Rozhledna Onen svět u Lašovic

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: úpatí kopce Hrby, v blízkosti turistické chaty Onen svět u Lašovic, cca 15km severozápadně od Milevska, cca 40km severně od Písku

GPS: 49.5589931N, 14.2378669E

Nadmořská výška: 590m

Okres: Písek

Období výstavby: únor-duben 2001

Oficiální zpřístupnění: 28. dubna 2001

Celková výška: 15m

Výška vyhlídkové plošiny: 11m

Počet schodů: 47

Otevírací doba: http://www.onensvet.com/

Přístup: z Milevska se vydat po silnici č. 102 směrem na Kovářov a dále do Lašovic, zde je až na Onen svět značený přístup, kolem rozhledny vede cyklostezka č. 8140 (spojuje Milešov a Petrovice), dále červená a zelená TZ a trasa naučnéstezky Kovářovsko

Výhled: Kovářovsko, Středočeská pahorkatina, Střední povltaví, Písecké vrchy, jaderná elektrárna Temelín, Šumava (Kleť, Libín, Bobík, Boubín, Poledník, Javor, Ostrý atd.), Novohradské hory, zámek Orlík, část Orlické přehrady, Brdy (vrcholy Třemšína a Prahy, barokní kostel na Makové Hoře), rozhledna na Veselém kopci u Mokrska, měřičská věž na nedalekém Koňském vrchu u Zahořan (ze zalesněného vrchu lze vidět pouze vyčnívající vysílač mobilního operátora)

Historie: Jedinečnou možnost, jak se dostat na Onen svět a nebýt přitom nebožtíkem, mají turisté, kteří navštíví oblíbené výletní místo na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko Orlické přehrady. Již od roku 1940 zde totiž stojí turistická chata vybudovaná KČT (zejména zásluhou tehdejšího místopředsedy Klubu Jaroslava Janáka, pozdějšího podplukovníka duchovní služby čs. armády, velkého vlastence a rodáka z nedalekého Kovářova) a od roku 2001 také dřevěná rozhledna.

                Bývalé rekreační středisko státního podniku Potraviny Praha po roce 1989 dlouho chátralo a teprve v roce 1999 s příchodem nového majitele opět získalo svou původní krásu a věhlas. Chata nabízí nejenom celoroční ubytování, ale i nejrůznější společenské akce, turistický pochod z Onoho světa na Onen svět a v neposlední řadě i návštěvu zdejší rozhledny.

                S nápadem na její zbudování přišel majitel chaty Marek Kerner. Nadšení smělým projektem sdíleli i jeho přátelé, kteří společně rozhlednu dle projektu Jindřicha Jelínka postavili svépomocí a s velkým přispěním pana Poláka, vnuka a dědice někdejšího velkostatkáře Langa, který poskytl veškeré dřevo na výstavbu věže zdarma. Náklady na stavbu rozhledny činily cca 250 tis. Kč.

                Rozhledna byla slavnostně otevřena společně s konáním druhého ročníku turistického pochodu z Onoho světa na Onen svět dne 28. dubna 2001. Nachází se na nedaleko chaty na jihozápadním hřebenu Hrbů (627 m) v nadmořské výšce zhruba 590 metrů, má čtyři patra, měří 15 metrů a na její vrchol lze vystoupat po 47 schodech. Své jméno získala po ing. Čestmíru Langovi (1879-1966), který byl majitelem okolního panství a také upřímným obdivovatelem a milovníkem zdejší krajiny.

                Na jaře roku 2006 byla rozhledna opravena a opatřena černobílým nátěrem. Podstava rozhledny byla upravena na jednoduchou výstavní místnost. Navíc je pro vyznavače romantiky umožněno (po předchozí rezervaci) na rozhledně povečeřet.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: J.Šlapák (červenec 2015)

 

          

Foto: vlastní archiv (2006)

 

 

Foto – rok 2002

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: