Ploučnická vyhlídka v Benešově nad Ploučnicí

 

Typ/materiál: zděný altán s vyhlídkovým ochozem

Lokalita: ve svahu na jižním okraji Benešova nad Ploučnicí, cca 8km kilometrů východně od Děčína

GPS: 50°44'14.034"N, 14°18'31.727"E

Nadmořská výška: 220m

Okres: Děčín

Období výstavby: 1902

Oficiální zpřístupnění: 8. června 1902

Celková výška: 10m

Výška vyhlídkové plošiny: 7m

Počet schodů: 26

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: stavba se nachází ve stráni nad místním vlakovým nádražím (zde lze zaparkovat), odkud sem přes most směřuje modrá trojúhelníková značka, ke které se z centra města připojuje žlutá TZ; cesta vede ulicí Sokolský vrch, poté odbočuje vpravo na pěšinu mezi ploty

Výhled: pouze severním směrem na Benešov nad Ploučnicí, pás nejbližších vyšších kopců za městem (Kosí vrch, Hlídka)  a vpravo na vrch Studenec

Historie: Poměrně netradiční vyhlídkovou stavbu může návštěvník nalézt na okraji Benešova nad Ploučnicí. Vyhlídka z dálky připomíná běžný altánek. Teprve až když vystoupáte k této vyhlídce zjistíte, že na střechu s červenou bání vede schodiště se zábradlím.

                Ploučnická vyhlídka pojmenovaná podle nedaleké řeky se nad městem ve svahu Sokolského vrchu tyčí již od roku 1902. U jejího zrodu stál místní okrašlovací spolek (Spolek pro pozdvižení cizineckého ruchu). Inspirací pro její stavbu byly pravděpodobně podobné říční vyhlídky u Děčína (Labská) či u Chebu (Stráž). Umístění stavby bylo zvoleno ve stráni v obecním lese nad řekou Ploučnicí s výhledem na celé město. Otevření se uskutečnilo 8. června 1902 a stavba byla nazvána Ploučnickou vyhlídkou.

                V roce 1994 byla nákladem města opravena a navíc došlo k vykácení porostu, který výhledu bránil. V roce 2000 proběhly další opravy vyhlídky, neboť ta se pravidelně stává terčem vandalů. Z tohoto důvodu přistoupilo město v letech 2011 a 2012 k dalším opravám a k odstranění okolních náletových křovin.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: K.Punčochář (2010)

 

      

Foto: J.Velc (2009)

 

    

Foto: vlastní archiv (2003)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: