Lávka pro pěší s vyhlídkovou věží v Chebu

 

Typ/materiál: železná s dřevěným opláštěním

Lokalita: rozhledna je součástí lávky pro pěší přes řeku Ohři v Chebu

GPS: 50.0797886N, 12.3599356E

Nadmořská výška: cca 435m

Okres: Cheb

Období výstavby: jaro 2006

Oficiální zpřístupnění: květen 2006

Celková výška: 10,5m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 51

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z centra Chebu po červené TZ (cca 1km) ve směru na Komorní hůrku, rozhledna se nachází v blízkosti bývalého sportovního areálu

Výhled: výhled pouze lokální – řeka Ohře, bývalý sportovní areál RH Cheb, chebský hrad

Historie: Nový typ vyhlídkové stavby – mostní rozhledna – je možné po pražských Lahovicích nalézt od roku 2006 také v Chebu. Rozhledny tohoto typu nabízí především výhled na samotnou řeku a přilehlé okolí. V případě Chebu se jedná o lávku pro pěší přes řeku Ohři s vyhlídkovou věží umožňující pohled na bývalý sportovní areál Rudá Hvězda a zadní část Chebského hradu.

            Stavba lávky s rozhlednou byla uskutečněna v rámci Krajinné výstavy 2006 uspořádané městy Cheb a Marktredwitz. Lávka je ocelová, dlouhá 45,5 metrů a na jejím počátku se do výšky 10,5 tyčí vyhlídková věž o čtvercovém půdorysu 5,3x5,3 metrů. Základem rozhledny je železná konstrukce s dřevěným opláštěním. Autorem architektonického řešení lávky s rozhlednou je Ing. Ivan Němec a známý pražský architekt David Vávra. Zpracování prováděcího projektu vyhotovila firma Němec-Polák. Generálním dodavatelem byla chebská společnost Stamoza s.r.o., dílčí dodávky zajistila firma Bögel-Krýsl z Dobřan a Investon Karlovy Vary. Celkové náklady projektu činily 17,5 mil. Kč, přičemž více než 8 mil. Kč bylo čerpáno z programu Phare – Interreg III A. Zbylou část uhradilo město Cheb. Stavba byla dokončena na jaře 2006.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: vlastní archiv (červenec 2011)

 

 

Foto: J.Hůrka (2008)

 

Foto: M.Klobásová (březen 2007)

 

    

Foto: www.investon.cz (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: