Rozhledna Kelčský Javorník

 

Typ/materiál: železná s dřevěnými vertikálními lamelami

Lokalita: vrch Kelčský Javorník (k.ú. obce Rajnochovice), cca 30km severovýchodně od Kroměříže

GPS: 49.4002081N, 17.7656144E

Nadmořská výška: 865m

Okres: Kroměříž

Období výstavby: březen-září 2015

Oficiální zpřístupnění: 15. září 2015

Celková výška: 36,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 30m

Počet schodů: 156

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Pouze po značených turistických cestách - lesních cestách (viz mapka dole). Zaparkovat lze např. u turistické chaty Tesák při silnici Bystřice pod Hostýnem-Hošťálková (odtud je to po žluté TZT - Cyrilometodějská stezka - k rozhledně asi 4,5km s převýšením 180m). Náročnější jsou z hlediska převýšení výstupy z Rosošné (po žluté TZT necelé 4km ale s převýšením asi 420m), z Podhradní Lhoty (po zelené TZT přes zříceninu Šaumburk zhruba 4,5km s převýšením 460m), Chvalčova (po žluté TZT cca 5km s převýšením dokonce 500m) nebo od železniční zastávky Loukov (po zelené TZT zhruba 7km s převýšením 520m).

Výhled: celé panorama Hostýnských vrchů, Beskydy, Javorníky, Vsetínské vrchy, Vizovické vrchy, Oderské vrchy

Historie: Kelčský Javorník je se svojí nadmořskou výškou 865m nejvyšší horou Hostýnských vrchů. Na jeho vrcholu v minulosti stálo několik výškových věží. V roce 1922 zde byl nad trigonometrickým bodem z roku 1821 vztyčen 12 m vysoký dřevěný pilíř, za 2. světové války pak téměř 40 m vysoká dřevěná observační věž. V roce 1956 se však zřítila (s dochovanou informací, že odstranění trosek trvalo 3 dny a těžké klády musely být z prostoru bodu staženy koňmi) a později byla nahrazena čtyřposchoďovou dřevěnou traingulační věží. Po jejím zániku v 80. letech minulého století zde vyrostla nižší třípatrová dřevěná měřičská věž. Odstraněna byla po roce 2000. S rozvojem mobilních sítí současně došlo nedaleko od vrcholu ke vztyčení železné konstrukce mobilního operátora (Telefonica).

                První oficiálně zveřejněný záměr postavit na Kelčském Javorníku turistickou rozhlednu spadá do roku 2006. Tuto iniciativu vyjádřili zástupci obcí náležejících do Podhostýnského mikroregionu, k myšlence se připojili rovněž členové Sdružení přátel Kelčského Javorníku a další místní nadšenci. Proběhla řada jednání, mimo jiné i s Arcibiskupstvím Olomouckým – vlastníkem dotčeného restituovaného pozemku. V roce 2009 byla provedena změna územního plánu obce Rajnochovice, na jejímž katastrálním územní současná měla rozhledna stojí.

                Když následně na jaře 2012 nechal mikroregion Podhostýnsko vyhlásit veřejnou architektonickou soutěž na vypracování návrhu „Rozhledny Kelčský Javorník“, bylo přihlášeno 56 návrhů (jeden z nich, návrh architektky Ing. Ireny Truhlářové z Archcon atelier, s.r.o., dokonce zvítězil v únoru 2012 v anketě Dřevěná stavba roku 2012 - kategorie Návrhy dřevěných konstrukcí konané při příležitosti 8. ročníku mezinárodního veletrhu Dřevostavby). Odborná porota, ve které zasedl mimo jiné i architekt Svatopluk Sládeček (autor projektů rozhleden na Velkém Lopeníku, na Brdu a Velkém Kosíři), sice první cenu neudělila, nicméně udělila druhou cenu současně projektu společnosti MIMOSA architekti, s.r.o. a projektu brněnského B3ateliéru - Ing. Ondřeje Balážika připraveného ve spolupráci s Ing. arch. Martou Balážikovou a s Pavlem Petrů. Představitelé Podhostýnského mikroregionu následně upřednostnili návrh B3ateliéru – věž složenou z centrálního ocelového sloupu s vřetenovým schodištěm a vertikálními dvanácti lepenými ohýbanými lamelami (odkaz na tradici výroby ohýbaného nábytku v nedaleké Bystřici pod Hostýnem) z modřínu na půdorysu hodinového ciferníku.

                Na základě výsledků výběrového řízení na zhotovitele rozhledny byla vybrána firma Commodum, spol. s r. o. z Valašské Bystřice, která realizovala Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm. Náklady na stavbu rozhledny dosáhly výše cca 10 milionů, z toho 85 % bylo pokryto dotací z Regionálního operačního programu Střední Morava, 15 % představovaly vlastní zdroje Podhostýnského mikroregionu a příspěvky další okolních obcí, Sdružení přátel Kelčského Javorníku a dalších dárců.

                Rozhledna na Kelčském Javorníku byla vystavěna v období březen až září 2015 a slavnostně zpřístupněna v úterý 15. září 2015.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

 

  

Foto: A.Průšová (říjen 2020)

 

 kelcsky70       

Foto: A.Průšová (březen 2016)

 

            

Foto: J.Šlapák (listopad 2015)

 

          

Foto: A.Průšová (říjen 2015)

 

          

Foto: P.Kadlec (říjen 2015)

 

            

Foto: L.Řiháček (říjen 2015)

 

        

Foto: O.Boháč (říjen 2015)

 

            

Foto: Z.Slavíková (říjen 2015)

 

kelcsky5  kelcsky5a  kelcsky5b  kelcsky5c  kelcsky5d  kelcsky5e

 

kelcsky4  kelcsky4a  kelcsky4b  kelcsky4c

 

kelcsky2  kelcsky3  kelcsky1

Foto: Alena Průšová (průběh výstavby – červen až srpen 2015)

 

 kelcsky-navrhy1  kelcsky-navrhy2  kelcsky-navrhy3       

Foto: některé soutěžní návrhy

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: