Vyhlídková věž Horník na Stráži u Rokytnice nad Jizerou

 

Typ/materiál: kovová konstrukce opláštěná dřevem

Lokalita: zalesněný vrch Stráž (též Strážník), cca 1km jižně od Rokytnice nad Jizerou, cca 20km severovýchodně od Semil

GPS: 50.7193253N, 15.4464478E

Nadmořská výška: 782m

Okres: Semily

Období výstavby: duben - květen 2021

Oficiální zpřístupnění: červen 2021

Celková výška: 9,9m

Výška vyhlídkové plošiny: 7,4m (8,5m na úroveň nejvyšší vyhlídkové lavice)

Počet schodů: 7 (kovový žebřík) + 33 (dřevěné schody) + 7

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z náměstí v Rokytnici nad Jizerou vede na Stráž žlutá TZT, kterou později vystřídá červená TZT. Celková délka trasy je 2,3km s převýšením 220m. Zaparkovat lze nejblíže u hotelu Stráž (50.7158231N, 15.4512275E), ke kterému stoupá asfaltka z Jablonce nad Jizerou. Od hotelu je to na Stráž zhruba 700m (převýšení 50m).

Výhled: západním směrem - na Jizerské hory, část Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou.

Historie: Zalesněný vrch Stráž (též Strážník, dříve Strážní kámen nebo něm. Wachtberg, 782m) se nachází jižně od města Rokytnice nad Jizerou. Ve středověku představoval strategické místo, na kterém byla umístěna hláska, ze které se posílaly varovné signály před možným útokem nájezdníků ze severu. S novodobým rozvojem turistiky si na Stráž našli cestu návštěvníci zejména díky výhledům ze skal na vrcholu směrem na pásmo Krkonoš.

                Novodobé snahy města Rokytnice nad Jizerou více zatraktivnit vrch Stráž turistům spadají do roku 2013, kdy město využilo nabídku Euroregionu Nisa účastnit se připravovaného přeshraničního projektu zastřešeného Euroregionem GlacensisČesko - polská Hřebenovka“ na obnovu a výstavbu vyhlídek a rozhleden. Prvotním plánem bylo na Stráži vystavět samostatnou rozhlednu. Její výška však musela pro požadovaný kruhový rozhled činit minimálně 35 metrů, což by si vyžádalo nemalé finanční prostředky. Z toho důvodu bylo nakonec po veřejné diskusi i proběhlé anketě na webových stránkách města upřednostněno rozhodnutím zastupitelstva města v srpnu 2014 vybudování „vyhlídkového lesoparku“ s několika menšími vyhlídkovými objekty. V následujícím období město několikrát žádalo v rámci uvedeného projektu o dataci na tuto akci. Úspěšné však bylo až na třetí pokus v roce 2019. V rámci projektu „Česko – polská Hřebenovka - západní část - Rokytnice a Piechowice s výhledem na Krkonoše“ (pod operačním programem Interreg V-A Česká republika – Polsko v letech 2019–2021) se podařilo získat celkem přes 706 tis. EUR. Menší část prostředků připadla polskému partnerovi, městu Piechowice, na stavbu rozhledny s parkovištěm pro návštěvníky. Rokytnice nad Jizerou získala téměř 521 tis. EUR, tj. 90 % uznatelných výdajů (85 % EU, 5 % státní rozpočet), a to jak na jednotlivé vyhlídky, tak i na opravu přístupové komunikace Vrcha–Stráž. Tu provedla firma M-Silnice, a.s. v roce 2020 za částku cca 5,2 mil. Kč. Finanční spoluúčast města k dotaci činila cca 1,3 mil. Kč.

                Vyhlídkové stavby vznikly na Stráži v létě a na podzim 2000 (vyhlídky Ovce, Liška a Medvěd) a na jaře 2021 (vyhlídka Horník). Celkem se jedná o pět vyhlídkových staveb, z nichž čtyři jsou stylizované do podob postav, které obsahuje znak města Rokytnice nad Jizerou, tj. medvěd, ovce, liška a horník. Tyto vyhlídky byly v roce 2014 navrženy libereckým ateliérem Mjölk (ing. arch. Jan Mach, ing. arch. Pavlína Műllerová). Stavby jsou propojeny lesní stezkou a doplněny lavicemi a stoly. Postaveny jsou z kovových konstrukcí opláštěných dřevem, které postupně vlivem počasí ztmavne. Výstavbu realizovala na základě výsledku výběrového řízení firma Strix Chomutov, a.s. za částku 9,0 mil. Kč.

                Vyhlídka Horník, která má výškové parametry rozhledny, se nachází na západním okraji vrcholových partií Stráže a je nejvyšší ze všech vyhlídek. Přístup je umožněn po vysoké lávce a pak po pomyslné rozkročené noze horníka až do výšky přes 7m nad skalní blok, kterému místní přezdívají K5. Na její stavbu bylo potřeba zhruba 3,2 tun ocele a 5m3 dřevěných fošen. Zábradlí je provedeno z ocelových profilů a vyplněnou ocelovou sítí. Vrcholovou část rozhledny tvoří lavice naskládané nad sebe, aby umožnily pohodlný rozhled více návštěvníkům.

                Vyhlídkový lesopark je návštěvníkům přístupný od června 2021.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: P.Urbanec (srpen 2021)

 

      

Foto: Gep (červen 2021)

 

            

Foto: J.Fábera (květen 2021)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: