Goethova vyhlídka v Karlových Varech

 

Typ/materiál: cihlová rozhledna

Lokalita: Výšina věčného mládí, cca 2km východně od Karlových Varů

GPS: 50.2240311N, 12.9032533E

Nadmořská výška: 641m

Okres: Karlovy Vary

Období výstavby: 1888 až 1889

Oficiální zpřístupnění: 21. července 1889

Celková výška: 39,1m

Výška vyhlídkové plošiny: 23,6m

Počet schodů: 165

Přístup: Od Vřídla v centru Karlových Varů vede na rozhlednu červená TZT (později žlutá TZT), délka trasy je 2,2km s převýšením 160m. Z opačné strany vede k rozhledně z místní části Hůrky (od zastávky MHD Hůrky, linka č. 8) žlutá TZT, tzv. Gogolova stezka (1km s převýšením 60m). Popř. lze až na Goethovu vyhlídku dojet MHD od hlavního vlakového nádraží (spoj č. 425091). Automobilisté se k rozhledně dostanou ze silnice Karlovy Vary-Praha: asi po 5km po výjezdu z města odbočit ve svahu vpravo do místní části Hůrky až k zastávce MHD, za zastávkou odbočit vpravo a po lesní asfaltce pokračovat až k rozhledně (cca 1km). Parkovat lze před zákazem vjezdu na neznačené odstavné ploše podél silnice (50.2243867N, 12.9050994E), necelých 100m od rozhledny.

Otevírací doba: www.llkv.cz/goethova-vyhlidka

Výhled: Krušné hory, Doupovské hory, Slavkovský les

Historie: Nejstarší karlovarskou rozhlednou je Goethova vyhlídka (otevřena v r. 1889). Honosná výletní stavba se tyčí ve výšce 638 metrů nad mořem na Výšině věčného mládí východně od centra města. Původně se jmenovala Rozhledna korunní princezny Stefanie. Po roce 1918 byla stavba přejmenována na Stifterovu vyhlídku, po osvobození v pětačtyřicátém roce se z věže stala Stalinova rozhledna. Nynější jméno Goethova vyhlídka - získal objekt v šedesátých letech. Německý spisovatel a cestovatel sem často chodíval na minerologické a botanické vycházky.

                Výletní objekt, který spojuje stylovou restauraci se 42 metrů vysokou vyhlídkovou věží (celkem 165 schodů), jež nabízí jedinečný pohled na lázeňské město, je dílem významných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Jejich jména znějí v souvislosti s mnoha dalšími známými stavbami v Karlových Varech, mezi nimi je například budova divadla či Tržní kolonáda. Goethova vyhlídka vznikala v letech 1888 až 1889. Pětatřicet tisíc zlatých poskytla na stavbu městská spořitelna, která ve stejné době slavila čtvrtstoletí své existence. Za deset měsíců od počátku stavby mohli první lidé navštívit zdařilé architektonické dílo novogotického stylu. Cihlovou stavbu korunuje více než čtyřicet metrů vysoká vyhlídková věž. Návštěvníci vystoupali poprvé na rozhlednu 21. července 1889, tedy přesně dva roky poté, kdy Karlovy Vary navštívila korunní princezna Stefanie. Na počest této události nesla rozhledna princeznino jméno.

                Vyhlídková věž nikdy neměla o návštěvníky nouzi. Stala se vyhledávaným výletním místem. Představitelé města uvažovali dokonce o vybudování lanové dráhy, která by místo spojila s lázeňskou čtvrtí. Kvůli válečným událostem však projekt nikdy nespatřil světlo světa.

                V průběhu 90. let minulého století byly objekty na Výšině uzavřeny a postupně chátraly. Oživení nastalo až v roce 2002, kdy jej karlovarský magistrát pronajal místnímu podnikateli Františku Gasparovi. Ten obnovil jak penzion, tak i vyhlídkovou věž. Výhled byl navíc rozšířen díky částečnému prořezu okolních stromů. Přístupnost rozhledny však trvala pouze 2 roky, v roce 2006 byly objekty opuštěny a areál čekal 2 roky na nového nájemce. Tím se v polovině roku 2008 stala společnost Gastro-Vimayla, která plánovala okamžité zahájení celkové rekonstrukce objektů a vybudování miniamfiteátru. Záhy však tato společnost od nájmu ustoupila. V následném novém výběrovém řízení na provozovatele Goethovy vyhlídky byla v říjnu 2009 vybrána společnost PP 89. Ani ta však s provozem areálu nezačala. V roce 2011, kdy byla Goethova vyhlídka opětovně nabídnuta k nájmu, projevila o objekt zájem např. obecně prospěšná společnost Fellner a Helmer (se záměrem vybudovat zde muzeum všech třiasedmdesáti staveb, které vídeňští architekti v Evropě realizovali) nebo vedení karlovarské hvězdárny (nechalo připravit za tímto účelem studii k otevření vyhlídky). Všechna další jednání se zájemci však ztroskotala a tak chátrající objet sloužil pouze během Mezinárodního filmového festivalu jako noční diskotéka. Karlovarský magistrát se za této za této neutěšené situace nakonec od října 2017 pustil prostřednictvím firmy Metrostav, a.s. do generální rekonstrukce stavby za cca 33,4 mil. Kč. Projekt rekonstrukce rozhledny připravil tým architekta Tomáše Šantavého z pražského Projektového ateliéru pro architekturu a pozemní stavby spol. s r. o. Součástí oprav bylo také vybudování přívodu kanalizace, oprava přístupové silnice a stavba menšího parkoviště. Náklady na celou akci pokryla zejména dotace z Integrovaného plánu rozvoje území na obnovu hmotného kulturního dědictví a historických objektů (cca 23,1 mil. Kč), částkou cca 10 mil. Kč se podílel karlovarský magistrát. V interiérech rozhledny vznikla kavárna s posezením a výstavní prostor. Opravená rozhledna byla zkolaudována na konci října 2018. Její opětovné zpřístupnění veřejnosti proběhlo v pátek 3. května 2019 v rámci otevírání lázeňské sezóny. O provoz věže se stará městská příspěvková organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

  

Foto: vlastní archiv (srpen 2021)

 

    

Foto: V.Vozka (září 2019)

 

    

Foto: D.Sedlák (jaro 2011)

 

 

Foto: T.Hlušek (2009)

 

       

Foto: M.Holý (zima 2005/2006, září 2006)

 

     

Foto: P.Novák (květen 2006)

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: