Rozhledna Krudum u Horního Slavkova

 

Typ/materiál: železná konstrukce

Lokalita: hora Krudum (Chrudim) cca 8km západně od Horního Slavkova, cca 10km jihovýchodně od Sokolova

GPS: 50°8'15.011"N, 12°43'45.456"E

Nadmořská výška: 835m

Okres: Sokolov

Období výstavby: jaro 2008 – červenec 2008

Oficiální zpřístupnění: 15. října 2008

Celková výška: 50m

Výška vyhlídkové plošiny: 29,5m

Počet schodů: 152

Otevírací doba: volně přístupná od 1. dubna do 31. října (na rozhlednu však nelze stoupat za silného větru, při bouřce nebo námraze)

Přístup: z konce obce Hrušková ve směru šipek místního značení (cesta vede zčásti po žluté TZ a cyklostezce č. 2017) je to na Krudum cca 3km; možno také vystoupat pohodlnou cestou z jižní strany od zaniklé osady Milíře (k té se odbočuje vpravo ze silnice Podstrání-Vítkov, vede sem zelená TZ) – cca 2km

Výhled: Krušné a Doupovské hory, Ašsko, Slavkovský les, Chodov, sokolovská pánev, část Karlových Varů aj.

Historie: Mystická hora Krudum (též Chrudim, 835 m) u osady Hrušková na Sokolovsku je opředena mnoha pověstmi a bájemi. Pro „turistický ruch“ byla objevena v meziválečném období, kdy na jeho vrcholu byla vystavěna kamenná 10m vysoká Kempfova rozhledna. Své jméno získala po lékaři Andreasi Kempfovi (1865-1929), rodákovi ze samoty u Krásna. Po studiu na lékařské fakultě ve Vídni se později stal vrchním lékařem na tereziánské akademii. Na svůj rodný kraj však nezapomněl a věnoval mu své prózy psané v chebském dialektu. Kempfova rozhledna byla dílem loketské pobočky „Chebského turistického spolku“ a svého otevření se dočkala 11. září 1932. Po druhé světové válce však upadla v zapomnění. Místo sloužilo jako vojenský prostor. Bez jakékoli údržby byla rozhledna v 70. letech 20. století tehdejším majitelem (Státní statky Rovná) srovnána se zemí.

                V roce 2001 vznikla společnost Krudum a spol., která si po vzoru svých předchůdců, vytkla za cíl opětovné postavení původní rozhledny. Její snaha však ztroskotala na nedostatku financí, protože náklady na obnovu rozhledny v původní podobě se odhadovaly na 16 až 25 milionů korun. V roce 2005 se ozval Český telekomunikační úřad se snahou vystavět na Krudumu svůj stožár sloužící jako monitorovací stanice kmitočtového spektra. Zatímco město Loket i Karlovarský KÚ podpořily myšlenku na stožáru vybudovat schodiště s vyhlídkou, sokolovský KČT se postavil proti výstavbě typizované a nevzhledné konstrukce. Záměr podpořila i petice. Výstavbu však nakonec radnice v Lokti prosadila a s výstavbou věže bylo započato na jaře 2008 úpravou vrcholových partií a vybudováním přístupové cesty. Dokončení věže proběhlo v červenci 2008 firmou Techniserv s.r.o. Schodiště s vyhlídkou byly vybudovány za téměř 4 miliony korun za přispění okolních měst a obcí, krajského úřadu a sponzorů. O provoz rozhledny se stará společnost Loketské městské lesy.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: A.Svoboda (2008)

 

 

Foto: M.Špád (2008)

 

Foto – původní podoba rozhledny na Krudumu

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: