Vyhlídková věž vodojemu v Bohumíně

 

Typ/materiál: zděný vodojem s rozhlednou

Lokalita: část Bohumína - Nový Bohumín, ulice Koperníkova 1215

GPS: 49°54'33.097"N, 18°21'56.531"E

Nadmořská výška: cca 200m

Okres: Karviná

Období výstavby: 1934 (novodobá přestavba provedena únor 2005-leden 2006)

Oficiální zpřístupnění: 30. ledna 2006

Celková výška: 39m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 187

Otevírací doba: denně 10-22 hod.

Přístup: stačí se orientovat dle místního značení ve směru na aquapark, vyhlídková věž je v jeho bezprostřední blízkosti (z centrálního náměstí T.G.M. je to zhruba 0,5km)

Výhled:

Historie: Zcela nevšední vyhlídkovou věž zkombinovanou se stavbou původního vodojemu z roku 1934 nalezneme v Bohumíně.

                Zrod unikátní rozhledny lze datovat k roku 2002, kdy tehdejší majitel vodojemu Nový Bohumín – Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava – odprodal tuto stavbu bohumínské radnici za zhruba 160 tis. Kč. Vodojem byl již nevyužívaný a v roce 1997 ztratil statut vodohospodářské stavby. Město Bohumín projevilo zájem vodojem upravit na vyhlídku s výstavními prostory, prostory pro občanská sdružení a byty a v těsné blízkosti vystavět aquacentrum. Později bylo upřednostněno stavbu upravit na penzion s kavárnou a s vyhlídkovou plošinou.

                V roce 2004 získalo město Bohumín na přestavbu vodojemu dotaci z EU a od Moravskoslezského kraje. Na základě výběrového řízení byla vybrána ostravská společnost TCHAS (od roku 2010 přejmenována na Eiffage Construction s.r.o.), která s přestavbou započala zkraje roku 2005. Stavební úpravy, které trvaly skoro jeden rok, si vyžádaly téměř 25 mil. Kč.

                Přestavěný vodojem o průměru 8,5m má osm pater a ubytování v něm najde až 36 osob. V přízemí se nachází hala s recepcí, zázemí pro personál a nástupní stanice výtahu, který vede středem objektu. V šesti spodních patrech jsou situovány hostinské dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky. Na každém patře jsou umístěny dva pokoje. Celý objekt má bezbariérový přístup a jeden pokoj pro tělesně postižené. V podzemí objektu je schována strojovna výtahu a výměníková stanice. V nejvyšším osmém patře se nachází vyhlídková restaurace s kapacitou 20 míst. O patro níže je kruhová vyhlídka s výhledem na tři světové strany. Unikátní je boční prosklené schodiště, které nabídne návštěvníkům věže rozhled do širokého okolí.

                „Penzion ve věži“, jak byla stavba pojmenována, byl otevřen 30. ledna 2006. Schodiště na vyhlídku bylo při této příležitosti pokřtěno recesním během do schodů, ze kterého se později stala pravidelná sportovní akce.

                V dubnu 2007 získala přestavba vodojemu na brněnském Stavebním veletrhu cenu v soutěži Top Invest v kategorii „Nejlepší investice roku 2006“.

                Penzion je v majetku města Bohumína. Provozuje jej městská společnost Bospor, spol. s r. o., která kromě nového aquacentra obhospodařuje také všechna sportoviště ve městě.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: J.Šlapák (květen 2013)

 

        

 

    

Foto: D.Sedlák (jaro 2011)

 

      

Foto: M.Čada (2008)

 

    

Foto (původní podoba vodojemu, přestavba vodojemu): V.Fejfar (Moravskoslezský deník)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: