Rozhledna Kovářka v Moravči

 

Popis: moravec5Typ/materiál: kamenná rozhledna s dřevěným vyhlídkovým ochozem

Lokalita: jz. okraj osady Moraveč (obec Slapsko), cca 30km severovýchodně od Tábora

GPS: 49.5716014N, 14.7697811E

Nadmořská výška: 495m

Okres: Tábor

Období výstavby: květen 2011 – srpen 2011

Oficiální zpřístupnění: 13. dubna 2012

Celková výška: 13m

Výška vyhlídkové plošiny: 10m

Počet schodů: 51

Přístup: Objekt se nachází v Moravči, což je místní část obce Slapsko, ležící nedaleko města Mladá Vožice. Vyjdeme z moravečské návsi po silnici ve směru na Mladou Vožici a před domem s čp.1 zabočíme vpravo na cestu polního charakteru. Tato komunikace nás přivede přímo k věži. V případě pokud přijedeme do této lokality od obce Oldřichov, tak těsně před vesnicí Moraveč zabočíme vpravo na polní cestu se zákazem vjezdu, která také vede k rozhledně. Vyhlídková stavba se tyčí uprostřed malého uzavřeného nádvoří, ve kterém se nachází kovářské muzeum. K tomuto objektu přiléhá zahrada a další okolní pozemky tvoří pole a louky. Rozhledna je nejzápadněji položenou stavbou této vesnice.

Otevírací doba: prohlídky každý pátek a sobotu od 13 do 18 hodin, v červenci a srpnu také neděle od 13 do 18 hodin nebo po předchozí domluvě na tel. čísle 776 849 711

Výhled: Úplný kruhový výhled je zastíněn lesem nalevo od Mladé Vožice, který zakrývá mimo jiné i hradní věž Šelmberk. Z věže je možné dohlédnout na TV vysílač Mezivrata, vrch Velký Blaník a na okolní obce, včetně malého centra Mladé Vožice.

Historie: Již od roku 2003 uvažoval umělecký kovář Ladislav Dobeš z vesničky Moraveč (okres Tábor), že vybuduje rozhlednu. Původně sice přemýšlel o větrné elektrárně, když se však tento nápad ukázal být finančně náročný, začal přemýšlet o vybudování kovářského muzea s rozhlednou. Bez dotace to však nebylo možné, a tak za účelem jejího přidělení založil občanské sdružení „Venkov a kovárny“. O dotaci žádal tři roky. Až v roce 2009 bylo z Regionálního operačního programu poskytnuto na smělý projekt téměř 2,7 mil. Kč, tj. téměř 87 % hodnoty projektu.

                Kamenná stavba působí středověkým rázem. Na vyhlídkový ochoz vede ocelové schodiště, které si Ladislav Dobeš – stejně jako celou rozhlednu - sám navrhl. Rozhledna Kovářka, jak byla autorem nazvána, návštěvníkům oficiálně slouží od 13. dubna 2012. Kromě výhledu slouží také jako kovářské muzeum.

                Kamenná věž tvaru válce je zakončena dřevěnou konstrukcí koruny, jež má půdorys pravidelného dvanáctiúhelníku. Tato koruna je oproti kamennému skeletu věže rozšířena o vyhlídkový ochoz, který je zakrytý dřevěnou stříškou tvaru jehlanu se základnou dvanáctiúhelníku. Uvnitř věže je instalováno železné spirálovité schodiště s 51 stupni (výška schodu 20cm). Schodiště vyúsťuje na dřevěný vyhlídkový ochoz situovaný ve výšce 10m a ošperkovaný expozicí starých tovaryšských listů, domovských či rodných listů. Mimo to jsou zde k dispozici čtyři dalekohledy.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: A.Průšová (červenec 2018)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření rozhledny

 

      

Foto: M.Klofec (březen 2012)

 

Popis: moravec10  Popis: moravec11  Popis: moravec12

Foto: J.Šlapák (srpen 2011)

 

Popis: moravec1  Popis: moravec2  Popis: moravec3  Popis: moravec4  Popis: moravec6

Foto: D.Voříšková (srpen 2011)

 

Mapa polohy:

 

Popis: moravec-mapa1  Popis: moravec-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: