Hrádek ve Varnsdorfu

 

Typ/materiál: zděná / objekt s rozhlednou

Lokalita: vrch Hrádek na severním okraji města Varnsdorf, cca 45km severovýchodně od Děčína

GPS: 50.9223922N, 14.6131272E

Nadmořská výška: 438m

Okres: Děčín

Období výstavby: květen 1903 – květen 1904

Oficiální zpřístupnění: 15. května 1904 (18. července 2003 – otevření vyhlídkové věže po novodobé rekonstrukci)

Celková výška: 29m

Výška vyhlídkové plošiny: 20m

Počet schodů: ke vstupu 22, uvnitř věže celkem 90 schodů

Otevírací doba: duben až září denně 10-18 hod., říjen až březen od úterý do neděle 12-16 hod.

Přístup: po příjezdu do Varnsdorfu jet směrem k hraničnímu přechodu Varnsdorf/Seifhennersdorf (ulice 5. května), zde před celnicí – odtud vede na Hrádek zelená TZ - odbočit vpravo do ulice Husitská, kterou se dostaneme až pod vrchol, posléze pokračovat po zelené TZ

Výhled: kruhový výhled na město Varnsdorf, Seifhennersdorf, Šluknovskou pahorkatinu a na Lužické hory v pozadí s částí Krkonoš a Jizerských hor

Historie: Dominanta města Varnsdorfu - Hrádek - se tyčí na znělcovém hraničním vrchu. Objekt vybudovali varnsdorfští členové Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Stavba 29 m vysoké vyhlídkové věže a restaurace na Hrádku začala 11. května 1903 podle projektu městského stavitele Antona Möllera. Prostředky na výstavbu byly získány z darů významných osobností, řemeslníků a občanů Varnsdorfu a okolí. Zahájení stavby značně usnadnila půjčka 50 tis. korun od knížete Lichtenštejna pokrývající skoro polovinu nákladů. Stavba byla dokončena 15. května 1904. Od té doby se stala místem mnoha společenských údálostí. Za nádherným rozhledem a dobrou kuchyní sem až do roku 1945 chodilo mnoho návštěvníků.

                V poválečné době osud Hrádku nikterak nepřál a objekt postupně chátral. V letech 1967-69 sice město Hrádek za více než 2 mil. Kčs opravilo, avšak od 90. let minulého století (do té doby byl majitelem podnik Restaurace a jídelny) došlo díky nepovedené privatizaci k jeho rozsáhlé devastaci. Katastrofálního stavu Hrádku si naštěstí včas všimnuli zástupci varnsdorfských firem, představitelé města, místní občané i němečtí sousedé a v září 2000 založili česko-německý nadační fond Hrádek-Burgsberg, jehož cílem bylo sehnat 30-40 mil. Kč a vrátit do pěti let Hrádku původní slávu. Zároveň se podařilo městu za 600 tis. Kč Hrádek od banky IPB, která jej měla v zástavě za nesplacený úvěr, odkoupit. V červenci 2003 byla po náročné dvouleté obnově (děčínskou firmou Stamo za cca 6 mil. Kč s přispěním dotaze z programu Phare) opět zprovozněna vyhlídková věž poskytující nádherný kruhový rozhled. Po mnoha letech se tak Hrádek (navíc od listopadu 2001 prohlášen Ministerstvem kultury za kulturní památku) stal opět oblíbeným vyhlídkovým místem.

                Další etapa rekonstrukce byla dokončena v květnu 2004, kdy byla za cca 2 mil. Kč zastřešena hlavní budova. Obnova hrubé stavby, pláště budovy a oken pak následně vyšly na 6mil. Kč. Další prostředky byly investovány do plynové a elektrické přípojky; projektová dokumentace ke stavebnímu řízení a provedení stavby stála dalších 1,5 mil. Kč. Na počátku roku 2008 se předpokládalo zajistit na dokončení rekonstrukce ještě dalších téměř 50 mil. Kč. Rekonstrukce by měla vyvrcholit zprovozněním restaurace a terénními úpravami (nové chodníky, parkovací plocha pro sedm vozidel, oprava a rozšíření příjezdové komunikace, zahradnické úpravy).

                V roce 2006 získala žlutočervená fasáda Hrádku první místo v 6. ročníku celostátní soutěže „Fasáda roku“. Další opravy interiérů probíhají v následujících letech, např. vybudování inženýrských sítí. Rekonstrukce by měla vyvrcholit zprovozněním restaurace a terénními úpravami.

                Na základě smlouvy s městem Varnsdorf z roku 2009 provozuje vyhlídkovou věž místní společnost Regia a.s.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

 

          

Foto: J.Šlapák (leden 2012)

 

        

 

    

Foto: D.Sedlák (srpen 2011)

 

    

 

   

 

Foto: J.Velc (2008)

 

Foto: MěÚ Varnsdorf (2006)

 

Foto: M.Holý (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: