Rozhledna Mariánka u Horní Čermné

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky a schodištěm

Lokalita: návrší Mariánská hora (poblíž kóty „U Kříže“ nebo též „Křížový vrch“, 503m) při silnici mezi obcemi Horní Čermná a Horní Třešňovec (5km severně od Lanškrouna), cca 15km východně od Ústí nad Orlicí

GPS: 49.9619978N, 16.5958711E

Nadmořská výška: 500m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: květen až srpen 2014

Oficiální zpřístupnění: 6. září 2014

Celková výška: cca 23m

Výška vyhlídkové plošiny: 18,8m

Počet schodů: 90

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Rozhledna se nachází poblíž kóty „U Kříže“ cca 100m od silnice Horní Čermná – Horní Třešňovec (a dále Lanškroun), zaparkovat lze přímo u rozhledny. Z osady Nepomuky sem vede žlutá TZT (2,5km, převýšení 60m). a také cyklostezky č. 4072, 4223 a 4253. Na nedalekou Mariánskou horu s poutním kostelem Narození Panny Marie vede z okolí několik TZT: žlutá z Dolní Čermné (3km), modrá z Lanškrouna (7km) a červená - Jiráskova cesta z Jablonného v Orlických horách (9km) nebo z opačné strany z Jakubovic (3km).

Výhled: Orlické hory, Jeseníky, Bystřické hory, Suchý vrch či město Lanškroun a okolí, za dobré viditelnosti i Krkonoše

Historie: První snahy vybudovat na Mariánské hoře u Horní Čermné turistickou rozhlednu spadají zhruba do roku 2007, kdy tento záměr iniciovali zástupci Sdružení obcí Lanškrounska. Původní představou bylo dle projektu Ing. Antonína Olšiny postavit v areálu poutního místa cca 35m vysokou železnou rozhlednu za zhruba šest až sedm milionů korun, která by sloužila zároveň jako „obří hrací xylofon“. Po neúspěšné žádosti o evropské dotace byl projekt přehodnocen a obcí Horní Čermná navržena levnější varianta cca 15-20m vysoké dřevěné věže, jejíž podoba by vycházela z již existujících rozhleden v mikroregionu Toulovcovy Maštale. Bylo změněno i umístění věže (o cca 400m dále od poutního místa na Mariánské hoře). Zároveň došlo k zahrnutí výstavby rozhledny pod ambicióznější projekt „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis", který navrhnul vybudování dalších vyhlídkových věží kolem české i polské strany hranice, a to o celkových nákladech cca 45 mil. Kč.

Poté, co byl zmiňovaný projekt schválen, byla v květnu 2014 stavba rozhledny (a nedalekého přístřešku pro turisty) zahájena, a to podle projektu Ing. Nováka z Proseče u Skutče (autor návrhů rozhleden v mikroregionu Toulovcovy Maštale). Celkové náklady dosáhly 3,5 mil. Kč, z toho 85% pokryla evropská dotace, 5% představovaly prostředky ze státního rozpočtu a zbytek uhradila obec Horní Čermná. Realizace se chopila havířovská společnost NBS Invest s.r.o.

Rozhledna Mariánka (název získala podle nedaleké Mariánské hory) byla slavnostně otevřena 6. září 2014 u příležitosti pochodu „Po evropském rozvodí“ (místem prochází rozvodí mezi Černým a Severním mořem).

O rok později získala rozhledna první místo v soutěži Stavba roku v Pardubickém kraji v kategorii Cena veřejnosti (z třiadvaceti přihlášených staveb si odnesla vítězství s 3 012 hlasy, na druhém místě skončilo Zámecké návrší v Litomyšli (2 537 hlasů), na místě třetím revitalizace historické budovy regionálního muzea v Litomyšli (1 717 hlasů)). Soutěž (již 7. ročník) vyhlásil Pardubický KÚ ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: P.Urbanec (duben 2020)

 

Foto: M.Kosek (leden 2019)

 

Foto: A.Průšová (2015)

 

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

 

Foto: M.Čada (září 2014)

 

Foto: M.Kosek (září 2014)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření

 

Foto: vizualizace původní rozhledny z roku 2008 (Verměřovický zpravodaj, zima 2013)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: