Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova

 

Popis: nestetickaTyp/materiál: betonová rozhledna / památník

Lokalita: Neštětická hora, cca 5km severovýchodně od Neveklova, cca 10km západně od Benešova

GPS: 49°46'8.702"N, 14°34'6.408"E

Nadmořská výška: 536m

Okres: Benešov

Období výstavby: 1927

Oficiální zpřístupnění: 18. srpna 1927

Celková výška: 16m

Výška vyhlídkové plošiny: 12m

Počet schodů: 48

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z osady Chvojínek po žluté TZ (cca 1km) nebo po téže TZ z druhé strany hory ze silnice Neveklov-Benešov (cca 1km) – od křižovatky na Neštětice – stoupat novou lesní cestou vzhůru mezi poli až k rozhledně

Výhled: kvůli vzrostlým stromům výhled pouze severním a severovýchodním směrem na Posázaví přibližně od Jílového k Týnci nad Sázavou

Historie: Zhruba 5km od Neveklova na benešovsku se nachází Neštětická hora (536m), na které se od roku 1927 tyčí vyhlídková věž. Představuje vlastně památník selského povstání, které se v kraji událo roku 1627. Tehdy proti krutému utiskovateli místních sedláků Pavlu Michnovi z Vacínova vzplanula vzpoura vedená Adamem Hodějovským a Matoušem Ulickým. Když došlo na ozbrojený konflikt, byli sedláci přemoženi právě na Neštětické hoře.

                A jelikož místní lidé na tuto událost nezapomněli ani po staletích, vznikl tu o 300 let později památník na tuto událost mající podobu rozhledny. O jeho postavení se přičinili obyvatelé Neveklova a okolních vsí. Celkem 12 metrů vysoká rozhledna postavená stavitelem Maříkem byla otevřena 18. srpna 1927 za účasti cca 20.000 lidí.

                Období častých návštěv turistů však v éře totality vystřídalo naprosté zapomnění. Neštětickou horu totiž zabrala vojenská posádka, rozhledna z turistických map zcela vymizela. Dlouhé roky bez údržby se na rozhledně bohužel podepsaly. Od roku 1994 usiluje Neveklov o její opravu.

                V současné době je značně zdevastovaná a zanedbaná. Na počátku tohoto tisíciletí byl výhled z jejího ochozu nemožný díky okolní vegetaci. Článek v MfDnes v roce 2002 trefně uváděl: „Když vystoupáte po osmdesáti schodech nahoru, naskytne se vám výhled vpravdě originální! Smrk, borovice, bříza, lípa, třešeň,...“. Neveklovská radnice tehdy uvažovala o vykácení okolních stromů. Zásadně proti se však postavili zástupci ochránců přírody. Z důvodu chybějících financí a nevyjasněných majetkových vztahů (rozhledna nebyla zapsána ani v katastru nemovitostí) padla i varianta rozhlednu navýšit o dřevěnou nástavbu dle zdarma připraveného projektu.

                V roce 2006 byly alespoň stromy v části nejbližšího okolí rozhledny vykáceny, čímž byl obnoven výhled alespoň na část Posázaví. Část okolních stromů pak v lednu 2007 poničil orkán. Přesto je výhled doposud stále omezený.

                Zlepšení situace nastalo v roce 2008, kdy se po pětiletém úsilí podařilo obci Neveklov koupit pozemek pod rozhlednou (s následným převodem na Občanské společenstvo Chvojínek) a v následujícím roce uspět (po opakovaných pokusech) při žádosti o dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu, a to ve výši necelých 3,9 mil. Kč na stavbu lesní cesty na vrchol (pro lepší dostupnost strojů potřebných při rekonstrukci rozhledny).

                V únoru 2011 prohlásilo zastupitelstvo Neveklova rozhlednu dle občanského zákoníku za opuštěný majetek.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

Foto: P.Zágora (květen 2012)

 

Popis: nesteticka  Popis: nesteticka1  Popis: nesteticka2  Popis: nesteticka3

 

Popis: nesteticka4  Popis: nesteticka5  Popis: nesteticka6

Foto: M.Čada (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: nesteticka-mapa1  Popis: http://rozhledny.webzdarma.cz/nesteticka-mapa2.jpg

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: