Zaniklá ornitologická pozorovatelna Lanškrounské rybníky

 

Typ/materiál: dřevěná ptačí pozorovatelna

Lokalita: přírodní pak Lanškrounské rybníky (severní okraj Dlouhého rybníka) cca 2km severozápadně od Lanškrouna, cca 15km jihovýchodně od Ústí nad Orlicí

GPS: 49.9228878N, 16.5835575E

Nadmořská výška: 375m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: konec roku 2012

Období zániku: prosinec 2023

Celková výška: 7m

Výška vyhlídkové plošiny: 4m

Počet schodů: 14

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z centra Lanškrouna vede k Lanškrounským rybníkům žlutá TZT (cca 1,5km), na kterou se posléze napojuje okružní naučná stezka „Lanškrounské rybníky“ (návštěvníky mimo jiné dovede i na nedaleký vrch Kypuš s rozhlednou, 450m). Autem možno dojet po silnici Lanškroun-Dolní Čermná (místní značení vedoucí na koupaliště a autocamp) k nenápadné aut.zastávce „Lanškroun, U Olšového rybníku“ (nachází se cca 1km od posledních lanškrounských domů, těsně před odbočkou vlevo do chatové osady), kde je možné po levé straně zaparkovat (49.9239375N, 16.5837064E) a pěšky pokračovat kolem tréninkového hřiště Gladiator race lesem cca 100m (přes nově vybudovanou lávku přes Ostrovský potok) podél elektrického vedení až k vyhlídkové věži (nachází se při dřevěném chodníku, která pak dále pokračuje k Olšovému rybníku).

Výhled: díky okolním stromům je výhled omezen pouze jižním směrem na Dlouhý rybník s chatovou osadou Obora a protilehlý Lískový kopec (452m)

Historie: Oblast přírodního parku Lanškrounské rybníky nacházející se na severozápadním okraji města Lanškroun představuje ideální místo pro odpočinek a turistické vycházky. Přírodní park na ploše 243 hektarů zde byl zřízen v roce 1990 jako oblast klidu. Jedná se o soustavu šesti rybníků na Ostrovském potoce založených zde od 15. století: Plockův, Sluneční, Pšeničkův, Olšový, Dlouhý a Krátký.

Na konci roku 2012 nechal Městský úřad v Lanškrouně u Dlouhého rybníka vystavět nižší vyhlídkovou věž, která kromě rozhledu na okolní krajinu nabízí zejména možnost pozorovat zdejší ptactvo (např. čáp bílý a černý, volavka popelavá, potápka, kachna divoká, polák velký, labuť velká, čírka obecná, chřástal vodní, racek chechtavý, konipas bílý, strnad rákosní a mnohé další). Vyhlídku postavila společnost Technické služby Lanškroun, s.r.o. podle plánu zahradního architekta Ladislava Pecháčka z Dolní Dobrouče o celkových nákladech 145 tis. Kč.

V létě 2023 byla vyhlídková věž z důvodu špatného technického stavu uzavřena. Dřevěná základna pozorovatelny totiž stála po většinu roku ve vodě, což způsobilo její hnilobu a statické narušení. Původně město plánovalo vyměnit shnilé části a provést betonové patky tak, aby dřevo nebylo ve styku s vodou. K vyčíslení nákladů na opravu bylo osloveno několik firem, které však nezávisle na sobě potvrdily, že popsané práce jsou technicky velmi náročné. S ohledem na vysoké náklady na opravu se vedení města rozhodlo k odstranění vyhlídky, které proběhlo začátkem prosince 2023. Do budoucna plánuje výstavbu nové ornitologické pozorovatelny v jiné lokalitě.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: M.Kosek (leden 2024)

 

Foto: A.Průšová (prosinec 2020)

 

Foto: P.Urbanec (duben 2020)

 

Foto: J.Šlapák (září 2015)

 

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: