Rozhledna Libín u Prachatic

 

Typ/materiál: zděná rozhledna

Lokalita: hora Libín, cca 5km jižně od Prachatic

GPS: 48.9788244N, 14.0118136E

Nadmořská výška: 1 093m

Okres: Prachatice

Období výstavby: 1981-83

Oficiální zpřístupnění: 16. září 1883

Celková výška: 27m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 141 (3+138)

Otevírací doba: celoročně volně přístupná

Přístup: Z Prachatic z Malého náměstí, popř. od žel. zastávky Prachatice-lázně, vede na Libín červená TZT. Délka trasy je 4,5-5km s převýšením 500m! Další TZT vedou na Libín z okolních vesnic - modrá z Libínského Sedla (2km s převýšením 240m) nebo z opačné strany z osady Chroboly (7,5km s převýšením 350m) a žlutá (později modrá) od žel. zastávky Rohanov (5,5km s převýšením 400m). Autem – z Prachatic se vydat po silnici č. 141 na Volary a cca 1km za osadou Libínské Sedlo odbočit vlevo na lesní asfaltku, pokračovat cca 2km na menší lesní parkoviště „Sedýlko“ (48.9690069N, 14.0092975E), odtud nutno z důvodu zákazu vjezdu pokračovat pěšky ještě necelé 2km (převýšení je cca 110m).

Výhled: panorama Šumavy (např. Knížecí Stolec, Plechý, Třístoličník, Stožec, Boubín, Churáňov, Javorník), město Prachatice, Strakonicko, Volyňsko, Písecko, Českobudějovická pánev, Temelín, při velmi dobré viditelnosti i Alpy

Historie: Rozhledna na vrcholu Libína (1 093 m) nad Prachaticemi pochází již z roku 1883 a u jejího vzniku stál Šumavský klub turistů (zal. v Prachaticích v r. 1880 jako odnož Rakouského turistického klubu). Jeho členové byli většinou němečtí obyvatelé širokého okolí.

                Ti také na své první výroční schůzi (leden 1881) rozhodli o stavbě rozhledny na Libíně. Zároveň byl schválen návrh vídeňského architekta Vyskočila (jiné prameny uvádí jako architekta lesního správce W. Suska), náklady ve výši 2 tisíce korun a jméno nové věže: Rudolfova věž (v tomto roce se slavily zásnuby habsburského prince Rudolfa a princezny Štefánie).

                Stavba byla financována z členských příspěvků klubu, darů a výnosů z divadelních vystoupení a koncertů. Velkou finanční podporu získal klub od spořitelny, Schwarzenbargská lesní správa darovala 100 centů vápna z vápenky v Českém Krumlově, majitelé koňských potahů zajistily zdarma dopravu. Celkem stavba trvala dva roky. Jejím stavitelem byl prachatický měšťan Adalbert Reichart. Otevření se konalo 16. září 1883. Turisté, kteří na Libín zavítali, se krom rozhledů z nové věže mohli občerstvit i v blízké chatě, která zde byla postavena společně s hájenkou o dva roky dříve.

                V roce 1935 přešla 27 metrů vysoká rozhledna a turistická chata pod správu KČT. Objekty spravovali až do 2. sv. války manželé Bílkovi. Příchod nacistů také zcela zhatil tehdejší plány na zastřešení ochozu. Věž začala sloužit jako vojenská pozorovatelna. KČT tehdy uvedlo, že z objektů se podařilo zachránit pouze ložní prádlo a státní vlajka. Po válce byla rozhledna a chata opuštěny a postupně chátrala.

                Naštěstí proběhla v roce 1964 za správcovství paní Tokárové celková oprava věže (výměna schodiště a oken, nové vnitřní i vnější omítky). Novodobá rekonstrukce pak byla provedena roku 1994. V roce 2007 byl vyhlídkový ochoz obohacen o nové panoramatické tabule s popisem výhledu. Samotný vrch Libín pak získal v roce 2008 lanové centrum. O rok později byla opravena přístupová cesta.

                Rozhledna je v současné době majetkem města Prachatice a o její provoz se starají zaměstnanci lanového centra. Turistickou chatu vlastnila do konce roku 2019 společnost Libín - Oase s.r.o. Ta ji od roku 2016 nabízela k prodeji, přičemž jeden ze zájemců (srbský investor) hodlal chatu upravit na kasíno. Nakonec se novým majitelem chaty (za cca 8,6 mil. Kč) stalo od roku 2020 město Prachatice, které plánuje celkovou rekonstrukci objektu. V předchozím období zároveň jeho zástupci předpokládali vybudovat na vrchol Libína lanovku.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

 

    

Foto: M.Čada (2008)

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: