Vyhlídková věž Lanšperk

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: areál zříceniny hradu Lanšperk, obec Dolní Dobrouč, cca 5km severovýchodně od Ústí nad Orlicí

GPS: 49°59'41.785"N, 16°27'14.767"E

Nadmořská výška:

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: léto 2007

Oficiální zpřístupnění: 7. září 2007

Celková výška: cca 8m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů:

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: osada Lanšperk se nachází při silnici Ústí nad Orlicí-Letohrad, od které nás na zříceninu dovede po silničce zelená TZ

Výhled: panorama Orlických hor, masiv Králického Sněžníku, Suchý vrch, Bukovou horu a za dobrých podmínek i Jeseníky

Historie: Nepříliš esteticky vyvedenou vyhlídkovou věž připomínající spíše než rozhlednu stavební lešení nalezneme od roku 2007 v areálu hradu Lanšperk na Orlickoústecku. Nejedná se tedy o zpřístupněnou hradní věž, nýbrž o nově postavenou ocelovou konstrukci o výšce cca 8 metrů.

            Hrad Lanšperk byl založen v 2. pol. 13. století pány z Drnholce jako vojenské a správní centrum panství. Poté byl hrad postupně v držbě Záviše z Falkenštejna, zbraslavského kláštera a biskupství v Litomyšli. Po husitských válkách, kdy byl Lanšperk dobyt, často měnil majitele. Na konci 16. století byl již neobydlený a rokem 1622, kdy jej kupuje Karel z Lichtenštejna, je uváděn jako pustý. Užitek z něho měli poté jen místní obyvatelé, kterým slouží jen jako zdroj stavebního materiálu.

                Novodobé opravy na Lanšperku spadají od 30. let 20. století, kdy zde KČT prováděl odkrývací a stavební práce. V poválečné době však tyto aktivity ustanuly.

                V současné době hrad revitalizuje „Sbor pro záchranu hradu Lanšperka“ (zal. 1992), který v roce 2005 provedl opravu obvodové hradby. Další restaurační práce postupně pokračují i dnes.

                Třípatrová ocelová věž s vyhlídkovou plošinou byla na Lanšperku vystavěna v roce 2007 v rámci první fáze projektu cyklostezek Regionu Třebovsko-Orlicko. Rozhledna byla zpřístupněna 7. září 2007 společně s otevřením 15km dlouhé cyklostezky spojující Letohrad a Ústí nad Orlicí a zprovozněním turistické ubytovny v Cakli. Vyhlídkovou věž a ubytovnu vystavěla za necelé 3 mil. Kč firma REKOP z Dolní Dobrouče. Z rozhledny lze spatřit panorama Orlických hor, masiv Králického Sněžníku, Suchý vrch, Bukovou horu a za dobrých podmínek i Jeseníky.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

 

lansperk1  lansperk2  lansperk3  lansperk4

Foto: P.Hrnčíř  (2008)

 

lansperk5  lansperk6

 

lansperk7  lansperk8  lansperk9

Foto: J.Bezdíčková (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

  lansperk-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: