Malý Chlum u Obory na Blanensku

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: kopec Malý Chlum, cca 1,5km západně od obce Obora, cca 10km ssz. od Blanska

GPS: 49°27'4.892"N, 16°35'9.056"E

Nadmořská výška: 489m

Okres: Blansko

Období výstavby: léto 2005

Oficiální zpřístupnění: 20. srpna 2005

Celková výška: 9m

Výška vyhlídkové plošiny: 6m

Počet schodů:

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z Brna se vydat autem směrem na Letovice (silnice E461), za obcí Černá Hora odbočit do Bořitova a pokračovat směrem Obora, po cca 3 kilometrech odbočit v osadě Huť sv. Antonie doleva a pokračovat pod Malý Chlum na odstavnou plochu, potom ještě cca 1km pěšky po červené TZ (kolem lomu)

Výhled: Českomoravská vrchovina - Lysicko, Blanensko, Výhled usnadňují orientační panoramatické tabule na ochozu rozhledny

Historie: Jednoduchá dřevěná trámová rozhledna se od roku 2005 tyčí na kopci Malý Chlum u Obory na Blanensku. Při pohledu do historie zjistíme, že v době první republiky stávala na „Holém vrchu“, jak se místu dříve říkalo, malá dřevěná rozhledna, která byla majetkem armády. Turisté se z ní mohli rozhlížet až do 40. let minulého století, kdy byla pro špatný stav stržena.

                Současná rozhledna přes svou malou výšku 9 metrů nabízí překvapivě daleké rozhledy. S nápadem vybudovat rozhlednu právě zde přišel Svazek obcí Svitava (zal. 2001) sdružující 8 obcí. Finančně vypomohl Jihomoravský krajský úřad částkou 280 tisíc Kč v rámci Programu rozvoje venkova. Na zbývající část nákladů, které celkově činily 400 tisíc Kč, se obce svazku složily ze svých rozpočtů. U realizace stavby stál tesař Jan Opatřil z Doubravice nad Svitavou a firma Larix Blansko. Slavnostně byla věž otevřena dne 20. srpna 2005. Projekt zpracovala ing. Ilona Janíková podle plánů obdobné stavby z vrchu Kopaniny u nedaleké Olešnice (další její dvojnici nalezneme v blízkosti obce Modrá u Velehradu). 

                Věž je volně přístupná, pečuje o ni obec Obora.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

 

    

Foto: R.Sáček (2009)

 

    

Foto: J.Čížek (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: