Rozhledna na Kopanině

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: návrší cca 300m jihozápadně nad obcí Kopanina, cca 10km jižně od Jablonce nad Nisou

GPS: 50°39'35.088"N, 15°9'53.111"E

Nadmořská výška: 657m

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: říjen 1893-jaro 1894

Oficiální zpřístupnění: 3. června 1894

Celková výška: cca 21m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: Na rozhlednu vede 94 schodů, celkem 11 dřevěných a 79 kovových.

Otevírací doba: Není-li rozhledna otevřena, je možno si klíč k ní vyzvednout v obci Kopanina, čp. 2 - rodina Janků (stav v roce 2007). Některé novější zdroje uvádějí možnost vyzvednutí klíče v blízké Myslivecké chatě.

Přístup: Přístup k rozhledně je nejsnazší od obce Kopanina. Po modré turistické značce od Myslivecké chaty, kde je možné zaparkovat (nebo dojet po cyklostezce č. 4007), je to k rozhledně zhruba 300 metrů mírným stoupáním.

Výhled: Rozhledna nabízí vynikající výhled na Český ráj – oblast Hrubé skály, zříceninu Trosky a město Turnov, směrem na západ dominuje hora Ještěd, na severu pak černostudniční hřeben s rozhlednou a dále Krkonoše a na východě majestátní hora Kozákov. V údolí pod námi je hezky vidět věž zříceniny Frýdštejn.

Historie: O vynikajícím rozhledu z kopce Kopanina (657 m) u Malé Skály se vědělo již v 19. století. Na jeho konci, přesně v roce 1892 založil turnovský odbor KČT družstvo, které začalo shromažďovat finance na stavbu rozhledny. Na Kopanině odkoupilo pozemek a získalo téměř 3 tisíce zlatých, které na stavbu upotřebilo. Autorem projektu 18 metrů vysoké cihlové věže byl člen odboru ing. František Duba z Turnova. Rozhledna na Kopanině byla zároveň symbolem českého národa, který se měl tyčit na pomyslné jazykové hranici mezi českým vnitrozemím a německým pohraničím. 

            Základní kámen rozhledny na Kopanině byl položen 29. října 1893 a pod vedením stavitele Knopa z Turnova byla věž dokončena příštího jara. Za velké účasti lidu byla otevřena 3. června 1894. Z Prahy byl dokonce vypraven zvláštní vlak, který přivezl delegáty ústředí i zástupce ostatních odborů KČT. První den prý na vyhlídkovou plošinu vystoupilo více než 400 lidí a na vstupném se vybralo 20 zlatých a 7 krejcarů.

                Věž z pálených cihel zakončená cimbuřím nesla nějaký čas jméno „Pacltova“ podle turnovského propagátora turistiky, mydláře a brusiče drahokamů Čeňka Paclta. Za 2. sv. války pak Kopanina získala jméno Konrad höhe po někdejším nacistickém funkcionáři Konrádu Henleinovi.

            V roce 1936 byla rozhledna zvýšena na 21 metrů a zastřešena prosklenou nástavbou. Po 2. sv. válce spravovala rozhlednu nějaký čas frýdštejnská TJ Sokol, od roku 1956 pak MNV Frýdštejn. V současné době je rozhledna ve správě obce Frýdštejn, která od roku 1998 provádí její postupnou opravu (např. vymalování, osazení nové střechy, výměna oken, atd.).

            Za povšimnutí stojí kromě rozhledny i nedaleká zrekonstruovaná Myslivecká chata Kopanina nacházející se při silnici z Frýdštějna na Maršovice. V období komunismu dosáhla věhlasu podniku, kam lidé jezdili za gurmánskými zážitky. Po roce 1989 se zde vystřídalo několik provozovatelů až byla chata nakonec opuštěna a následně devastována. V roce 2015 se novým majitelem chaty stala na základě výsledku dražby jablonecká firma Sundisk s.r.o., která chatu opravila a v červnu 2015 otevřela veřejnosti. V současné době zde provozuje bufet a půjčovnu koloběžek, od července 2017 nabízí možnost ubytování ve zrekonstruovaných apartmánech.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

 

    

 

      

 

 

Foto: vlastní archiv (květen 2007)

 

 

      

 

 

Foto: M.Čada (2006)

 

 

   

Foto: L.Čapková (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: