Rozhledna „Na Vrchách“ u obce Břasy

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: vyvýšenina „Na Vrchách“ cca 1km severně od obce Břasy, cca 10km severně od Rokycan

GPS: 49.8460556N, 13.5757219E

Nadmořská výška: 481m

Okres: Rokycany

Období výstavby: duben-červen 2013

Oficiální zpřístupnění: 3. července 2013

Celková výška: 15,4m

Výška vyhlídkové plošiny: 10m

Počet schodů: 60

Otevírací doba: duben až říjen denně 8-20 hod.

Přístup: Ze severního okraje obce Břasy vede ze silnice (ve směru na Újezd u Svatého Kříze) vlevo značená odbočka, autem lze dojet až k rozhledně. Zaparkovat lze cca 20m pod rozhlednou (49.8456328N, 13.5749025E). Na rozhlednu vede také modrá TZT (odbočka z modré trasy spojující žel.stanici Stupno a rozcestí Na Držkách nedaleko Újezdu u Svatého Kříže).

Výhled: východně kopec Radeč, na jihozápad Radyně se zříceninou hradu a další dominanty v okolí Plzně (Chlum, Sylván, Krkavec), pohoří Český les, Šumava, Krušné hory

Historie: Dřevěná víceúčelová stavba začala vznikat na jaře 2013 na vyvýšenině „Na Vrchách“ cca 1km severně od obce Břasy (okres Rokycany). Jejím hlavním účelem je datový přenos bezpečnostního kamerového systému (příslušná zařízení jsou umístěna v nejvyšším, tj. šestém patře konstrukce) a rovněž vyhlídka na zdejší krajinu (umístěná o patro níže).

                Nevšední dřevostavba vznikla z podnětu obce Břasy, jejíž zástupci požadovali v místě bývalého vojenského areálu, jemuž vévodil radar, nevztyčovat žádnou typizovanou konstrukci, ale právě nápaditou a originální stavbu. Ta má téměř čtvercový půdorys (9,2m x 9,5m) s tím, že k vrcholu se dvě hrany sbíhají. Celá stavba je opláštěna dřevem zejména proti nepřízni počasí.

                Datový převaděč s vyhlídkou byl v období duben až konec června 2013 vystavěn společností Saportan s.r.o. z Plzně za více než 2 mil. Kč podle architektonického návrhu Petra Černého z firmy Area projekt, s.r.o. a prováděcí dokumentace Petra Kesla ze Západočeské univerzity v Plzni (nicméně prvotní návrh pocházel od Ing. arch. Marie Pechové). Na jeho výstavbu bylo spotřebováno 135 tun betonu, 25 tun smrkového dřeva pro nosnou konstrukci a 8 tun dřeva na opláštění věže. Prkna na podlahu vážila skoro pět tun a jen o tunu méně měly ocelové spojovací a kotevní prvky. 

                V roce 2016 získala rozhledna nový tmavohnědý nátěr. 

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: V.Vozka (duben 2020)

 

         

     

Foto: J.Šlapák (srpen 2013)

 

            

      

Foto: Gep (červenec 2013)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: