Rozhledna Bílá hora u Kopřivnice

 

Typ/materiál: železná konstrukce/vysílač mobilních operátorů

Lokalita: Bílá hora, mezi Štramberkem a Kopřivnicí, cca 10km východně od Nového Jičína

GPS: 49°35'39.879"N, 18°7'35.318"E

Nadmořská výška: 557m

Okres: Nový Jičín

Období výstavby: říjen 1999-duben 2000

Oficiální zpřístupnění: 28. dubna 2000

Celková výška: 43m

Výška vyhlídkové plošiny: 26m

Počet schodů: 161

Otevírací doba: http://rozhledna-bila-hora.cz/

Přístup: K vrcholu rozhledny vede několik cest, např. od Muzea Fojtství modře značená TZ a trasa Lašské naučné stezky, modrá TZ vede k rozhledně i ze Štramberka.

Výhled: Nabízí se volný rozhled téměř do všech stran, kromě směru na jihovýchod, kde mu brání Červený kámen. V případě pěkného počasí je možné z rozhledny vidět do Ostravy a nejvyšší vrcholy Beskyd a Jeseníků.

Historie:  Bílá hora je se svými 557 metry dominantou okolí města Kopřivnice. O vybudování vyhlídkové věže se uvažovalo již ve 20. letech 20. století. Podle záměru štramberského starosty MUDr. Adolfa Hrstky měla na Bílé hoře vyrůst kamenná mohyla, jež by byla památníkem obětem první světové války a zároveň umožňovala co nejlepší rozhled do kraje. Projekt však díky nedostatku finančních prostředků zrealizován nikdy nebyl.

                Jednání o výstavbě současné věže se datují od konce roku 1997. Samotná výstavba byla zahájena v roce 1999. Stavební povolení nabylo právní moci k 6. říjnu 1999 a slavnostní uvedení rozhledny do provozu proběhlo 28. dubna 2000. Investorem celé akce byly společnosti EuroTel spol. s r.o. a RadioMobil a.s. Výše investice dosáhla téměř 12 mil. Kč. Město Kopřivnice zajistilo vybudování přístupové cesty, na které se podílelo částkou 2 mil. Kč. Dodavatelem stavby včetně projektové dokumentace byla Teplotechna Ostrava a.s.

                Věž na Bílé hoře je moderní architektonická konstrukce navržená Ing. arch. Milanem Šmídem a využívá symbolu struktury DNA, symbolu života. Ta se vine podél betonového dříku k vrcholu věže. Celá věž dosahuje výšky 43 m, vlastní vyhlídková plošina je ve výšce 26 m. Pro stavbu bylo použito 520 t betonu a 39 t ocelových konstrukcí. Samostatný železobetonový vrchol věže (nad vyhlídkovou plošinou) ma váhu 11 tun. Věž využívají pro telekomunikační účely společnosti RadioMobil a.s. a EuroTel spol. s r.o. a nejvyšší patro slouží k pokrytí města Štramberka a Kopřivnice televizním vysíláním.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: M.Čada (2009)

 

   

Foto: www.ktk.cz (2004)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: