Vyhlídková věž leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

 

Typ/materiál: zděná vyhlídková věž s ocelovými prvky

Lokalita: jižní okraj Mladé Boleslavi, letiště Aeroklub Mladá Boleslav – letecké muzeum Metoděje Vlacha

GPS: 50.4019944N, 14.8991319E

Nadmořská výška: 236m

Okres: Mladá Boleslav

Období výstavby: 2012 - 2013

Oficiální zpřístupnění: 12. dubna 2015

Celková výška: 22,3m

Výška vyhlídkové plošiny: 14,2m

Počet schodů:

Otevírací doba: vyhlídková věž přístupná od dubna do října během provozu muzea (denně od 9:00 do 17:00)

Přístup: možno sjet na exitu 40 dálnice D10 a přes místní část Bezděčín pokračovat Pražskou ulicí a poté doleva Regnerovou ulicí až k letištní budově (viz mapka dole). Před muzeem se nachází velké parkoviště.

Výhled: areál mladoboleslavského letiště, Mladá Boleslav, východním směrem zalesněný pás Přírodního parku Chlum, přilehlá část CHKO Český ráj, jižním směrem oblast Jizerské tabule,…

Historie: Novou turistickou atrakci získalo v roce 2015 město Mladá Boleslav, když zde bylo otevřeno letecké muzeum Metoděje Vlacha. Rozsáhlý projekt, jehož iniciátorem byl Nadační fond letadla Metoda Vlacha (zal. v roce 2001), stál zhruba 180 mil. Kč, investorem se stal Středočeský Krajský úřad. Provozovatelem muzea je Muzeum Mladoboleslavska.

                Projekt výstavby muzea byl připraven v roce 2009 a s jeho realizací bylo započato o tři roky později. Výstavba muzea však nebyl jednoduchý proces, neboť byla zahájena navzdory nepřiznání evropské dotace (měla pokrýt 80% nákladů). Současně došlo k odstavení tehdejšího hejtmana Středočeského KÚ Davida Ratha, který projekt velmi podporoval, z politické sféry. Navíc kauzu kolem evropské dotace vyšetřovala policie, posléze ji odložila. Nedokončené stavbě tehdy hrozilo z důvodu nedostatku financí dokonce zrušení. Plánoval se její odprodej městu a přebudování na aquapark. Přesto nakonec Středočeský krajský úřad potřebné prostředky zajistil, na vybavení interiérů získal evropskou dotaci alespoň ve výši 15 mil. Kč. Generálním dodavatelem stavby byla kladenská firma Energie – stavební a báňská, a.s. Dřevěné konstrukce jsou dílem firmy TESKO konstrukce s.r.o.

                V mladoboleslavském leteckém muzeu je vystaveno více než 25 plně funkčních letadel, dále je možné zde shlédnout výstavu leteckých motorů a dalších předmětů souvisejících s letectvím. K zajímavostem patří i funkční replika letadla Metoděje Vlacha, konstruktéra a aviatika, který v roce 1912 v Mladé Boleslavi postavil a odzkoušel první české letadlo poháněné automobilovým motorem. Nechybějí ani letecké simulátory nebo simulátory seskoku s padákem a přetížení. Součástí objektu je kavárna a dětský koutek.

                Architektonicky zajímavá budova muzea od architekta Michala Hlaváčka (projekt pražského architektonického ateliéru Hlaváček - architekti, s.r.o.: Michal Hlaváček, Ludvík Holub, Daniela Šimková, Pavel Lupač) nese jeden z pěti titulů soutěže Stavba roku 2014 udělený Nadací pro rozvoj architektury. Jeho součástí je zděná 22m vysoká vyhlídková věž umožňující výhled na areál letiště, Mladou Boleslav i vzdálenější horizonty.

                Slavnostní otevření muzea (za účasti premiéra Bohuslava Sobotky) proběhlo 12. dubna 2015 při příležitosti Světového dne letectví a kosmonautiky.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

 

     

Foto: vlastní archiv (únor 2019)

 

    

Foto: A.Průšová (červen 2018)

 

      

Foto: M.Kosek (2017)

 

            

Foto: J.Šlapák (červen 2016)

 

        

Foto: Gep (březen 2016)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: