Rozhledna na Anenském vrchu v Orlických horách

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna se železným schodištěm

Lokalita: Anenský vrch v Orlických horách

GPS: 50.2161664N, 16.5126936E

Nadmořská výška: 991m

Okres: Rychnov nad Kněžnou

Období výstavby: červenec-říjen 2010

Oficiální zpřístupnění: 28. října 2010

Celková výška: 17m

Výška vyhlídkové plošiny: 12m

Počet schodů: 65

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Anenský vrch je nejsnáze přístupný po červené TZT ze sedla Mezivrší (na silnici spojující Říčky v Orlických horách a Orlické Záhoří), kde lze zaparkovat (50.2295503N, 16.4909117E). Odtud je to k rozhledně asi 2,5km s převýšením 60m. Pěší mohou využít též modrou TZT z Říček v Orlických horách (5km s převýšením 250m) nebo červenou TZT z parkoviště Hanička (50.1870692N, 16.5094461E, 4,5km s převýšením 250m). Červenou TZT vedoucí přes Anenský vrch kopíruje NS Po hřebeni Orlických hor.

Výhled: kruhový rozhled - samozřejmě kromě Orlických hor také Kralický Sněžník, Suchý vrch, Rychnovsko, Žamberecko

Historie: Anenský vrch (991m) je jednou z dominant Orlických hor nacházející se nad obcí Říčky v jižní části tohoto pohoří. Jeho historie byla až do roku 1937 spojena s kaplí sv. Anny, kterou zde v roce 1766 postavil hajný Johan Kastner z Horní Rokytnice. V roce 1820 nechala hraběnka Johanna von Nostitz-Rieneck provést rekonstrukci této kaple. Další přestavby se kaple dočkala v roce 1856. Mecenášem byla tentokrát Ernestina von Nostitz-Rieneck, po které se vrch začal nazývat Ernestinenberg, počeštěně Arnoštka. Vedle kaple byl postaven kamenný kříž a socha sv. Marie. Později přibyly ještě litinové pláty k ochraně stěn před nepřízní počasí. V této podobě se dochovala dodnes – nachází se však u nedaleké osady Hadinec, kam byla rozebraná přenesena v roce 1937 v souvislosti s výstavbou opevnění (bunkry Arnošt a Anna) v oblasti Anenského vrchu.

Někdy před rokem 1910 byla vedle kaple postavena jednoduchá 8m vysoká dřevěná věž, netradičního vzhledu, s úzkou vyhlídkovou plošinou, na níž se sotva směstnali čtyři lidé. Pod ní byl nouzový úkryt, který v zimě oceňovali především lyžaři. Problémem nízke stavby byla její poloha, neboť stála v těsné blízkosti kaple, jejíž střecha bránila výhledu na západ. Rozhledna pravděpodobně zanikla v průběhu první světové války, nejspíše však až po roce 1917. Později zde byla vystavěna o mnoho vyšší dřevěná triangulační věž.

Myšlenky na obnovu rozhledny se objevily v souvislosti s neúspěchem někdejšího plánu vybudovat vyhlídkovou věž na Velké Deštné. S návrhem postavit rozhlednu na Anenském vrchu původně přišlo Sdružení svazku obcí Rokytnice v Orlických horách a Bartošovice v Orlických horách a euroregion Glacensis s tím, že se mělo jednat o výstavbu jedné ze čtyř plánovaných rozhleden v Projektu lávek a rozhleden v česko-polském pohraničí. Z důvodu prodlení při podání žádosti o evropskou dotaci se výstavby rozhledny nakonec chopila společnost Lesy ČR, s.p. Podle projektu architekta Antonína Olšiny rozhlednu vystavěla firma Teplotechna Ostrava a.s. nákladem téměř 1,5 mil. Kč v červenci až říjnu 2010. Kovové části konstrukce dodala havířovská firma NBS Invest, a.s. Celou akci podpořila dotace z EU (přidělená v rámci Programu rozvoje venkova) ve výši 80% nákladů. Součástí projektu se stala i další doprovodná zařízení, například odpočinková místa či informační tabule, které návštěvníky informují o historii místa, přírodních poměrech a lesním hospodaření. Na stavbu 17m vysoké rozhledny bylo použito modřínové dřevo (nosné sloupy), zvláště vybrané z porostů ve správě Lesů ČR v oblasti Rychnova nad Kněžnou. Podlaha jednotlivých odpočinkových plošin na rozhledně je ze dřeva dubového, dřevěné výplně zábradlí pak ze dřeva borového. Středový sloup a schodiště se zábradlím jsou kovové.

Slavnostní otevření nové rozhledny proběhlo ve čtvrtek 28. října 2010.

Rozhledna sloužila návštěvníkům do začátku června 2024, kdy musela být uzavřena z důvodu napadení nosných trámů dřevokazným hmyzem a hnilobou. Lesy ČR, s.p. v průběhu června až srpna 2024 proto za cca 1,1 mil. Kč provedl výměnu původních dřevěných nosných sloupů za ocelové žárově pozinkované s dřevěným obložením. Turistům se rozhledna opětovně otevřela po kolaudaci, která proběhla na konci srpna 2024. V té době současně nechali Lesy ČR, s.p. vrátit na Anenský vrch zrestaurovaný mariánský sloup se sochou Panny Marie. Ten stával na vrcholku od roku 1870, před druhou světovou válkou jej však místní obyvatelé přemístili do lesního porostu u Neratova kvůli stavbě pohraničního opevnění (dva objekty těžkého opevnění Anna a Anošt). Přenesení sloupu a jeho oprava vyšly na 190 tis. Kč. Začátkem září 2024 sloup vysvětil farář Josef Suchár z nedalekého Neratova.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: A.Průšová (únor 2022)

 

Foto: V.Vozka (duben 2014)

 

Foto: Zpravodaj Euroregionu Glacensis 3,4/2011

 

Foto: M.Čada (jaro 2011)

 

Foto: M.Špád (2010)

 

Foto: Lesy ČR, s.p. (2010)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: