Rozhledna Babylon u Kramolína

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: Zelený kopec u Kramolína, cca 30km jihovýchodně od Třebíče

GPS: 49°7'37.718"N, 16°8'55.532"E

Nadmořská výška: 491m

Okres: Třebíč

Období výstavby: 1831

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: cca 25m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: 105

Otevírací doba: od května do konce září o víkendech a svátcích mezi 13. a 17. hodinou (mimo tyto termíny lze návštěvu dohodnout na tel. 568 645 317)

Přístup: ze silnice Mohelno-Kramolín vede k rozhledně značená asfaltka (cca 500 metrů) a rovněž modrá TZ

Výhled: Pavlovské vrchy, elektrárna Dukovany, Českomoravská vrchovina, při dobré viditelnosti i Alpy, výhledu na západ brání stromy

Historie: Rozhlednu Babylon na Zeleném kopci (491 m) u Kramolína dal postavit k zeměměřickým účelům v roce 1831 majitel zdejšího panství hrabě Jindřich Vilém Haugwitz v souvislosti s vyměřováním stabilního katastru Moravy. Osvícený šlechtic pojal pomoc geodetům opravdu velkoryse, neboť dal vystavět 40 metrů vysokou rozhlednu. Stavba byla zároveň pojata jako zdaleka viditelná ozdoba parku, který náležel k loveckému zámečku Vlčí kopec. Věž a zámeček byly spojené alejí. Podle nedoložené zprávy byl vrchol věže v roce 1866 za prusko-rakouské války poškozen dělostřelectvem a poslední dřevěné patro sneseno. Výška věže se tak prý snížila na současných cca 25 metrů. Samotná stavba svému původnímu účelu – zeměměřičství – však příliš nesloužila a již v průběhu 19. století se změnila na turisticky přístupnou rozhlednu.

                Kamenná empírová věž je postavena na základě čtyřhranného půdorysu, vyšší patra jsou osmistěnná. Síla zdiva u paty věže je 2 až 3 metry. Uvnitř věže je původních sto pět dubových točitých schodů, po kterých se vystoupá do vrcholu osmihranné věže s vyhlídkou ve výšce 18 metrů. V patře vyhlídky je provedena romantická výzdoba stropu v podobě zvěrokruhu.

                Od 2. října 1968 je věž zapsána v památkovém fondu Státního ústavu památkové péče. V letech 1999, 2000 a 2004 byla rozhledna, která je v majetku obce Kramolín, opravena (obnova stropních fresek, fasády, impregnace schodiště a oprava střechy). Neustále se však objevuje praskající zdivo a padající omítka. Odborníci je přisuzují konstrukčním chybám. Rozhledna ale ohrožena není.

 

Fotogalerie:

Klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: M. Klofec (2008)

 

 

   

 

  

Foto: M. Čada (2008)

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

Diskuze k rozhledně: