Rozhledna Cvilín u Krnova

 

Typ/materiál: kamenná / cihlová rozhledna

Lokalita: kopec Cvilín, resp. jeho severní vyšší vrcholek tzv. Přední Cvilínský kopec, cca 2km jv. od Krnova, cca 25km severovýchodně od Bruntálu

GPS: N 50° 4.9239', E 17° 43.3534'

Nadmořská výška: 436m

Okres: Bruntál

Období výstavby: 1902-1903

Oficiální zpřístupnění: 11. června 1903

Celková výška: 29,1m (bez anténního stožáru)

Výška vyhlídkové plošiny: 25m

Počet schodů: 28 vnějších, 96 vnitřních

Otevírací doba: V květnu a říjnu otevřena za příznivého počasí o víkendech 10 až 17 hod., od června do září denně v tutéž dobu.

Přístup: Nejkratší přístup k rozhledně na Cvilíně vede z parkoviště u kostela sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné (dominanta vrchu Cvilín) anebo od penzionu Šelenburk. Turistická značka sem vede i z centra Krnova (zelená TZ a místní okružní červené značení, cca 2km).

Výhled: město Krnov, Hrubý Jeseník s horou Praděd, Beskydy, Zlatohorská vrchovina, Slezská nížina, přilehlá část Polska, nížiny kolem Opavy

Historie: Rozhlednu na Cvilíně (436m) nalezneme od roku 1903 asi 2km jihovýchodně od Krnova. Téměř 35 metrů vysoká kamenná rozhledna o 144 schodech zde vyrostla z podnětu Moravskoslezského sudetského horského spolku v letech 1902-1903 dle projektu architekta Ernsta Latzela. Veřejná sbírka na stavbu cvilínské rozhledny probíhala již od roku 1899, avšak bez finanční podpory knížete Liechtensteina by se stavba těžko zrealizovala. Díky tomu byla nová věž pojmenována právě Liechtensteinova. Náklady na její výstavbu tehdy činily 11 600 rakouských korun. Slavnostně byla otevřena dne 11. června 1903. Zároveň byly vybudovány cestičky, pěšiny a odpočinková zákoutí mezi rozhlednou a poutním kostelem.

                V roce 1945 sloužila rozhledna jako vojenská pozorovatelna německé armády. Po jejím ostřelování během osvobození byla stavba poškozena, načež v roce 1947 přistoupil klub turistů k její opravě za téměř 9 tisíc korun. Finance na opravu věžičky na vyhlídkovém ochoze se bohužel nedostávaly, proto musela být tato nástavba odstraněna a výška rozhledny tak byla snížena. V roce 1966 byly na vrchol rozhledny umístěny antény televizního vysílače. Postupem času věž chátrala a viditelně se na ní podepsali i vandalové. Za této situace přistoupil v 80. letech minulého století MNV Krnov k rekonstrukci rozhledny. Další opravy věže proběhly na přelomu tisíciletí, kdy byly zároveň odstraněny i antény a vysílače. Další opravy - především rekonstrukce schodiště a zvážení možnosti obnovit původní věžičku na cimbuří rozhledny - jsou plánovány od roku 2017.

                Od listopadu 1993 je stavba zapsána v památkovém fondu Státního ústavu památkové péče.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: M.Čada (2010)

 

    

Foto: P.Kozelský (2006)

 

 

Foto: dobová fotografie

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: