Rozhledna Onen svět u Lašovic

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: úpatí kopce Hrby, v blízkosti turistické chaty Onen svět u Lašovic, cca 15km severozápadně od Milevska, cca 40km severně od Písku

GPS: 49°33'32.402"N, 14°14'16.362"E

Nadmořská výška: 590m

Okres: Písek

Období výstavby: únor-duben 2001

Oficiální zpřístupnění: 28. dubna 2001

Celková výška: 15m

Výška vyhlídkové plošiny: 11m

Počet schodů: 47

Otevírací doba: http://www.onensvet.com/

Přístup: z Milevska se vydat po silnici č. 102 směrem na Kovářov a dále do Lašovic, zde je až na Onen svět značený přístup, kolem rozhledny vede cyklostezka č. 8140 (spojuje Milešov a Petrovice), dále červená a zelená TZ a trasa naučnéstezky Kovářovsko

Výhled: Z vyhlídkové plošiny můžeme při dobré viditelnosti spatřit Písecké vrchy, jadernou elektrárnu Temelín, panorama Šumavy (Kleť, Libín, Bobík, Boubín, Poledník, Javor, Ostrý atd.), zámek Orlík, část Orlické přehrady, Brdy (vrcholy Třemšína a Prahy, barokní kostel na Makové Hoře) a také rozhlednu na Veselém kopci u Mokrska. Další rozhledna (nepřístupná měřičská věž) se nachází na nedalekém Koňském vrchu u Zahořan – ze zalesněného vrchu lze vidět pouze vyčnívající vysílač mobilního operátora.

Historie: Jedinečnou možnost, jak se dostat na Onen svět a nebýt přitom nebožtíkem, mají turisté, kteří navštíví oblíbené výletní místo na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko Orlické přehrady. Již od roku 1940 zde totiž stojí turistická chata vybudovaná KČT a od roku 2001 také dřevěná rozhledna.

                Bývalé rekreační středisko státního podniku Potraviny Praha po roce 1989 dlouho chátralo a teprve v roce 1999 s příchodem nového majitele opět získalo svou původní krásu a věhlas. Chata nabízí nejenom celoroční ubytování, ale i nejrůznější společenské akce, turistický pochod z Onoho světa na Onen svět a v neposlední řadě i návštěvu zdejší rozhledny.

                S nápadem na její zbudování přišel majitel chaty Marek Kerner. Nadšení smělým projektem sdíleli i jeho přátelé, kteří společně rozhlednu dle projektu Jindřicha Jelínka postavili svépomocí a s velkým přispěním pana Poláka, vnuka a dědice někdejšího velkostatkáře Langa, který poskytl veškeré dřevo na výstavbu věže zdarma. Náklady na stavbu rozhledny činily cca 250 tis. Kč.

                Rozhledna byla slavnostně otevřena společně s konáním druhého ročníku turistického pochodu z Onoho světa na Onen svět dne 28. dubna 2001. Nachází se na nedaleko chaty na jihozápadním hřebenu Hrbů (627 m) v nadmořské výšce zhruba 590 metrů, má čtyři patra, měří 15 metrů a na její vrchol lze vystoupat po 47 schodech. Své jméno získala po ing. Čestmíru Langovi (1879-1966), který byl majitelem okolního panství a také upřímným obdivovatelem a milovníkem zdejší krajiny.

                Na jaře roku 2006 byla rozhledna opravena a opatřena černobílým nátěrem. Podstava rozhledny byla upravena na jednoduchou výstavní místnost. Navíc je pro vyznavače romantiky umožněno (po předchozí rezervaci) na rozhledně povečeřet.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: J.Šlapák (červenec 2015)

 

          

Foto: vlastní archiv (2006)

 

 

Foto – rok 2002

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: