Barborka u Horních Raškovic

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: západní okraj osady Horní Raškovice, cca 4km severozápadně od Heřmanova Městce, cca 15km jihozápadně od Pardubic

GPS: 49.9636286N, 15.6366919E

Nadmořská výška: 312m

Okres: Pardubice

Období výstavby:původní dřevěná rozhledna byla postavena v období srpen až říjen 2004, nová železná rozhledna v květnu a červnu 2013

Oficiální zpřístupnění: původní dřevěná rozhledna se otevřela dne 17. listopadu 2004, nová železná funguje od 22. června 2013

Celková výška: 13,8m

Výška vyhlídkové plošiny: 10m

Počet schodů: 47

Otevírací doba: www.svincany.cz, OD PODZIMU 2024 NEPŘÍSTUPNÁ

Přístup: Rozhledna leží na konci osady Horní Raškovice, vede k ní z Heřmanova Městce cca 3km dlouhá červená TZT (převýšení pouze cca 40m). Trasa vede přes vesnici Dolní Raškovice, odkud vede na rozhlednu cyklostezla č. 4128 pokračující dále do Svojšic. Autem lze dojet až na menší parkoviště (49.9629586N, 15.6358264E) na západním okraji Horních Raškovic, zhruba 100m pod rozhlednou.

Výhled: Železné hory, Orlické hory, Krkonoše, Polabí, Kunětická hora, Pardubice, Hradec Králové

Historie: Nová turistická atrakce v podobě vyhlídkové věže vyrostla v roce 2004 nedaleko Heřmanova Městce u osady Horní Raškovice (obec Svinčany). Společná myšlenka na její vybudování vznikla v roce 2003 mezi představiteli obcí mikroregionu Heřmanoměstecko. Hlavním podnětem ke vzniku této myšlenky byla skutečnost, že nedaleko obce se nachází Vysoká skála, která svou výškou 338 metrů převyšuje i Kunětickou horu a dle dobových dokumentů z její vyhlídky bylo přehlédnutelné celé Polabí, Krkonoše i Orlické hory. V současné době je vrchol Vysoké skály porostlý lesem. Z toho důvodu byla rozhledna vystavěna nedaleko této kdysi velmi populární vyhlídky na úpatí Železných hor.

Projektová dokumentace pro výstavbu rozhledny byla vytvořena v roce 2003 a jejím autorem byl ing. Václav Jakeš z Pardubic. Předlohou se staly původní plány ing. Martina Nováka, který navrhnul Toulovcovu rozhlednu u Proseče. V roce 2004 pak byla za podpory Pardubického kraje a mikroregionu Heřmanoměstecko rozhledna vybudována. Firma Dřevo Trnávka s.r.o. pod vedením Františka Hromádky budovala rozhlednu 2,5 měsíce. Při výrobě bylo zpracováno 28 kubíků smrkového dřeva. Výstup je umožněn vřetenovým schodištěm s dubovými stupnicemi. Včetně projektové dokumentace přišla stavba věže na 650 tisíc korun. Slavnostního otevření se dočkala 17. listopadu 2004. O zájmu turistů vypovídá návštěvnost převyšující více než dva tisíce za první rok provozu.

V roce 2005 byla otevřena naučná stezka "Raškovické lomy", která návštěvníky dovede na Vysokou skálu a k rozhledně. V témž roce bylo kromě naučné stezky, informačních tabulí a stojanů pro kola dále vybudováno i zázemí rozhledny v podobě obslužného srubu, ohniště a parkoviště. Areál rozhledny se stal místem pro konání kulturních a společenských akcí. Byly sem umístěny sochy (např. díla sochařů Terezy Hanusové a Vojtěcha France, keramičky Evy Mašínové a řezbáře Josefa Cipryána) a dokonce i malá asi 3m vysoká dřevěná rozhlednička.

Osud dřevěné rozhledny se však záhy naplnil. Hlavní stavební prvek, a sice dřevo, byl napaden dřevokazným hmyzem a ptáky. Pro špatnou statiku byla věž na jaře 2013 uzavřena. Obec Svinčany následně nechala podle projektu ing. Dvořáčka z Pardubic provést celkovou demontáž rozhledny tak, že se zachovalo schodiště, střecha a ocelové zábradlí, které se po zrepasování namontovaly do nové ocelové nosné konstrukce. Samotné práce v květnu a červnu 2013 provedla firma MPS Mostní a pozemní stavby s.r.o. z Čepí u Pardubic za cca 700 tis. Kč. Na nákladech se formou poskytnuté dotace ve výši 450 tis. Kč podílel Státní zemědělský intervenční fond, 10 tis. Kč poskytl mikroregion Podhůří Železných hor. Otevření nové rozhledny proběhlo 22. června 2013.

Další nepříjemnost nastala na podzim 2024, kdy obec Svinčany nechala rozhlednu uzavřít z důvodu napadení dřevěného nosného sloupu schodiště houbou. Výměna sloupu se předpokládá v jarních měsících roku 2025. Areál rozhledny lze i nadále využívat.

A proč právě název Barborka? Toto jméno bylo vybráno s ohledem na historii. V 16. a 17. století byly Horní Raškovice osadou skalníků se zvláštním právem. V místních lomech se těžil kámen na výrobu mlýnských kamenů, které byly považovány za nejlepší v celém českém království. Těžba kamene byla považována za hornickou činnost a patronem horníků je právě svatá Barbora. Protože rozhledna stojí v blízkosti starého vytěženého lomu, byl jí symbolicky dán název Barborka, jako vzpomínka na starou činnost občanů Raškovic a okolí.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: M.Kosek (červenec 2020)

 

Foto: D.Sedlák (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: