Rozhledna Velký Lopeník

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s kamenným podstavcem

Lokalita: hraniční kopec Velký Lopeník, cca 5km východně od obce Březová, cca 25km jihovýchodně od Uherského Hradiště

GPS: 48°55'0.403"N, 17°46'57.242"E

Nadmořská výška: 911m

Okres: Uherské Hradiště

Období výstavby: září 2004-jaro 2005

Oficiální zpřístupnění: 16. července 2005

Celková výška: 22m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 19m

Počet schodů: 101

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: pouze pešky a to po značených TZ (po žluté z obce Lopeník od stejnojmenné chaty přes Grúň a Malý Lopeník, cca 3km nebo po zelené, která cca 1km za Březovou křižuje silničku ke státní hranici směrem na Novou Bošácu, zelená TZ pokračuje přes Velký lodník na Mikulčin vrch, rovněž cca 3km), od slovenské obce Nová Bošáca vede k vrcholu modrá TZ (auto možno nechat na severním okraji obce a pokračovat cca 2km pěšky)

Výhled: Pozorovat můžete Malou Fatru, Strážovské vrchy, Považský Inovec, Malé Karpaty, Pálavu, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a za výjimečné dohlednosti i Jeseníky.

Historie: Rozhledny a vyhlídkové věže, jak se ukazuje v posledních letech, nesou i další funkce a symboliku než je jen samotné rozhlížení do krajiny. Jak ukázaly příklady rozhleden na Smrku či na Velké Čantoryji nebo věž Hrádek ve Varnsdorfu, jedná se i o stavby, které spojují a utváří přátelství mezi obyvateli dvou národů. Svou polohou v blízkosti státní hranice představují často atraktivní turistický cíl zpřístupněný a navštěvovaný jak domácími, tak i zahraničními hosty nejen z přilehlých regionů. V tomto duchu byla postavena vyhlídková věž na druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty, na Velkém Lopeníku (911 m) východně obce Březová.

Na Velkém Lopeníku v minulosti stálo postupně několik rozhleden. Vůbec první dřevěná rozhledna zde stávala před druhou světovou válkou. V roce 1944 ale Němci postavili věž novou, kterou ovšem o rok později někdo zapálil. Obnovit se jí podařilo až v roce 1946. Byla vysoká 16 metrů a přetrvala až do počátku 70. let minulého století, kdy se postupem času rozpadla.

                Když v roce 2001 založili zástupci obcí kolem Velkého Lopeníku přeshraniční sdružení obcí (neformální sdružení se skládá z obcí Lopeník, Vyškovec, Vápenice, Březová na české straně a z obcí Nová Bošáca, Trenčianské Bohuslavice, Bošáca a Zemianské Podhradie na straně slovenské), již tehdy si vytyčili jako jeden z hlavních cílů výstavbu rozhledny na Velkém Lopeníku. První organizační setkání se uskutečnilo v prosinci 2001. Pak následovalo zadání studií variant staveb rozhledny pod záštitou Fakulty architektury VÚT Brno a Fakulty architektury STU Bratislava. Důležitým mezníkem v procesu příprav bylo slavnostní položení a vysvěcení základního kamene (23. června 2002) a zorganizování veřejné sbírky na rozhlednu. Následovaly další akce: výstava 20-ti maket a studií rozhleden v Nové Bošáci, Březové a Lopeníku, podání projektu, resp. žádosti o dotaci do Programu obnovy venkova, a vydání propagačního materiálu. Koncem roku 2002 byly vybrány 3 nejúspěšnější makety rozhledny. Kromě toho se v průběhu přípravy záměru uskutečnila řada pracovních jednání, workshopů a společenských akcí, do kterých bylo zapojeno velké množství nejrůznějších organizací včetně podnikatelů a nevládních organizací. Současná rozhledna, kterou navrhl arch. Sedláček, je vysoká 22 metrů a má podobu dřevěné příhradové konstrukce s kamennou základnou.

                Celkové náklady na výstavbu rozhledny dosáhly cca 2 milionů korun, a to za výrazné finanční podpory programu LEADER (Ministerstvo pro místní rozvoj). Část prostředků byla dále získána od měst, obcí a sponzorů, z veřejné sbírky a z prodeje pohlednic. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 16. července 2005.

                Především drsné horské počasí způsobilo, že se technický stav rozhledny začal brzy povážlivě zhoršovat. Za této situace se obec Lopeník rozhodla, že rozhlednu nechá natřít volskou krví, která dřevěné části ochrání. Nátěr však nakonec proběhl pouze symbolicky (dne 28. září 2011 za účasti Tomia Okamury, viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur), neboť se obci podařilo sehnat sponzora, který dodal nátěrovou barvu.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

 

 

Foto: Jaroslav Velc (2009)

 

      

Foto: p.Kuča a Pospěch, mikroregion Bojkovsko (2008)

 

    

Foto: Martin Čada (2007)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: