Háj u Šumperka

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: kopec Háj u Šumperka, cca 2km západně od Šumperka

GPS: 49°58'14.082"N, 16°56'1.877"E

Nadmořská výška: 632m

Okres: Šumperk

Období výstavby:

Oficiální zpřístupnění: 28. září 1996

Celková výška: 28,7 (bez antén)

Výška vyhlídkové plošiny: 24m

Počet schodů: 133

Otevírací doba: viz. http://www.kctsumperk.cz/index.php?action=rozhledna

Přístup: z Šumperka po žluté TZ až k rozcestníku Sedlo u Červeného kříže, poté pokračovat doprava po zelené TZ (celkem cca 3km); nebo lze na Háj vystoupat od autobusové zastávky Na Vápenici (zda možno nechat auto, N 49° 58,744' E 16° 55,642'), která se nachází asi kilometr za místní částí Šumperk-Temenice, pokračovat po žluté TZ na rozcestí a pak po červené TZ (celkem cca 1,5km)

Výhled: pohled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku od sedla Skřítek ke Ztraceným kamenům, Peci, nejvyšší hoře Moravy Pradědu až k Červenohorskému sedlu, a samozřejmě na město Šumperk

Historie: Obnovená rozhledna na Háji (632 m) u Šumperka představuje významnou dominantou jihozápadního horizontu tohoto města. Mezi šumperskými obyvateli se často užívá název vrchu Senová, který zřejmě vznikl překladem z německého názvu Heuköppe (Heu = seno), a který je zkomolením původního názvu Háje. 

            Historie rozhledny sahá do roku 1934, kdy zde šumperský odbor KČT spolu s vojáky místní posádky vystavěl dřevěnou Štefánikovu vyhlídkovou věž. Název rozhledny vyplynul z tehdejší napjaté atmosféry mezi německou a českou veřejností. Stavbou věže byl tehdy pověřen významný šumperský stavitel Karel Čunderle. Slavnostně otevřena byla 17. června 1934. Posléze byla opláštěna dřevem. Po Mnichovu padla rozhledna do rukou Němců, kteří ji využívali jen pro sebe. Ke konci války byla používána jako protiletecká pozorovatelna. Hned vedle rozhledny se nacházela také triangulační věž.

                Po osvobození převzal rozhlednu šumperský odbor KČST, který obnovil svou činnost v roce 1945. V roce 1948 přešla pod TJ Sokol. Vzhledem k poškození výbavy rozhledny v období války a díky špatnému bleskosvodu, byla rozhledna v roce 1953 zasažena bleskem a celá vyhořela.

                O obnově rozhledny na Háji se začalo mluvit již v 70 letech. Řada nadšenců z odboru turistiky tehdejšího ČSTV v čele se značkařem Josefem Janků navrhla výstavbu nové rozhledny. Byly zpracovány četné studie jejího vzhledu. Stavba se však nakonec neuskutečnila. Myšlenka na zbudování rozhledny byla obnovena v 90 letech minulého století. Podařilo se ji uskutečnit sdružením prostředků obcí, na jejichž katastru se Háj nachází, to jest Šumperka, Bludova a Rudy nad Moravou, s významným finančním podílem OkÚ Šumperk a firem Eurotel a Telecom. Autoři projektu Ing. Vladimír Malaska a Ivo Barvíř vytvořili moderní objekt, který zvenčí věrně připomíná původní rozhlednu na Háji. Stavební práce provedla Tesárna Plumlov, Stavomontáže Olomouc a GH Konstrukcion Šumperk. Stavbyvedoucím byl Jan Güttler.

            Věž byla slavnostně otevřena 28. 9. 1996 a opět se stala významným turistickým cílem regionu. Ve vrcholové knize najdeme mnoho spokojených ohlasů nejen návštěvníků z České republiky a evropských zemí, ale i ze zámoří.

                Rozhledna je realizována jako obdoba původní Štefánikovy rozhledny, s dřevěnou nosnou konstrukcí, je obložena dřevěnými deskami, vstupní část rozhledny je kamenná, vyhlídková plošina je ve výšce 24 m a je zasklená. Oproti původní rozhledně je nová rozhledna o 7 m vyšší, špička je ve výši téměř 29 m.

                Provoz věže zajišťuje KČT Šumperk.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

 

 

Foto: Martin Čada (2008)

 

 

     

 

         

Foto: „rybička“ (2008)

 

 

Historické foto (KČT Šumperk)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: