Kopaniny u Olešnice

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: návrší Kopaniny, cca 1,5km západně od Olešnice

GPS: 49°33'24.697"N, 16°24'17.148"E

Nadmořská výška: 661m

Okres: Blansko

Období výstavby: konec roku 2004

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 9m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 6m

Počet schodů:

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Kolem rozhledny vede účelová asfaltová komunikace, vybudovaná pro přístup ke stožáru, ve městě odbočit ke hřbitovu a dále po ulici Za hřbitovem (celkem cca 2km).

Výhled: Vzhledem k umístění rozhledny je výhled omezen na sever a východ. Kromě širšího okolí města Olešnice lze za dobrého počasí spatřit i Jeseníky.

Historie: Malá trámová rozhledna, která má své dvojnice na několika místech naší republiky, vznikla na sklonku roku 2004 na Blanensku na východním úpatí kopce Kopaniny (688 m) u Olešnice. Stavba, jenž vyrostla z podnětu sdružení obcí Mikroregionu Olešnicko, je vysoká 9 metrů a výstup na vrchní vyhlídkovou plošinu umožňují dva kovové žebříky. Stříška rozhledny nese větrnou růžici. Celkové náklady činily 300 tisíc korun, částkou 180 tisíc korun přispěl Jihomoravský krajský úřad. Pro svou výšku je stavba některými místními nazývána největším posedem a nejmenší rozhlednou v Česku.

                Nutno dodat, že rozhledna je součástí areálu sloužícího zimním sportům (na úpatí kopce jsou 2 lyžařské vleky), který byl soukromým investorem v roce 2006 podstatně zmodernizován. Přímo na vrcholu Kopaniny nalezneme od roku 2005 také 30 metrů vysoký typizovaný ocelový stožár sloužící přenosu širokopásmového internetu. Další železný vysílač se nachází jen pár metrů jižně od rozhledny.

                V roce 2010 se vedení olešnické radnice dalo slyšet, že stávající dřevěnou rozhlednu hodlá demontovat a přenést na jedno ze dvou vytipovaných vyhlídkových míst v blízkosti obce. Zároveň na místě dnešní věže postaví cca 25m vysokou rozhlednu z dřeva a oceli.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: M.Čada (2010)

 

Foto: se souhlasem www.boskovicko.cz (2005)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: