Rozhledna Borůvka u Hluboké

 

Typ/materiál: dřevěná s ocelovými prvky (schodiště, vyhlídkový ochoz)

Lokalita: mírné návrší cca 0,5km za obcí Hluboká, cca 30km jihovýchodně od Chrudimi

GPS: 49°50'24.208"N, 16°3'44.995"E

Nadmořská výška: 461m

Okres: Chrudim

Období výstavby: konec roku 2004 až květen 2005

Oficiální zpřístupnění: 4. června 2005

Celková výška: 18,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 15m

Počet schodů: 75

Otevírací doba: www.mastale.cz/cs/boruvka

Přístup: k rozhledně se dostaneme ze silnice Hluboká-Perálec (cca 500m za Hlubokou odbočit vpravo po místní komunikaci, rozhledna se nachází asi 200m od této silnice); u rozhledny jsou 3 parkovací místa

Výhled: lze vidět hrad Rychmburk, Skuteč, Železné hory, Chrudim a Pardubice. Při dobré viditelnosti lze spatřit Orlické hory anebo i Praděd.

Historie: V pořadí třetí rozhledna, která vznikla v na území obcí, které spolupracují v rámci Sdružení Toulovcovy Maštale (zal. v roce 1999, čítá 11 obcí) nalezneme u obce Hluboká severně od Proseče v okrese Chrudim. Hlavním cílem stavění rozhleden v tomto stranou položeném regionu je především přilákat turisty a samotnou stavbou věží podpořit místní firmy. Poté, co zde v roce 2002 otevřeli představitelé Sdružení Toulovcovu rozhlednu na Jarošovském kopci a o rok později zpřístupnili věž Terezka u Pasek, uvedli do provozu další, svou podobou opět zcela originální, rozhlednu - Borůvka u Hluboké.

                Stejně jako v předchozích dvou případech i tentokráte stál u zrodu vyhlídky starosta Proseče, stavební inženýr, Martin Novák, který stavbu navrhnul. O projekt a statiku se postaral známý architekt Antonín Olšina. Spojení dřeva a oceli se ukázalo jako finančně nejpřijatelnější řešení (celkové investiční náklady činily 580 tis. Kč). Hlavním investorem bylo Sdružení, finančně projekt podpořil Pardubický kraj.

                Celkem 12 obvodových smrkových klád vytváří hyperbolu; dávají tak věži netradiční vzhled. Rozhledna Borůvka je vysoká 18,5 metrů a jméno získala podle nedalekého údolí Na Borůvčí. Realizace stavby probíhala od konce roku 2004 se slavnostním otevřením 4. června 2005. Slavnosti, která probíhala ve velice deštivém počasí, se mimo jiné účastnil první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a starosta obce Hluboká Václav Tměj, kteří u nové rozhledny přestřihli pásku. Stavbu posvětil skutečský kněz Jiří Pešek.

                Nutno dodat, že originalita rozhledny je známá i v zahraničí. V březnu 2007 navštívili Borůvku představitelé společnosti Lesy Slovenské republiky za účelem výstavby obdobné věže na kopci Stolica ve Slovenském Rudohoří.

                V květnu 2008 byla na rozhledně zprovozněna on-line webkamera.

                Na konci roku 2014 bylo v rámci projektu "Rekonstrukce a oprava rozhleden v mikroregionu Toulovcovy Maštale“ (projekt podpořen částkou 150 tis. Kč z Programu obnovy venkova na rok 2014) vyměněno 5 dřevěných stojen rozhledny a opraveno oplocení.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: M.Čada (jaro 2011)

 

    

Foto: Jan Stoklasa (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: