Rozhledna Mariánka u Horní Čermné

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky a schodištěm

Lokalita: návrší Mariánská hora (poblíž kóty „U Kříže“ nebo též „Křížový vrch“, 503m) při silnici mezi obcemi Horní Čermná a Horní Třešňovec (5km severně od Lanškrouna), cca 15km východně od Ústí nad Orlicí

GPS: 49.9619978N, 16.5958711E

Nadmořská výška: 500m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: květen až srpen 2014

Oficiální zpřístupnění: 6. září 2014

Celková výška: cca 23m

Výška vyhlídkové plošiny: 18,8m

Počet schodů: 90

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Rozhledna se nachází poblíž kóty „U Kříže“ cca 100m od silnice Horní Čermná – Horní Třešňovec (a dále Lanškroun), zaparkovat lze přímo u rozhledny. Z osady Nepomuky sem vede žlutá TZT (2,5km, převýšení 60m). a také cyklostezky č. 4072, 4223 a 4253. Na nedalekou Mariánskou horu s poutním kostelem Narození Panny Marie vede z okolí několik TZT: žlutá z Dolní Čermné (3km), modrá z Lanškrouna (7km) a červená - Jiráskova cesta z Jablonného v Orlických horách (9km) nebo z opačné strany z Jakubovic (3km).

Výhled: Orlické hory, Jeseníky, Bystřické hory, Suchý vrch či město Lanškroun a okolí, za dobré viditelnosti i Krkonoše

Historie: První snahy vybudovat na Mariánské hoře u Horní Čermné turistickou rozhlednu spadají zhruba do roku 2007, kdy tento záměr iniciovali zástupci Sdružení obcí Lanškrounska. Původní představou bylo dle projektu Ing. Antonína Olšiny postavit v areálu poutního místa cca 35m vysokou železnou rozhlednu za zhruba šest až sedm milionů korun, která by sloužila zároveň jako „obří hrací xylofon“. Po neúspěšné žádosti o evropské dotace byl projekt přehodnocen a obcí Horní Čermná navržena levnější varianta cca 15-20m vysoké dřevěné věže, jejíž podoba by vycházela z již existujících rozhleden v mikroregionu Toulovcovy Maštale. Bylo změněno i umístění věže (o cca 400m dále od poutního místa na Mariánské hoře). Zároveň došlo k zahrnutí výstavby rozhledny pod ambicióznější projekt „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis", který navrhnul vybudování dalších vyhlídkových věží kolem české i polské strany hranice, a to o celkových nákladech cca 45 mil. Kč.

Poté, co byl zmiňovaný projekt schválen, byla v květnu 2014 stavba rozhledny (a nedalekého přístřešku pro turisty) zahájena, a to podle projektu Ing. Nováka z Proseče u Skutče (autor návrhů rozhleden v mikroregionu Toulovcovy Maštale). Celkové náklady dosáhly 3,5 mil. Kč, z toho 85% pokryla evropská dotace, 5% představovaly prostředky ze státního rozpočtu a zbytek uhradila obec Horní Čermná. Realizace se chopila firma Teplotechna Ostrava, a.s., kovové části konstrukce dodala havířovská společnost NBS Invest s.r.o.

Rozhledna Mariánka (název získala podle nedaleké Mariánské hory) byla slavnostně otevřena 6. září 2014 u příležitosti pochodu „Po evropském rozvodí“ (místem prochází rozvodí mezi Černým a Severním mořem).

O rok později získala rozhledna první místo v soutěži Stavba roku v Pardubickém kraji v kategorii Cena veřejnosti (z třiadvaceti přihlášených staveb si odnesla vítězství s 3 012 hlasy, na druhém místě skončilo Zámecké návrší v Litomyšli (2 537 hlasů), na místě třetím revitalizace historické budovy regionálního muzea v Litomyšli (1 717 hlasů)). Soutěž (již 7. ročník) vyhlásil Pardubický KÚ ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: P.Urbanec (duben 2020)

 

Foto: M.Kosek (leden 2019)

 

Foto: A.Průšová (2015)

 

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

 

Foto: M.Čada (září 2014)

 

Foto: M.Kosek (září 2014)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření

 

Foto: vizualizace původní rozhledny z roku 2008 (Verměřovický zpravodaj, zima 2013)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: