Děd u Berouna

 

Popis: ded12Typ/materiál: cihlová

Lokalita: kopec Děd asi 4km severozápadně od Berouna

GPS: 49°58'1.454"N, 14°2'3.936"E

Nadmořská výška: 492m

Okres: Beroun

Období výstavby: květen až srpen 1893

Oficiální zpřístupnění: 17. září 1893

Celková výška: 12m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 10,8m

Počet schodů: 56 (23 kamenných ke vchodu, 33 železných uvnitř věže)

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: pouze po turisticky značených cestách (zelená TZ z místních částí Beroun-Zdejcina a Beroun-Zahořany, modrá a červená TZ z Berouna, z osady Lísek po červené TZ), přístup autem je nejsnazší od Zdejciny (zde nechat auto na menším parkovišti a pokračovat pěšky po zelené TZ, cca 1km po lesní cestě)

Výhled: pouze severním a severovýchodním směrem na Křivoklátskou vrchovinu (po prokácení v roce 2001), výhled ostatními směry není možný díky okolním vyšším stromům

Historie: Město Beroun se může pochlubit hned dvěma rozhlednami. Kromě vyhlídkové věže na Městské hoře lze navštívit i cihlovou rozhlednu na vrcholku Dědu (492 m), který je od centra města vzdálen asi 4 km.

Návrh na její stavbu padl na schůzi berounského KČT v roce 1891. Plánová věž se měla stát zakončením značené turistické trasy z Berouna na Děd. Díky spolupráci s místním okrašlovacím spolkem byla 12 metrů vysoká věž navržená stavitelem Dudou dokončena v roce 1893, a to v rekordním čase 4 měsíců (základní kámen položen 1. května). Vyžádala si celkové náklady 3000 zlatých (a to si ještě KČT musel na stavbu peníze půjčit) a na její stavbu se spotřebovalo kolem 25 tisíc královodvorských bílých cihel. Výhled, který nabídla poprvé návštěvníkům dne 17. září 1893, byl úchvatný. Vždyť při dobré viditelnosti bylo možné spatřit i Říp nebo Milešovku.

Rozhledna si zároveň vysloužila jeden primát. Byla totiž první rozhlednou, kterou postavil KČT. Kousek nad vchodem na vyhlídkový ochoz stojí na pamětní desce toto: „Zbudováno roku 1893 odborem Klubu českých turistů a Spolkem okrašlovacím v Berouně, přispěním Klubu českých turistů v Praze a četných příznivců. Výška 504 m. nad mořem.“

Hned po svém otevření se věžička stala vyhledávaným cílem turistů nejen z blízkého kraje. Zároveň však přitahovala i pozornost vandalů. Situace se dokonce vyhrotila natolik, že v roce 1914 vypsal KČT odměnu za jejich dopadení. Věž byla uzamčena a klíč si bylo možné vypůjčit v hájovně pod rozhlednou ve směru na Křivoklát.

V roce 1954 přešla rozhledna - jako většina majetku bývalého KČT - do národního podniku Turista, od roku 1957 pak na ČSTV. Při restitucích v devadesátých letech chtělo KČT o rozhlednu požádat, jenže se ukázalo, že po dostavění nebyla rozhledna vůbec zanesena do pozemkové knihy a stala se tak majetkem státu. V průběhu období totality zájem o rozhlednu na Dědu upadal a výhled byl postupně znemožněn okolními stromy (původně holý vrch byl později zalesněn), což dokumentovaly i záběry z roku 1998 v prvním dílu televizního seriálu „Rozhlédni se, člověče“. Naštěstí byl v roce 2001 po dohodě s místní lesní správou vykácen pruh lesa, takže dnes se z věže naskýtá pohled alespoň severním směrem na Křivoklátskou vrchovinu.

V roce 2010 se berounská radnice rozhodla, že se rozhlednu pokusí od státu získat a provést její opravu.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

Foto: D.Sedlák (březen 2012)

 

Popis: ded12  Popis: ded11  Popis: ded13  Popis: ded14  Popis: ded15  Popis: ded10  

Foto: D.Sedlák (2009)

 

Popis: ded1  Popis: ded6  Popis: ded3  Popis: ded2  Popis: ded4    

Foto: vlastní archiv (2003)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: ded-mapa

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: