Novogotický templ v Krásném Dvoře

 

Typ/materiál: novogotický zděný templ s vyhlídkovou plošinou

Lokalita: zámecký park Krásný Dvůr u Podbořan, cca 40km jihozápadně od Loun

GPS: 50°14'39.217"N, 13°21'29.178"E

Nadmořská výška: 368m

Okres: Louny

Období výstavby: pravděpodobně byla stavba zahájena v roce 1793, prokazatelně stála již v roce 1797 (z tohoto roku pochází popis stavby i celého krásnodvorského parku od Jana Quirina Jahna – českého malíře, historika a teoretika umění)

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: 12m

Počet schodů: 77

Přístup: příjezd k zámku – značená odbočka vlevo ze silnice č. 224 Podbořany-Kadaň, od zámku vede k rozhledně (cca 1km) několik značených turistických tras, v parku si lze prohlédnout i další romantické stavbičky (Panův templ, obelisk, Čínský pavilon, gloriet, Goethův pavilon)

Otevírací doba: viz www.krasny-dvur.cz/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy

Výhled: Podbořansko, Krušné hory, Doupovské hory, jižní a východní výhled zakrývají vzrostlé stromy parku

Historie: Jednu z nejbizardnějších a nejvíce architektonicky pozoruhodných vyhlídkových staveb můžeme na našem území nalézt na nejvyšším místě zámeckého parku (365m) v Krásném Dvoře cca 5 km severně od Podbořan. Mohutná pseudogotická rozhledna patří k našim nejstarším vyhlídkovým stavbám a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou, v případě Krásného Dvora rodem Černínů.

            V zámeckém parku (vznikl jako vůbec první anglický park v Čechách v letech 1783-93, zakladatelem 100ha parku byl tehdejší majitel zámku Jan Rudolf Černín z Chudenic) nalezneme pozoruhodných stavbiček více: Panův templ, Goethův pavilon, Čínský pavilon, Červenou myslivnu, Gloriet, obelisk (postavený na památku vítězství Rakouska nad Francií v r. 1796) a samozřejmě rozhlednu. Její vznik se datuje do období těsně po porážce Napoleona u Lipska (1815) a představuje památník zasvěcený vítěznému vojevůdci Karlu Schwarzenbergovi. Jeho socha umístěná uprostřed templi pochází z roku 1847, jejím autorem byl Emanuel Max.

            Dlouhá léta přístupná vyhlídka, která po výstupu vnějšími schodišti nabízela výhled na Krušné hory, Doupovské hory a Podbořansko, však byla po celkové rekonstrukci stavby (za 1,27 mil. Kč) v letech 1975-78 uzavřena. Výstup znemožnily kovové mříže a později i okolní oplocení, které zabránilo přístupu do blízkosti opětovně chátrající stavby.

            V roce 2007 se londýnská nadace "Přátelé českých a moravských zámků, zahrad a parků" nechala slyšet, že se zasadí o revitalizaci celého parku včetně provedení opravy rozhledny. Náklady na její opravu byly vyčísleny na cca 20 mil. Kč. Záměr však nevyšel, a tak se Národní památkový ústav ČR, resp. vedení zámku v Krásném Dvoře rozhodlo získat na rekonstrukci templu dotace z tzv. norských fondů. V roce 2014 se z nich podařilo získat cca 13 mil. Kč, další prostředky byly zajištěny z Ministerstva kultury. Celkové opravy za cca 21 mil. Kř byly zahájeny na jaře 2015 a trvaly až do jara 2017. Poprvé se templ otevřel návštěvníkům ve čtvrtek 25. května 2017. V běžném provozu je od soboty 27. května 2017. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout výstavu o přírodně krajinářských parcích, obnovené vitráže, zrekonstruovanou sochu polního maršála Karla Schwarzenberga a samozřejmě vystoupat na obnovený vyhlídkový ochoz.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

             

      

    

Foto: Mach (červen 2017)

 

   

Foto: Správa státního zámku v Krásném Dvoře (září 2016)

 

 

Foto: J.Šlapák (2011)

 

    

Foto: vlastní archiv (2004)

 

Foto: V.Šustr (2004)

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: