Rozhledna Babylon u Kozárova

 

Typ/materiál: železná / vysílač mobilního operátora

Lokalita: vrcholové partie kopce Babylon u Kozárova, cca 20km severozápadně od Blanska

GPS: 49°26'37.167"N, 16°27'49.924"E

Nadmořská výška: 651m

Okres: Blansko

Období výstavby: konec roku 2000

Oficiální zpřístupnění: červen 2001

Celková výška: 42m

Výška vyhlídkové plošiny: 24m

Počet schodů: 139

Otevírací doba: červenec a srpen - od úterý do pátku 14-18hod., víkendy 10-20hod., duben až červen a září - víkendy 11-18hod.

Přístup: za obcí Kunčina Ves (ve směru na Rašov) odbočuje ze silnice vpravo úzká silnička až na vrchol (a pokračuje jako spojka do Kozárova), kde je menší parkoviště; pěší mohou využít zelenu TZT z Kozárova nebo (z druhé strany vrcholu) z Kunčiny Vsi

Výhled: zahrnuje Pálavu, přilehlou část Českomoravské vrchoviny, JE Dukovany či pás pohoří Jeseníky, Orlické hory, rozhledu na jihovýchod brání vzrostlé stromy

Historie: Rozhlednu Babylon můžeme nalézt nejenom u Náměště nad Oslavou, ale i na stejnojmenném vrchu Babylon (656 m) u obce Kozárov. Že se jedná o příznačné místo k dalekým rozhledům, se vědělo již v minulém století, kdy zde v 50. letech stávala dřevěná věž.

                S myšlenkou vybudovat na tomto kopci novou rozhlednu přišla zdejší radnice, která se dohodla se společností Český Mobil na tom, že součástí plánovaného vysílače mobilního operátora Oscar (od roku 2006 pod hlavičkou Vodafone) bude i vyhlídková plošina přístupná turistům. O výstavbu se postarala firma Ericsson.

                Celkem 42 metrů vysoká stavba vyrostla na Babylonu koncem roku 2000 a její stavbu zcela financovala telekomunikační společnost. Obec se podílela pouze poskytnutím pozemku a vyřízením stavebního povolení. Ač se na vyhlídkový ochoz smělo již po dokončení stavby věže, oficiální zpřístupnění proběhlo v červnu 2001.

                Identické dvojče rozhledny bychom našli na Vysočině na kopci Rosička u obce Sázava.

                Rozhlednu na Babylonu spravoval zpočátku OÚ Kozárov, později provozovatel nedalekého Bistra Babylon (p. Křečková).  

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: J.Šlapák (květen 2011)

 

   

 

   

Foto: M.Čada (2008)

 

    

Foto: P.Žemlík (2004)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: