Rozhledna na Velké Čantoryji u Nýdku

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: hraniční hora Velká Čantoryje, cca 4km severovýchodně od Nýdku, cca 40km východně od Frýdku-Místku

GPS: 49.6787069N, 18.8044703E

Nadmořská výška: 995m

Okres: Frýdek-Místek

Období výstavby: červenec-říjen 2002

Oficiální zpřístupnění: 23. listopadu 2002

Celková výška: 29m

Výška vyhlídkové plošiny: 21,4m

Počet schodů: 118

Otevírací doba: aktuální otevírací doba rozhledny uvedena na www stránkách provozovatele – www.cantoryje.cz

Přístup: Z Nýdku, kde lze zaparkovat (49.6597489N, 18.7636400E), vede k rozhledně naučná stezka "Rytířská" vybudována na základě pověsti o spících rytířích v útrobách hory – obdoba českého Blaníku - a zároveň červená TZT (později žlutá TZT). Délka trasy je téměř 5,5km s převýšením skoro 600m! Na polském území lze využít lanovku z jižního okraje městečka Ustroń (kolej linowa Czantoria). Ta turisty vyveze na předvrchol Polana Stoklasica (855m), odkud je to lesem k rozhledně ještě cca 1,3km s převýšením 150m.

Výhled: Z rozhledny je možné vidět polská města Ustroń a Wisla, na české straně Třinec, Český Těšín a v dáli také Ostravu. Za dobré viditelnosti můžete na druhé straně pozorovat Babí horu, nejvyšší vrchol Oravských Beskyd. Při optimálních podmínkách dohlédnete až na Roháče, Malou Fatru a dokonce i Nízké Tatry. Za pěkného počasí je možné pozorovat také nejvyšší horu Moravy a Slezska Praděd.

Historie: Svou výškou respekt budící mohutná hraniční hora Velká Čantoryje (995m) v Moravskoslezských Beskydech se kromě turistické chaty z roku 1904 (nachází se cca 500m západně od vrcholu) může pochlubit svým návštěvníkům zajímavým turistickým lákadlem – rozhlednou. Její výstavba probíhala na nejvyšší hoře Slezských Beskyd podle projektu Ing. Vladimíra Müllera ze společnosti INPRO z Frýdku-Místku od července do října 2002. Investory stavby se stali Jan a Jiří Lubojačtí. Výroby kovové konstrukce se ujaly Třinecké železárny, s.r.o., které připravily 37 tun těžkou ocelovou pozinkovanou konstrukci. Stavební práce a montáže pak provedlo několik firem, např. Skanska, a.s., Lesostavby, a.s., Sineko, s.r.o. a další. U úpatí rozhledny byl postaven srub s občerstvením a zastřešené odpočinkové místo.

                Nová vyhlídková věž, jejímž kmotrem se stal hokejista Richard Král, byla slavnostně otevřena 23. listopadu 2002. Je vysoká 29 metrů, na vyhlídkový ochoz, který se nachází 21 metrů nad zemí, vede 118 schodů. Rozhlednu provozuje nýdecká společnost Tawo CZ, s.r.o.

                Velká Čantoryje je navštěvována ve velké míře turisty z Polska - např. v roce 2004 navštívilo rozhlednu 53 tis. lidí, z nich 90% byly Poláci. Hlavní zásluhu na tom má lanovka z roku 1967, která vyváží turisty z polského lázeňského města Ustroń až pod vrchol hory. Snahy vybudovat na Velkou Čantoryji lanovku i z české strany se objevují od počátku nového tisíciletí. S tímto záměrem přišla v roce 2006 nýdecká radnice a následně nechala Ing. Čestmírem Krkoškou zpracovat projektovou dokumentaci. V roce 2021 však Ministerstvo životního prostředí neprodloužilo platnost stanoviska k posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA a celý projekt byl ukončen. Na polské straně hory se naopak usiluje o vybudování nákladného projektu Sluneční terasy, jehož součástí by měla být naučná stezka v korunách stromů vedená nad zemí devět až dvacet metrů spolu s vyhlídkovou věží vysokou až 40 metrů.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

              

Foto: A.Průšová (březen 2016)

 

                

Foto: poskytnula firma Tawo CZ, s.r.o. (2002, 2003)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: