Rozhledna na Pepři u Jílového u Prahy

 

Typ/materiál: železná rozhledna, stožár mobilních operátorů

Lokalita: kopec Pepř, cca 1km jihozápadně od Jílového u Prahy, cca 30km jižně od Prahy

GPS: 49.8871436N, 14.4832389E

Nadmořská výška: 449m

Okres: Praha-západ

Období výstavby: podzim 2006

Oficiální zpřístupnění: říjen 2007

Celková výška: 30,7m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: 91

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Turisté se na Pepř dostanou z Jílového po červeně značené naučné stezce „Jílovské zlaté doly“. Stezka končí i začíná na náměstí v Jílovém, je dlouhá cca 4,5km (k rozhledně cca 1 km rovněž ve směru modré TZ). Z druhé strany je možné Pepř zdolat od osady Horní Studené (asi 1 km) – rovněž ve směru naučné stezky. Ta odbočuje ze silnice do Horní Studené od severu u prvních domů směrem vlevo (cestou lze k rozhledně dojet i automobilem).

Výhled: Jílové u Prahy, Brdy, vysílače Cukrák a Votice, Praha, České Středohoří, věž zámku Konopiště, Benešovská pahorkatina, dolní Posázaví ad. (výhled usnadňují tabulky na ochozu)

Historie: Další řady z telekomunikačních věží, které zároveň nabízí rozhled do krajiny, naleznou turisté od konce roku 2006 na kopci Pepř (449 m) asi 1km jižně od městečka Jílové u Prahy. Jedná se o stavbu společností Vodafone a T-Mobile s vyhlídkovou plošinou.

                Původní plány na zbudování rozhledny u Jílového sahají do roku 1927, kdy místopředseda Spolku rodáků a přátel Jílového p. F. Troníček vypracoval návrh kamenné 21 metrů vysoké vyhlídkové stavby. Podlaha vyhlídky měla být 15 metrů nad zemí a k rozhledně měl přiléhat přístavek pro strážce a turisty. Záměr však nikdy zrealizován nebyl.

                Dnešní rozhledna byla zbudována přesně po 80 letech. Na počátku všeho stála iniciativa společnosti Oskar Mobil postavit na Pepři svou základovou stanici. Představitelé města souhlasili, ale jen za předpokladu, že součástí vysílače bude i veřejně přístupná vyhlídková plošina. Konstrukce byla vystavěna plzeňskou firmou GES-Electronics, a.s. na podzim roku 2006. Celková výška stavby činí 30,7 metrů. Vyhlídkový ochoz je umístěn ve výši 18 metrů a dovede nás na něj 91 schodů.

                Rozhledna byla v říjnu 2007 zkolaudována a zároveň zpřístupněna veřejnosti.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

 

       

Foto: J.Šlapák (červen 2013)

 

 

        

 

     

Foto: D. Sedlák (2010)

 

 

      

 

          

Foto: Milan Klofec (2009)

 

 

      

 

 

 

  

Foto: vlastní archiv (květen 2007), hist. návrh převzat z Jílovských novin č. 12/2006

 

 

    

Foto: Martin Čada (2007)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: