Vodárenská věž v Nymburku

 

Typ/materiál: vodárenská věž s vyhlídkovou plošinou

Lokalita: centrum města Nymburk, ulice Vodárenská, cca 300m od centra města (nám. Přemyslovců)

GPS: 50.1876822N, 15.0416350E

Nadmořská výška: 187m

Okres: Nymburk

Období výstavby: 1904

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 37m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů:  

Otevírací doba: Běžně nepřístupná, zpřístupněna pouze mimořádně, např. v rámci Dnů evropského dědictví, při akci Brány památek dokořán,…

Přístup: Ideálně zaparkovat na hlavním náměstí (náměstí Přemyslovců) a pešky pokračovat Palackého třídou a pak vlevo Vodárenskou ulicí (z náměstí cca 300m), popř. na vyhrazených parkovištích v přilehlých ulicích Velké Valy nebo Havlíčkova, park Hrdinů (viz mapka níže)

Výhled:

Historie: Unikátní secesní vodárenská věž ve tvaru kalicha z roku 1904 představuje jednu z dominant okresního města Nymburk. Na jejím technickém řešení se významně podíleli profesor J.V. Hráský z c.k. České vysoké školy technické v Praze a ing. Karel Kress z Prahy. Autorem projektu byl pražský architekt Osvald Polívka. Samotnou výstavbu provedla firma Jana Sklenáře z Kolína, železný vodojem a stroje čerpací stanice dodala strojína Breitfeld, Daněk a spol. z Kolína. Celkové náklady na stavbu dosáhly téměř 366 tisíc korun. Do vodojemu byla voda čerpána ze zdrojů z oblasti Rohov v blízkosti řeky Labe. Odtud odtékala do čerpací studny v objektu plynárny, odtud byla dvěma čerpadly poháněnými plynem tlačena do nádrže ve vodárenské věži (objem nádrže je 412 m3). Moderní vodárenská věž a nový rozvod vody po městě tak začátkem 20. století nahradil původní systém zásobující labskou vodou z tehdejší tzv. Turecké vodárenské věže pět nymburských kašen.

V roce 1945 byly provedeny opravy věže. Další rekonstrukce proběhla v roce 1993. Od téhož roku je věž zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

                Nymburská vodárenská věž svému účelu slouží dodnes, provozuje jí podnik Vodovody a kanalizace Nymburk, a.s. Návštěvníkům své brány otevírá pouze mimořádně, v předem plánovaných termínech. Výstup na vyhlídkový ochoz je však určený pouze pro obratnější jednice (nutný průlez tubusem kolem rezervoáru o průměru cca 70cm).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

       

Foto: V.Vozka (duben 2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

      

www.mapy.cz

 

Diskuze: