Rozhledna Mařenka

 

Typ/materiál: rozhledna v kombinaci dřevo – kámen -  železobeton – ocel

Lokalita: Zalesněný vrchol Mařenka, cca 3 km jižně od obcí Štěměchy a Předín a cca 18 km jihozápadně od Třebíče.

GPS: 49°10'14.718"N, 15°42'11.010"E 

Nadmořská výška: 709m

Okres: Třebíč

Období výstavby: duben – říjen 2012

Oficiální zpřístupnění: 27. října 2012

Celková výška: 32,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 28,2m

Počet schodů: 157

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: ze silnice Třebíč-Telč v obci Štěměchy odbočka do Dašova, odtud modrá TZ (celkem 2km, převýšení asi 100m)

Výhled:

Historie: Vrch Mařenka (711m) je nejvyšším kopcem zalesněného pásu mezi obcemi Želetava a Štěměchy v okrese Třebíč. Své jméno získal vrch po dívce Marianě (Mařence) z dašovského mlýna, kterou zde v roce 1689 zabili loupežníci (na památku se na úpatí hory nachází smírčí kámen s křížem). V minulosti představoval tento vrch důležitý bod pro zeměměřičské účely. Byla zde proto v roce 1941 postavena dřevěná trigonometrická věž, která zároveň sloužila jako turistická rozhledna. V roce 1957 však byla stržena vichřicí a již obnovena nebyla.

                Novodobé myšlenky na obnovu rozhledny na Mařence spadají do roku 2003. Hlavním iniciátorem obnovy rozhledny se stal Dobrovolný svazek obcí Podhůří Mařenky (založen v roce 2000) sdružující sedm obcí. Původní projekt počítal s 25m vysokou rozhlednou v podobě typizovaného ocelového tubusu s kovovým točitým schodištěm. Nakonec však byl realizován jiný, originální projekt v podobě věže s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku v materiálové kombinaci dřevo – kámen -  železobeton – ocel. Rozhlednu tvoří devět metrů vysoký kamenný základ, na něj navazuje kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevěnými prvky, aby stavba lépe zapadla do okolního lesa. Autorem projektu rozhledny na Mařence je Ing. arch. Martin Franěk z jihlavského Ateliéru Penta, s.r.o. Rozhledna byla postavena na pozemku společnosti Lesy ČR, s.p.

                V roce 2009 se podařilo získat územní rozhodnutí a stavební povolení, leč problémem se staly finance, neboť předpokládané náklady na rozhlednu činily zpočátku zhruba 5 mil. Kč. Z tohoto důvody požádala v roce 2010 obec Štěměchy o dotaci z programu ROP NUTS II – Jihovýchod. Z programu nakonec získala v následujícím roce podporu ve výši 3 mil. Kč. Celkové náklady na stavby činily přitom zhruba 7,5 mil. Kč, zbylou část výdajů pokryly obce mikroregionu ze svého rozpočtu a z výnosu veřejné sbírky. Realizátorem stavby byla stavební divize brněnské společnosti Lavimont, a.s. Slavnostně byla rozhledna otevřena v sobotu 27. října 2012.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: A.Průšová (květen 2017)

 

      

Foto: J.Šlapák (červen 2013)

 

 

Foto: A.Průšová (listopad 2012)

 

        

Foto: J.Šlapák (říjen 2012)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: