Rozhledna na Kamenném vrchu v Brně-Novém Lískovci

 

Popis: kamennyvrch3Typ/materiál: betonová rozhledna

Lokalita: návrší Kamenný vrch v lesoparku nad Raisovou ulicí v Brně-Novém Lískovci (jz. část Brna)

GPS: N 49° 10' 57.720" E 16° 33' 20.628"

Nadmořská výška: 380m

Okres: Brno-město

Období výstavby: 1928

Oficiální zpřístupnění: 1928 / po obnově 17. září 2011

Celková výška: cca 6-7m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 4m

Počet schodů: 19 (čtyři betonové + 15 kovových)

Otevírací doba: zatím nebyla stanovena

Přístup:

Výhled: bez výhledu

Historie: Minulost nízké betonové vyhlídkové stavby ve svahu pod Kamenným vrchem (386m) v Brně-Novém Lískovci je spjata se vznikem tamního lesoparku. Ten byl založen před první světovou válkou jako součást ozdravovacího areálu „Městské nemocenské pojišťovny – pokladny“. V lesoparku byla během 20. a především 30. let minulého století postupně vybudována řada objektů sloužící pro rekonvalescenci pacientů (koupaliště, lehárna, kuželna, vyhlídková věž, rosarium) i pro chod ozdravovny (ženský pavilon, vodojem). Ozdravovna byla v roce 1948 z politických důvodů zrušena, v budově sanatoria byla zřízena městská nemocnice, objekty vhodné k bydlení byly rozprodány soukromníkům, objekty v samotném lesoparku podlehly naprosté devastaci a neudržovaný lesopark byl ponechán živelnému vývoji. V současné době je v bývalém sanatoriu Doléčovací a rehabilitační oddělení, součást Fakultní nemocnice U sv. Anny.

                Rozhledna na Kamenném vrchu vznikla v meziválečném období, a ač nebyla žádnou výraznou výškovou stavbou, poskytovala v období svého vzniku vcelku dobrý výhled na Brno. S úpadkem celé lokality v období totality se na vyhlídkovou věž zapomněla a ta (až do své obnovy v roce 2011) chátrala a zarůstala vegetací. Navíc přišla i o zábradlí na vyhlídkové plošině, vnitřní schodiště bylo v 80. letech národním výborem odstraněno a vandaly poničená konstrukce se později stala častým cílem sprejerských výtvorů. Za této situace uvažovalo vedení MČ Brno-Nový Lískovec dokonce o zbourání věže, ke které nakonec nedošlo jen díky nedostatku financí. Samotnému parku hrozilo dokonce uzavření.

                Zásadní obrat ve vývoji nastal se zapojením městské části do mezinárodního programu Urban Spaces - „Mestské prostory – zvyšování atraktivity a kvality městského prostředí“. Projekt revitalizace zpracoval Atelier Štěpán v letech 2008-2011. První etapa zahrnula především obnovu zeleně. V roce 2010 byl proveden nový vrt, jako zdroj vody pro potřeby lesoparku. Rozhledna byla opravena v létě následujícího roku a slavnostně otevřena v sobotu 17. září 2011. Nově získala pítko u vstupních dveří.

                Na obnově zeleně za 6 milionů korun se podílelo finančně Statutární město Brno a Evropská unie z operačního fondu Životní prostředí. Rekonstrukci rozhledny a dalších architektonických prvků, úpravu cest a mobiliář včetně informačních tabulí za zhruba 4 miliony korun zaplatila Městská část Brno-Nový Lískovec. Z toho zhruba 1 milion korun tvořil příspěvek EU na projekt Urban Spaces.

                Dle plánu obnovy má dojít v lesoparku k výstavbě nové 28m vysoké šikmé rozhledny umístěné opodál nad současnou rozhlednou. Její cena se ovšem vyšplhala na deset milionů korun, je tedy otázkou, kdy se začne stavět.   

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: J.Nekula (březen 2012)

 

Popis: kamennyvrch23  Popis: kamennyvrch20  Popis: kamennyvrch22  Popis: kamennyvrch21  

Foto: J.Šlapák (říjen 2011)

 

Popis: kamennyvrch10  Popis: kamennyvrch11  Popis: kamennyvrch13  Popis: kamennyvrch12

Foto: M.Čada (16. září 2011)

 

Popis: kamennyvrch3  Popis: kamennyvrch2  Popis: kamennyvrch4  Popis: kamennyvrch5

Foto: MČ Brno-Nový Lískovec (2011)

 

Popis: kamennyvrch8  Popis: kamennyvrch6  

Foto (stav před a během rekonstrukce): Gep

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: kamennyvrch-mapa

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: