Rozhledna na Kopanině

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: návrší cca 300m jihozápadně nad obcí Kopanina, cca 10km jižně od Jablonce nad Nisou

GPS: 50°39'35.088"N, 15°9'53.111"E

Nadmořská výška: 657m

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: říjen 1893-jaro 1894

Oficiální zpřístupnění: 3. června 1894

Celková výška: cca 21m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: Na rozhlednu vede 94 schodů, celkem 11 dřevěných a 79 kovových.

Otevírací doba: Není-li rozhledna otevřena, je možno si klíč k ní vyzvednout v obci Kopanina, čp. 2 - rodina Janků (stav v roce 2007). Některé novější zdroje uvádějí možnost vyzvednutí klíče v blízké Myslivecké chatě.

Přístup: Přístup k rozhledně je nejsnazší od obce Kopanina. Po modré turistické značce od Myslivecké chaty, kde je možné zaparkovat (nebo dojet po cyklostezce č. 4007), je to k rozhledně zhruba 300 metrů mírným stoupáním.

Výhled: Rozhledna nabízí vynikající výhled na Český ráj – oblast Hrubé skály, zříceninu Trosky a město Turnov, směrem na západ dominuje hora Ještěd, na severu pak černostudniční hřeben s rozhlednou a dále Krkonoše a na východě majestátní hora Kozákov. V údolí pod námi je hezky vidět věž zříceniny Frýdštejn.

Historie: O vynikajícím rozhledu z kopce Kopanina (657 m) u Malé Skály se vědělo již v 19. století. Na jeho konci, přesně v roce 1892 založil turnovský odbor KČT družstvo, které začalo shromažďovat finance na stavbu rozhledny. Na Kopanině odkoupilo pozemek a získalo téměř 3 tisíce zlatých, které na stavbu upotřebilo. Autorem projektu 18 metrů vysoké cihlové věže byl člen odboru ing. František Duba z Turnova. Rozhledna na Kopanině byla zároveň symbolem českého národa, který se měl tyčit na pomyslné jazykové hranici mezi českým vnitrozemím a německým pohraničím. 

            Základní kámen rozhledny na Kopanině byl položen 29. října 1893 a pod vedením stavitele Knopa z Turnova byla věž dokončena příštího jara. Za velké účasti lidu byla otevřena 3. června 1894. Z Prahy byl dokonce vypraven zvláštní vlak, který přivezl delegáty ústředí i zástupce ostatních odborů KČT. První den prý na vyhlídkovou plošinu vystoupilo více než 400 lidí a na vstupném se vybralo 20 zlatých a 7 krejcarů.

                Věž z pálených cihel zakončená cimbuřím nesla nějaký čas jméno „Pacltova“ podle turnovského propagátora turistiky Čeňka Paclta (povoláním mydlář a brusič drahokamů). Tento název rozhledny se však neujal.

            V roce 1936 byla rozhledna zvýšena a zastřešena prosklenou nástavbou. Celková výška věže se tak zvětšila na 21 metrů. Po druhé světové válce spravovala nějaký čas rozhlednu frýdštejnská TJ Sokol, od roku 1956 pak MNV Frýdštejn. Obec Frýdštejn spravuje věž dodnes. Od roku 1998 probíhá její postupná oprava (vymalování, osazení nové střechy, výměna oken atd.).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

 

    

 

      

 

 

Foto: vlastní archiv (květen 2007)

 

 

      

 

 

Foto: M.Čada (2006)

 

 

   

Foto: L.Čapková (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: