Rozhledna na Čubově kopci u Francovy Lhoty

 

Popis: cubuvkopec50Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: Čubův kopec, cca 2km východně od Francovy Lhoty, cca 25km jihovýchodně od Vsetína

GPS: 49°11'41.243"N, 18°7'56.746"E

Nadmořská výška: 720m

Okres: Vsetín

Období výstavby: léto 2004

Oficiální zpřístupnění: 20. srpna 2004

Celková výška: 18m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 15m

Počet schodů: 58

Přístup: po turistických značkách – z Francovy Lhoty po modré a červené TZ od autobusové zastávky přes střelecký vrch (cca 3km), autem lze také dojet na severní konec obce, kde je možné se napojit na modrou TZ, pešky pak pokračovat po značce (cca 0,5km); Čubův kopec je také místem 2. zastávky NS Javorníky-západ začínající v obci Střelná

Otevírací doba: volně přístupná

Výhled: Severním a západním směrem do kotliny mezi Makytou, Javorníky a Vizovickými vrchy, na jihu jsou vidět Bílé Karpaty a na východě Lyský průsmyk i stěny Súlovských skal. Na rozhledně jsou panoramatické cedule s popisem výhledu umístěné na rozhlednu v roce 2005.

Historie: Poměrně originální dřevěnou rozhlednu můžeme nalézt při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v oblasti Javorníků. Vrch se vypíná 2 km východně od obce Francova Lhota, od samotné věže je to ke státní hranici sotva 400 metrů.

            Čubův kopec nesl v minulosti dřevěnou věž, kterou zde někdy v letech 1941–42 vystavěl Zeměpisný ústav Ministerstva vnitra za účelem lepšího zmapování krajiny. Jednoduchá dřevěná konstrukce dosloužila po druhé světové válce.

            Plnohodnotná rozhledna zde vznikla až v roce 1991. Tehdy ji zde vystavělo zemědělské družstvo z Francovy Lhoty v rámci podpory cestovního ruchu. Na stavbě provedené místními tesaři Koňaříkem a Klišem se finančně podílela i CK Moravia Tours. Čtyřpatrová dřevěná stavba se tyčila do výšky 16 metrů. Po změně právní subjektivity zemědělského družstva ztratil nový majitel (družstvo vlastníků) o rozhlednu zájem, pročež tato přešla do péče OÚ Francova Lhota.

            I přes provedení ochranných nátěrů, které obec učinila ve spolupráci se sponzory v roce 1999, byla rozhledna díky drsnému horskému klimatu a dřevokazným houbám v tak špatném stavu, že byla v červnu 2004 kompletně demontována. Na jejím místě vzápětí vyrostla nová 18 metrů vysoká dřevěná rozhledna, navíc opatřena v přízemí stříškou proti nepřízni počasí. Tvarem má připomínat valašský klobouk "lepák". Rozhlednu podle projektu arch. Závady st. z Valašského Meziříčí postavila firma pana Karla Juráně. Jako stavební materiál bylo použito modřínové a smrkové dřevo. Znovuotevření věže proběhlo 20. srpna 2004. Místní si toto datum každoročně připomínají přátelskými posezeními pod rozhlednou. Tradičním se také stalo přivítání Nového roku v areálu rozhledny.

            V roce 2006 byl u rozhledny instalován kámen se znakem rozhledny.

 

            Podoba první rozhledny na Čubově kopci: http://itakura.kes.tul.cz/jan/rozhledny/cubuv.jpg

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: A.Průšová (leden 2016)

 

      

Foto: P.Zágora (červen 2012)

 

Popis: cubuvkopec10 Popis: cubuvkopec11 Popis: cubuvkopec12 Popis: cubuvkopec13 Popis: cubuvkopec14

Foto: David Vlk (2009)

 

Popis: cubuvkopec30  Popis: cubuvkopec31

Foto: OÚ Francova Lhota (2009)

 

Popis: cubuvkopec2 Popis: cubuvkopec1 Popis: cubuvkopec4 Popis: cubuvkopec3

Foto: Martin Čada (2006)

 

Mapa polohy:

 

Popis: cubuvkopec-mapa1  Popis: cubuvkopec-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: