Mandava u Sulic

 

Typ/materiál: betonová

Lokalita: návrší Mandava u obce Sulice asi 25 km jihovýchodně od Prahy

GPS: 49.9264331N, 14.5706247E

Nadmořská výška: 480

Okres: Praha-východ

Období výstavby: 1931

Oficiální zpřístupnění: 5. července 1931

Celková výška: 12

Výška vyhlídkové plošiny: 10

Počet schodů: 5+44

Otevírací doba: od roku 2010 je rozhledna o víkendech volně přístupná, jinak je uzavřená, výstup je možný pouze po zapůjčení klíče na OÚ Sulice sídlící v nedalekém Želivci, a to pouze během úředních hodin (pondělí a středa)

Přístup: od silnice Jesenice-Kamenice, v jejíž blízkosti se stavba nalézá. Jako orientační bod poslouží z dálky viditelný stožár Eurotelu v sousedství věže.

Výhled: pouze směrem na sever na Prahu, popř. Říp, Bezděz, Krkonoše při dobé viditelnosti, jinak je výhled zcela omezen okolními stromy

Historie: Nenápadný pomník sloužící zároveň jako rozhledna se tyčí u obce Sulice asi 15 km jihovýchodně od naší metropole poblíž silnice Jesenice-Kamenice. Místu se také říká „Na Křížkách“ nebo „Mandava“ (480 m). Nápad vztyčit zde rozhlednu se zrodil mezi členy Okresního osvětového sboru v Jílovém v roce 1929. Pomník připomíná husitské hnutí, přesněji velké shromáždění husitských stoupenců pod vedením Václava Korandy v roce 1419. Realizací stavby byl pověřen architekt Jansta. Dne 5. července 1931 byla stavba během lidové slavnosti otevřena veřejnosti. Stalo se tak den před výročím upálení Mistra Jana Husa.

            V poválečných letech byla stavba zcela zapomenuta, nepečovalo se o ni a často ji navštěvovali vandalové. Svého vzkříšení se dočkala až v roce 1998, kdy ji obyvatelé Sulic opravili. Nicméně je místo i dnes spíše zapomenuté a s velmi omezeným rozhledem. Za účelem rekonstrukce rozhledny vyhlásila obec Sulice v lednu 2013 veřejnou sbírku. O dva roky později pak nechala díky dotaci ze Státního fondu životního prostředí u rozhledny obnovit dle projektu pražského Ateléru zahradní tvorby (Ing. Vodrážková ve spolupráci s Dr. Větvičkou) parkovou úpravu. Samotné práce provedla za cca 1,5 mil. Kč firma Zahradní architektura Martinov s.r.o. z Kostelce nad Labem.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

Foto: J.Šlapák (březen 2014)

 

 

 

     

Foto: D.Sedlák (jaro 2010)

 

 

 

Foto: Milan Hnízdo (2009)

 

 

        

 

 

Foto:  vlastní archiv (duben 2007)

 

 

   

Foto (výhled z nedalekého vysílače, 2004): Žán Bráník

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: