Rozhledna na Císařském kameni

 

Typ/materiál: kovová konstrukce s dřevěným obložením

Lokalita: kopec Císařský kámen 1km severozápadně od osady Milíře (obec Rádlo), cca 8km západně od Jablonce nad Nisou

GPS: 50.7132139N, 15.1044117E

Nadmořská výška: 637 m

Okres: Liberec

Období výstavby: srpen až listopad 2018

Oficiální zpřístupnění: listopad 2018

Celková výška: 23m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 112

Otevírací doba: V LISTOPADU 2018 DOKONČENA NOVÁ ROZHLEDNA

Přístup: na západním konci osady Milíře odbočuje vpravo užší asfaltová komunikace (odbočka k rozhledně je označena šipkou) a pokračuje vzhůru mezi domy, po půl kilometru se mění v lesní cestu; na vrchol rovněž vede zelená TZ

Výhled: ještědský hřbet, Liberec, Jablonec nad Nisou, ale i jižní svahy Jizerských hor nebo západních Krkonoš, Český ráj se zříceninou Trosky; výhled usnadňují orientační panoramatické tabule na ochozu rozhledny

Historie: Dalším rozhlednovým turistickým lákadlem je od poloviny roku 2009 nová dřevěná rozhledna na kopci Císařský kámen u osady Milíře na Jablonecku. Jako první s nápadem postavit zde vyhlídkovou věž přišla v roce 2005 obec Rádlo s cílem provést realizaci stavby za pomoci dalších obcí sdružených v Mikroregionu Císařský kámen (zahrnuje obce Rádlo, Dlouhý Most, Šimonovice a Jeřmanice). Finanční nároky na provedení stavby ve výši cca 1,3 mil. Kč však převyšovaly možnosti obcí a tak byl ke spolupráci přizván liberecký městský obvod Vratislavice, v jehož katastru dnes rozhledna stojí (za tímto účelem musel obvod provést změnu v územním plánu). Společně se pak podílely na úhradě nákladů ve výši 1,8 mil. Kč. Finančně přispělo i Statutární město Liberec a Krajský úřad Libereckého kraje. Původní předpoklad, a sice postavit rozhlednu do začátku mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci (18. února 2009) a doplnit tak nedaleký lyžařský areál ve Vesci o zajímavou vyhlídkovou stavbu, se sice nezdařil, přesto již koncem června 2009 mohla nově dokončená věž přivítat první turisty.

                Rozhlednu podle projektu jabloneckého sdružení projektantů TOINSTA postavila společnost TAXUS, s.r.o. z Rychnova u Jablonce nad Nisou v období duben až červen 2009. Rozhledna dosahovala celkové výšky 20 metrů a měla celodřevěnou konstrukci doplněnou ocelovými spojkami a táhly, na vyhlídkový ochoz vedlo 97 schodů. Po kolaudaci 30. června 2009 byla oficiálně zpřístupněna pro turisty. Slavnostní otevření dne 19. září 2009 bylo spojeno s 230. výročím návštěvy císaře Josefa II. Ten totiž v roce 1779 místo (do té doby nazvané Špičák nebo též Uhlířský vrch) dvakrát navštívil, aby odtud dohlédl na opevňovací práce během války o dědictví bavorské. Událost připomíná pod věží umístěný žulový blok s vyrytým nápisem. V té době získal díky této události kopec svoje současné jméno. Císař už v roce 1779 údajně ocenil strategickou polohu a navrhoval zde zřídit pevnost. Rozhledna byla na Císařském kameni postavena 125 let poté, kdy zde Liberecký Horský spolek plánoval postavit svou první vyhlídkovou věž.

                V létě 2017 musela být rozhledna uzavřena, aby prošla nutnými opravami po působení povětrnostních vlivů, napadení hmyzem a houbovými chorobami. Ukázalo se však, že poškození bylo natolik závažné, že rozhledna musela být v srpnu 2018 firmou Dřevovýroba Turnov demontována. Bezprostředně poté vyrostla na jejím místě na podzim 2018 podobná rozhledna. Její konstrukce je za účelem delší životnosti kovová, pouze obložení je ze dřeva. Oproti své předchůdkyni je o 3 metry vyšší, aby kvůli okolním stromům nabídnula lepší výhled. Autorem studie nové rozhledny byl ing. arch. Miloš Munzar (autor původní rozhledny zemřel), projektovou dokumentaci zpracovala ing. Marie Matulová. Stavbu provedla za částku cca 6,6 mil. Kč vč. DPH firma Pila Martinice s.r.o. z jihočeské Březnice. Návštěvníkům je obnovená rozhledna přístupná od konce roku 2018.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: D.Sedlák (začátek listopadu 2018)

 

        

Foto: e.runner (pol. října 2018)

 

      

Foto: e.runner (pol. září 2018)

 

          

 

      

Foto: D.Sedlák (listopad 2011)

 

          

 

          

Foto: vlastní archiv (červenec 2009)

 

 

          

 

    

Foto: Jaroslav Haufer (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: