Bývalá rozhledna Johanka u obce Hýsly u Kyjova

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: mírné návrší Johanka cca 0,5km východně od obce Hýsly, cca 25km severně od Hodonína

GPS: 49°1'46.149"N, 17°11'4.169"E

Nadmořská výška: 272m

Okres: Hodonín

Období výstavby: podzim 2006

Oficiální zpřístupnění: 4. listopadu 2006

Celková výška: cca 11m

Výška vyhlídkové plošiny: 8m

Počet schodů: 39

Otevírací doba: rozhledna byla v listopadu 2016 demontována

Přístup: Po polní cestě, cca 0,5km východně za obcí Hýsly (sem vede značená odbočka vlevo ze silnice Kyjov-Osvětimany). Okolo věže vede místní zelená Hýselská stezka určená pro pěší i cyklisty, část této stezky vede po cyklistické Kyjovské vinařské stezce. Tato zelená Hýselská je součástí místních stezek mikroregionu Moštěnka. Návštěvník se může napojit i na další stezky vedoucí mikroregionem.)

Výhled: možno spatřit při ideálním počasí Slovensko i Rakousko, Pálavu, Buchlovské hory s hradem Buchlov, Chřiby a Ždánický les

Historie: Zhruba 11 metrů vysoká dřevěná rozhledna se tyčí na mírném návrší Johanka u obce Hýsly nedaleko Kyjova. Rozhlednu zde nechala postavit obec přímo nad objektem bývalé vodárny. Náklady na pořízení rozhledny činily zhruba půl milionu korun (část prostředků poskytnulo Ministerstvo pro místní rozvoj). Podle projektu Radka Říhy z Tvarožné Lhoty byla vyhlídková věž postavena stavební firmou STAK-D, s.r.o. z Domanína. Hned vedle rozhledny byla současně vybudována pergola s posezením, areál byl oplocen a jako atrakce se zde pásla na volno puštěná ovce.

                Slavnostní otevření rozhledny proběhlo při oslavách třístého výročí odhalení nedaleké sochy sv. Jana Nepomuckého v sobotu 4. listopadu 2006. Slavnostního přestřižení pásky k nové vyhlídce se ujal starosta Hýsel p. Tibor Skalka a starosta Kyjova p. František Lukl.        

                Již po deseti letech provozu se však stav rozhledny zhoršil natolik, že obec přistoupila k jejímu uzavření a plánovala rekonstrukci. Firma, která rozhlednu vystavěla, ale po prohlídce doporučila stavbu zcela odstranit. To nakonec schválili i zastupitelé oce. Demontáž rozhledny proběhla v listopadu 2016. Zbylé dřevo bylo následně rozprodáno. V nejbližším období se v areálu bývalé rozhledny plánuje zpřístupnění Muzea ticha (v obejektu vodárny), rekonstrukce zázemí pro ovečky a posezení a otevření stezky Bosou nohou. Předpokládá se i výstavba nové rozhledny, možná na jiném místě v katastru obce.        

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

 

 

Foto: M.Čada (2008)

 

  

Foto: J.Harnach (2007)

 

        

 

  

Foto: T.Skalka (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: