Rozhledna Dymník u Rumburku

 

Typ/materiál: kamenná/cihlová rozhledna

Lokalita: kopec Dymník (516 m), cca 2km jihozápadně od Rumburku, cca 30km severovýchodně od Děčína

GPS: 50°56'27.68"N; 14°31'30.38"E

Nadmořská výška: 515m

Okres: Děčín

Období výstavby: 1896

Oficiální zpřístupnění: 27. září 1896

Celková výška: 15m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 12m

Počet schodů: 83 (z toho 78 uvnitř věže)

Přístup: přes Dymník vede modrá TZ spojující Krásnou Lípu (cca 5km) a Rumburk (cca 2,5km) a také žlutá TZ spojující Rumburk (cca 3km) a ves Zahrady (cca 3,5km); automobilem lze vyjet z Rumburku nebo Zahrad až k restauraci pod Dymníkem, odkud je to k rozhledně po modré TZ ještě cca 200m; od dubna 2010 vede na Dymník také okružní vycházková trasa naučné stezky (výchozím i koncovým bodem je koupaliště v Rumburku), kterou vybudovaly Lesy ČR nákladem 950 tis. Kč uhrazených z vlastního programu na podporu veřejně prospěšné funkce lesů

Otevírací doba: http://www.kctkrasnalipa.cz

Výhled: kruhový rozhled na Ještěd, Jizerské a Lužické hory, Krkonoše, Bezděz, České středohoří

Historie: Zalesněná čedičová plochá kupa Dymník (dříve též Rauchberg, 516 m) se nachází nedaleko městečka Rumburk a skytá pohled z 15 metrů vysoké věže. Tu zde v neděli 27. září 1896 nechal zpřístupnit, v roce svých šedesátých narozenin, místní radní August Wenschuh, jehož pamětní desku vyhlídka nese. Rozhlednu navrženou architektem Josefem Hampelem, který projektoval i věž na Vlčí hoře, financoval radní zcela ze svých prostředků a celkem bez překvapení byla stavba nazvána Augustovou věží. Následně byla jako dar převedena na rumburskou sekci Horského spolku pro nejsevernější Čechy. O rok dříve byla na Dymníku z bývalého selského stavení upravena restaurace, která slouží turistům dodnes.

                Po dlouhých letech bez údržby se stav věže značně zhoršil. Z toho důvodu bylo přistoupeno k jejímu uzavření a v roce 1994 a 1995 k celkové opravě, kterou provedla rumburská firma Střekomar s celkovými náklady téměř půl milionu korun. Na opravu byly využity prostředky z veřejné sbírky (organizované KČT) a z rozpočtu města Rumburk. Součástí akce se stalo i prořezání okolního hustého porostu, který bránil výhledu. Rozhledna byla opětovně otevřena 25. března 1995.

                Posléze byla rozhledna opět volně přístupná, což se bohužel díky sprejerům a vandalům projevilo na jejím stavu. Zloději kovů rozbili okna ve vyhlídkové části věže, aby mohli z její vnější strany vytrhat měděné opláštění. Do věže začalo zatékat. Trpěly i dřevěné části vyhlídkového ochozu. Dlouho byly nevyřešené také majetkové vztahy. Za této situace se objevil mecenáš v podobě společnosti Lesy ČR. Ta se rozhodla věž v létě 2008 s nákladem téměř 650 tisíc korun opravit a zavést zpoplatněný a omezený přístup. O rozhlednu se od července 2008 starají členové KČT Krásná Lípa, který má věž v pronájmu. 

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

 

    

Foto: D.Sedlák (2011)

 

          

 

 

Foto: M.Čada (2009)

 

        

Foto: J.Velc (2007)

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: