Rozhledna na Velké Čantoryji u Nýdku

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: hraniční hora Velká Čantoryje, cca 4km severovýchodně od Nýdku, cca 40km východně od Frýdku-Místku

GPS: 49°40'43.151"N, 18°48'16.263"E

Nadmořská výška: 995m

Okres: Frýdek-Místek

Období výstavby: červenec-říjen 2002

Oficiální zpřístupnění: 23. listopadu 2002

Celková výška: 29m

Výška vyhlídkové plošiny: 21,4m

Počet schodů: 118

Otevírací doba: aktuální otevírací doba rozhledny uvedena na www stránkách provozovatele – www.cantoryje.cz

Přístup: z Nýdku pouze po značených turistických cestách (červená, popř. zelená TZ), v každém případě musíme počítat s převýšením téměř 600m, nebo lanovkou z polského městečka Ustroň

Výhled: Z rozhledny je možné vidět polská města Ustroň a Wisla, na české straně Třinec, Český Těšín a v dáli také Ostravu. Za dobré viditelnosti můžete na druhé straně pozorovat Babí horu, nejvyšší vrchol Oravských Beskyd. Při optimálních podmínkách dohlédnete až na Roháče, Malou Fatru a dokonce i Nízké Tatry. Za pěkného počasí je možné pozorovat také nejvyšší horu Moravy a Slezska Praděd.

Historie: Svou výškou respekt budící mohutná hraniční hora Velká Čantoryje (995m) v Moravskoslezských Beskydech se krom turistické chaty (stojí zde od roku 1904) může pochlubit svým návštěvníkům zajímavým turistickým lákadlem – rozhlednou. Její výstavba probíhala na nejvyšší hoře Slezských Beskyd podle projektu Ing. Vladimíra Müllera ze společnosti INPRO z Frýdku-Místku od července do října 2002. Investory stavby se stali Jan a Jiří Lubojačtí. Výroby se ujaly Třinecké železárny, s.r.o., které připravily 37 tun těžkou ocelovou pozinkovanou konstrukci. U úpatí rozhledny byl postaven srub s občerstvením a zastřešené odpočinkové místo.

                Nová vyhlídková věž, jejímž kmotrem se stal hokejista Richard Král, byla slavnostně otevřena 23. listopadu 2002. Je vysoká 29 metrů, na vyhlídkový ochoz, který se nachází 21 metrů nad zemí, vede 118 schodů. Rozhlednu provozuje nýdecká společnost Tawo CZ, s.r.o.

                Velká Čantoryje je navštěvována ve velké míře turisty z Polska (v roce 2004 navštívilo rozhlednu 53 tis. lidí, z nich 90% byly Poláci. Hlavní zásluhu na tom má lanovka z roku 1967, která vyváží turisty z polského lázeňského města Ustroň až pod vrchol hory. Podobný projekt proto připravují i radní z Nýdku, kteří chtějí za 150 milionů korun vybudovat lanovku na Čantoryji z české strany.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

 

    

Foto: A.Průšová (březen 2016)

 

 

          

 

      

Foto: poskytnula firma Tawo CZ, s.r.o. (2002, 2003)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: