Vyhlídková věž na Kunovické hůrce u Kunovic

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: Kunovická hůrka, cca 4km jižně od Kunovic, cca 25km severozápadně od Vsetína

GPS: 49°25'18.606"N, 17°48'54.286"E 

Nadmořská výška: 587m

Okres: Vsetín

Období výstavby: podzim 2010

Oficiální zpřístupnění: 3. října 2010

Celková výška: 7m

Výška vyhlídkové plošiny: 3m

Počet schodů: 14

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: rozhledna leží na trase okružní naučné stezky profesora Haši, která začíná a končí v Kunovicích

Výhled: přilehlá část Hostýnských vrchů, oblast Poodří, Oderské vrchy

Historie: Jednoduchou dřevěnou vyhlídkovou věž nalezneme na Kunovické hůrce u Kunovic (okres Vsetín) od podzimu 2010. Stala se jedním ze zastavení naučné stezky Rudolfa Haši, která byla slavnostně otevřena 3. října 2010. Vybudování stezky bylo podpořeno dotací Ministerstva pro místní rozvoj.

Historie: Po zhruba pěti šesti letech od svého vybudování rozhlednu převýšil okolní porost a výhled byl téměř nemožný. Za této situace byly v roce 2017 některé okolní stromy místní lesní správou vykáceny, čímž došlo k obnovení rozhledu. Zároveň na rozhledně proběhly drobnější opravy a dřevěná konstrukce získala nový nátěr.

                Pro zajímavost: Prof. Ing. Dr. Rudolf Haša, Dr. Techn. H.c. se narodil v Kunovicích v roce 1881. Od mládí jej zajímala přírody, následně vystudoval lesnickou školu, poté brněnskou vysokou školu zemědělskou a pro svoji životní dráhu si zvolil lesnictví, ve kterém se stal kapacitou svého oboru. Pro svoji velkolepou činnost však nenašel v totalitní době velkého pochopení, a proto byl nucen svoje životní spisy a knihy tajně vydávat v zahraničí, převážně ve Švýcarsku. V naší republice měl snahu vydat Dějiny české myslivosti, ale pro velký vliv KSČ se mu toto dílo nepodařilo nechat vytisknout. Zemřel v roce 1963. Obec Kunovice mu udělila čestné občanství (1930) a Vysoká škola zemědělská mu přidělila čestný doktorát Dr. Techn. H.c. (1947). Hašovi byl u příležitosti oslav 50. výročí založení Lesnické fakulty v Brně odhalen památník.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

Foto: P.Urbanec (červenec 2017)

 

       

Foto: A.Průšová (únor 2016)

 

        

 

 

Foto: J.Šlapák (srpen 2011)

 

 

Foto: D.Vlk (jaro 2011)

 

Foto: www.obec-kunovice.cz

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: