Kopaniny u Olešnice

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: východní úpatí kopce Kopaniny (688m), cca 1,5km západně od Olešnice, cca 30km severozápadně od Blanska

GPS: 49.5568781N, 16.4047658E

Nadmořská výška: 652m

Okres: Blansko

Období výstavby: konec roku 2004

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 9m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 6m

Počet schodů:

Otevírací doba: volně přístupná, OD JARA 2020 JE ROZHLEDNA Z DŮVODU HAVARIJNÍHO STAVU UZAVŘENÁ

Přístup: Kolem rozhledny vede účelová asfaltová komunikace původně vybudovaná pro přístup k telekomunikačnímu stožáru pod vrchem Kopaniny. Ta začíná a vede od místního hřitova (odtud je to cca 2km). Parkovat lze u rozhledny. Ta se zároveň nachází na konci sjezdovky místního lyžařského areálu.

Výhled: Vzhledem k umístění rozhledny je výhled omezen na sever a východ. Kromě širšího okolí města Olešnice lze za dobrého počasí spatřit i Jeseníky.

Historie: Malá trámová rozhledna, která má své dvojnice na několika místech naší republiky, vznikla na sklonku roku 2004 na Blanensku na východním úpatí kopce Kopaniny (688 m) u Olešnice. Stavba, jenž vyrostla z podnětu sdružení obcí Mikroregionu Olešnicko, je vysoká 9 metrů a výstup na vrchní vyhlídkovou plošinu umožňují dva kovové žebříky. Stříška rozhledny nese větrnou růžici. Celkové náklady činily 300 tisíc korun, částkou 180 tisíc korun přispěl Jihomoravský krajský úřad. Pro svou výšku je stavba některými místními nazývána největším posedem a nejmenší rozhlednou v Česku.

                Nutno dodat, že rozhledna je součástí areálu sloužícího zimním sportům (na úpatí kopce jsou 2 lyžařské vleky), který byl soukromým investorem v roce 2006 podstatně zmodernizován. Přímo na vrcholu Kopaniny nalezneme od roku 2005 také 30 metrů vysoký typizovaný ocelový stožár sloužící přenosu širokopásmového internetu. Další železný vysílač se nachází jen pár metrů jižně od rozhledny.

                V roce 2010 vedení olešnické radnice plánovalo, že stávající dřevěnou rozhlednu zdemontuje a umístí na jedno ze dvou vytipovaných vyhlídkových míst v blízkosti obce. Zároveň v místě postaví cca 25m vysokou rozhlednu z dřeva a oceli. Zůstalo ale pouze u plánu...

                Postupem času se technický stav dřevostavby zhoršil natolik, že na jaře 2020 byla rozhledna pro havarijní stav uzavřena. Město Olešnice zároveň usilovalo o dotaci z Programu rozvoje venkova Jihomoravského kraje na výstavbu rozhledny nové. Při obnově věže bude dřevo nahrazeno kovovými nosnými konstrukčními prvky. Součástí akce má být rovněž obnova zchátralé rozhledny na Zelenkově kopci u obce Ústup, která rovněž patří do majetku města Olešnice.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: M.Čada (2010)

 

Foto: se souhlasem www.boskovicko.cz (2005)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: