Rozhledna na Kraví hoře v Novohradských horách

 

Typ/materiál: železná konstrukce mobilního operátora

Lokalita: Kraví hora nad osadu Dobrá Voda u Horní Stropnice, cca 40km jihovýchodně od Českých Budějovic

GPS: 48°43'51.321"N, 14°43'11.583"E

Nadmořská výška: 952m

Okres: České Budějovice

Období výstavby: zřejmě 70. léta 20. stol. (na rozhlednu upravena v roce 2001)

Oficiální zpřístupnění: polovina roku 2001

Celková výška: 42m

Výška vyhlídkové plošiny: 32m

Počet schodů: 133

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: např. od osady Hojná Voda lze na Kraví horu vystoupat po červené TZ (lesní pěšina) nebo zelené TZ (asfaltka/lesní cesta)

Výhled: výborný kruhový výhled na Novohradské a Slepičí hory, Třeboňskou pánev, Blanský les a přilehlou oblast Rakouska; za dobrých viditelnostních podmínek lze spatřit Alpy

Historie: Poměrně originální rozhlednu co do okolností vzniku nalezneme na Kraví hoře (952 m; dříve Kamenná hora) v Novohradských horách nad Dobrou Vodou. Jedná se totiž o vojenskou hlásku z roku 1988 postavenou na místě pětipatrové triangulační věže. Armáda ji v tomto místě vybudovala za účelem střežení pohraničního pásma. Když po roce 1989 vojáci oblast opustili, stala se volně přístupnou, ačkoliv výstup na její vrcholek nabízející jedinečný výhled, byl po kovových žebřících velice rizikový. I přes zákaz vstupu návštěvníci často nebezpečný výstup podstoupili.

            Situace k lepšímu se obrátila na konci 20. století, když o věž projevila zájem telekomunikační společnost Eurotel. Věž byla firmou EXCON opravena a zesílena čtyřmi bočními podpěrami. Za finančního přispění 1 mil. Kč ze strany Okresního úřadu v Českých Budějovicích bylo vybudováno na vyhlídkový ochoz spirálové schodiště. Nový turistický cíl začal návštěvníkům sloužit od poloviny roku 2001. Oblíbeným je závod horských kol na Kraví horu, který se koná každý rok v červenci.           

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

 

       

Foto: T.Sabolčák (2009)

 

 

Foto: vlastní archiv (2002)

 

       

Foto: P.Žemlík (2002)

 

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: