Rozhledna Boubín u Kubovy Hutě

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: vrchol šumavské hory Boubín, cca 20km západně od Prachatic

GPS: 48.9911869N, 13.8174625E

Nadmořská výška: 1 362m

Okres: Prachatice

Období výstavby: červen až prosinec 2004

Oficiální zpřístupnění: 3. června 2005

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: 21m

Počet schodů: 109

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Na Boubín vede několik TZT z okolních obcí a měst, např. modrá z Kubovy Hutě (4km s převýšením 360m), žlutá ze Včelné pod Boubínem (6km, převýšení téměř 500m), modrá ze Zátoně (9km, převýšení 650m), červená z Vimperku (11km, převýšení 700m), zelená z Lenory (12km, převýšení 590m), červená z Volar (14km, převýšení 800m). Automobilisté mohou využít parkoviště v Kubově Huti (48.9842956N, 13.7716817E), odstavnou plochu v osadě Na Pile při silnici ze Včelné pod Boubínem (49.0160081N, 13.8505772E), odkud je to na Boubín po žluté TZT cca 5km s převýšením 490m nebo parkoviště "Pod Boubínem" za osadou Kaplice u Idiny pily (48.9583064N, 13.8264150E), odtud je to k rozhledně po zelené a později modré TZT cca 6km s převýšením 520m.

Výhled: Vimperk, Boubínský hřbet, Prachatice, za dobrého počasí Alpy, vrch Bobík, Velký Javor, Roklan, Temelín, Hluboká nad Vltavou; orientaci při výhledu usnadňují tabulky s popisem výhledu po obvodu ochozu

Historie: Boubín (1362m, dříve česky nazýván Boubův vrch nebo Búbův vrch, německy Kubany nebo Kuboberg) je jedním z nejvyšších a nejznámějších šumavských vrcholků, a to díky přírodní rezervací „Boubínský prales“ (založena 1858 na 666 hektarech), kolem jejíhož obvodu vede téměř 4km dlouhá naučná stezka. Od roku 2005 se navíc Boubín může pyšnit i turistickou rozhlednou.

                Výšku Boubína v minulosti využívali zeměměřiči (nachází se zde chráněný trigonometrický bod I. řádu). Postupně zde stávaly nejméně dvě triangulační věže. Když ta poslední na počátku 60. let minulého století zanikla, byla na jejím místě postavena vojenská pozorovatelna. Ta sloužila i jako turistická rozhledna a stanice radioamatérů do roku 1976. Na vrcholu se dodnes nachází pamětní deska s jednoduchým nápisem „Kardinal Friedrich Fürst von Schwarzenberg, 3. 8. 1867“, která sem byla umístěna na počest výstupu pražského arcibiskupa.

                Současná vyhlídková věž na Boubíně je vzhledem k podmínkám, za kterých byla postavena, vcelku kontroverzní stavbou. Postavená na místě své předchůdkyně z roku 1878 – až do 70. let 20. století zde stál vyhlídkový dřevěný triangl - vyvolala spory mezi jejími příznivci a odpůrci (např. Okrašlovací spolek Zdíkovska, Hnutí Duha, Spolek na ochranu šumavské přírody, Děti Země atd.), kteří dokonce z důvodu ochrany přírody podaly protest až k Evropské Komisi.

                S nápadem postavit na Boubíně rozhlednu přišli v roce 2002 zástupci 11 obcí sdružených v rámci mikroregionu Horní Vltava-Boubínsko. Cílem bylo turisticky více zatraktivnit vrchol Boubína, kam ročně vystoupají desítky tisíce návštěvníků. Proti výstavbě rozhledny na Boubíně se nepřímo vyjádřila Správa CHKO. Ta původně navrhnula věž mimo přírodní rezervaci v lokalitě Pažení (1281m) vzdálené od vrcholu Boubína asi 3 km.

                Současnou rozhlednu na Boubíně postavila společnost SMP Construction a.s., která ji zbudovala ve druhé polovině roku 2004. Stavba věže byla prováděna za pomocí ruční mechanizace, nesměla se používat stavební technika. Na vrchol tak ručně, lanovkou (postavena jen pro tento účel) či koňmi muselo být dopraveno 60 tun materiálu. Když stavební firma zákaz porušila, protože použila bagr na speciálních gumových pásech pro vyhloubení jámy pro hromosvod a zřídila na vrcholu Boubína staveniště, dostala pokutu 100 tisíc korun.

                Boubínská věž má nezastřešenou vyhlídkovou plošinu ve výši 21 metrů, vystavěna je z impregnované kulatiny ukotvené na čtyřech železobetonových patkách. Na její vyhlídku vede 109 schodů. Autorem projektu byl Ing. Jiří Ondřich z Vimperka, statiscký posudek zpracoval ing. Vladimír Polanský. Stavba rozhledny stála cca 3 miliony korun, z nichž 1,6 mil. Kč věnoval sponzorským darem zhotovitel stavby, devět set tisíc korun investor - obec Kubova Huť, čtyřicet tisíc korun krajský úřad Jihočeského krajea bezmála půl milionu korun představovala státní dotace z programu obnovy venkova.

                V roce 2007 byl závěr výstupové cesty na Boubín přeměněn na dřevěný chodník se zábradlím.

                Navzdory péči o dřevostavbu rozhledny v drsných klimatických podmínkách se její stav začal postupně zhoršovat. Za této situace se vedení obce Kubova Huť rozhodlo vybírat na rozhlednu od léta 2020 vstupné (za tím účelem byl u vstupu na rozhlednu osazen turniket) a začít tím shromažďovat finanční prostředky na výstavbu rozhledny nové. Předpokládaná životnost stávající rozhledny byla tehdy odhadnuta na zhruba tři roky, přičemž částka na stavbu nové rozhledny se předpokládala ve výši 10 mil. Kč. Zároveň na podzim 2020 proběhla první fáze rekonstrukce, v rámci které se rozhledna dočkala výrazného zpevnění v základové části (vybudování nových betonových patek pod rozhlednou) a výměny nejvíce ohrožených konstrukčních prvků. Druhá část rekonstrukce, během které byly vyměněny další opotřebené konstrukční prvky v nejvyšších partiích rozhledny včetně vyhlídkové plošiny, proběhla v červnu 2022. Jelikož rozhledna stojí v nejpřísněji chráněné zóně parku, dopravovali stavební materiál na vrchol hory tažní koně. Musel se využít například i ruční kladkostroj a akunářadí. Náklady na opravy se pohybovaly kolem 600 tis. Kč. Současně obec Kubova Huť zahájila v březnu 2022 přípravu projektu k nové rozhledně. Ta by měla být betonová (podle projektu architektonického studia Mjölk), její cenu projektanti odhadli mezi 15 a 20 mil. Kč. Náklady by mohla z velké části pokrýt dotace z přeshraniční česko-bavorské spolupráce.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

  

Foto: P.Urbanec (červenec 2020)

 

     

Foto: J.Šlapák (2011)

 

           

Foto: M.Čada (2009)

 

        

Foto: flip.cee.cz a foreveryoung.mikulasske.cz (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: