Goethova vyhlídka v Karlových Varech

 

Typ/materiál: cihlová rozhledna

Lokalita: Výšina věčného mládí, cca 2km východně od Karlových Varů

GPS: 50.2240311N, 12.9032533E

Nadmořská výška: 638m

Okres: Karlovy Vary

Období výstavby: 1888 až 1889

Oficiální zpřístupnění: 21. července roku 1889

Celková výška: 42m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 34m

Počet schodů: 165

Přístup: Ke Goethově vyhlídce se lze vydal po žluté TZ od stanice MHD číslo 8 v obci Hůrky, odkud to k rozhledně trvá necelou půl hodinu. Druhou možností je turistický výstup od Hřbitovní ulice přes vrch Tři kříže okolo Otova vrchu až na Goethovu vyhlídku. Tato trasa je přibližně pět až šest kilometrů dlouhá a dá se pomalou chůzí zvládnout za necelé dvě hodiny. Automobilisté se k rozhledně dostanou ze silnice Karlovy Vary-Praha (asi po 4km odbočit ve svahu vpravo do osady Hůrky – podle směrovky ke grandhotelu PUPP – až k zastávce MHD v Hůrkách; poté nutno pokračovat pěšky (z důvodu zákazu vjezdu) cca 1km po asfaltce až k rozhledně.

Otevírací doba: rozhledna je v rekonstrukci (rok 2018) a tudíž uzavřená

Výhled: Krušné hory, Doupovské hory, Slavkovský les

Historie: Nejstarší karlovarskou rozhlednou je Goethova vyhlídka (otevřena v r. 1889). Honosná výletní stavba se tyčí ve výšce 638 metrů nad mořem na Výšině věčného mládí východně od centra města. Původně se jmenovala Rozhledna korunní princezny Stefanie. Po roce 1918 byla stavba přejmenována na Stifterovu vyhlídku, po osvobození v pětačtyřicátém roce se z věže stala Stalinova rozhledna. Nynější jméno Goethova vyhlídka - získal objekt v šedesátých letech. Německý spisovatel a cestovatel sem často chodíval na minerologické a botanické vycházky.

                Výletní objekt, který spojuje stylovou restauraci se 42 metrů vysokou vyhlídkovou věží (celkem 165 schodů), jež nabízí jedinečný pohled na lázeňské město, je dílem významných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Jejich jména znějí v souvislosti s mnoha dalšími známými stavbami v Karlových Varech, mezi nimi je například budova divadla či Tržní kolonáda. Goethova vyhlídka vznikala v letech 1888 až 1889. Pětatřicet tisíc zlatých poskytla na stavbu městská spořitelna, která ve stejné době slavila čtvrtstoletí své existence. Za deset měsíců od počátku stavby mohli první lidé navštívit zdařilé architektonické dílo novogotického stylu. Cihlovou stavbu korunuje více než čtyřicet metrů vysoká vyhlídková věž. Návštěvníci vystoupali poprvé na rozhlednu 21. července roku 1889, tedy přesně dva roky poté, kdy Karlovy Vary navštívila korunní princezna Stefanie. Na počest této události nesla rozhledna princeznino jméno.

                Vyhlídková věž nikdy neměla o návštěvníky nouzi. Stala se vyhledávaným výletním místem. Představitelé města uvažovali dokonce o vybudování lanové dráhy, která by místo spojila s lázeňskou čtvrtí. Kvůli válečným událostem však projekt nikdy nespatřil světlo světa.

                V průběhu 90. let minulého století byly objekty na Výšině uzavřeny a postupně chátraly. Oživení nastalo až v roce 2002, kdy jej karlovarský magistrát pronajal místnímu podnikateli Františku Gasparovi. Ten obnovil jak penzion, tak i vyhlídkovou věž. Výhled byl navíc rozšířen díky částečnému prořezu okolních stromů. Přístupnost rozhledny však trvala pouze 2 roky, v roce 2006 byly objekty opuštěny a areál čekal 2 roky na nového nájemce. Tím se v polovině roku 2008 stala společnost Gastro-Vimayla, která plánovala okamžité zahájení celkové rekonstrukce objektů a vybudování miniamfiteátru. Záhy však tato společnost od nájmu ustoupila. V následném novém výběrovém řízení na provozovatele Goethovy vyhlídky byla v říjnu 2009 vybrána společnost PP 89. Ani ta však s provozem areálu nezačala. V roce 2011, kdy byla Goethova vyhlídka opětovně nabídnuta k nájmu, projevila o objekt zájem např. obecně prospěšná společnost Fellner a Helmer (se záměrem vybudovat zde muzeum všech třiasedmdesáti staveb, které vídeňští architekti v Evropě realizovali) nebo vedení karlovarské hvězdárny (nechalo připravit za tímto účelem studii k otevření vyhlídky). Všechna další jednání se zájemci však ztroskotala a tak chátrající objet sloužil pouze během Mezinárodního filmového festivalu jako noční diskotéka. Karlovarský magistrát se za této za této neutěšené situace nakonec od října 2017 pustil prostřednictvím firmy Metrostav, a.s. do generální rekonstrukce stavby za 33,4 mil. Kč. Projekt rekonstrukce rozhledny připravil tým architekta Tomáše Šantavého z pražského Projektového ateliéru pro architekturu a pozemní stavby spol. s r. o. Součástí oprav bylo také vybudování přívodu kanalizace, oprava přístupové silnice a stavba menšího parkoviště. Náklady na celou akci pokryla zejména dotace z Integrovaného plánu rozvoje území na obnovu hmotného kulturního dědictví a historických objektů, částkou cca 10 mil. Kč se podílel karlovarský magistrát. Vzhledem k tomu, že rekonstrukce rozhledny probíhá s pomocí evropských dotací, nebude ji možné využívat komerčně. V interiérech rozhledny by proto měla vzniknout malá expozice, která by představovala rozhlednu a vyhlídková místa v okolí Karlových Varů.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: D.Sedlák (jaro 2011)

 

 

Foto: T.Hlušek (2009)

 

 

Foto: M.Holý (2008)

 

      

 

    

Foto: fox.mong (2007)

 

 

Mapa polohy:

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: