Rozhledna Bohušův vrch u Plané

 

Typ/materiál: cihlová

Lokalita: Bohušův vrch u Plané, cca 10km severovýchodně od Tachova

GPS: 49.8665914N, 12.7528356E

Nadmořská výška: 576m

Okres: Tachov

Období výstavby: 1908-1909

Oficiální zpřístupnění: léto 1909 (po novodobé rekonstrukci 28. října 1999)

Celková výška: 21m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: 73

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Rozhledna se nachází na východním okraji města při silnici Planá-Lestkov. V místě, kde se hlavní silnice na konci města stáčí levotočivě nutno odbočit vpravo na vedlejší silnici na Otín, po cca 50m odbočuje vpravo k rozhledně polní cesta se zákazem vjezdu. Kolem rozhledny vede modrá TZT (z centra Plané cca 1,5km).

Výhled: Český les, Slavkovský les, Přimda, Dyleň, Mariánské Lázně

Historie: U zrodu cihlové rozhledny na Bohušově (dříve též Šibeničním) vrchu (571 m) východně od Plané u Mariánských Lázní stál Městský okrašlovací spolek. Ten se v březnu 1908 rozhodl, že stávající u turistů oblíbený dřevěný vyhlídkový gloriet, který chátral, nahradí vyšší věží. Původní plány dokonce počítaly s věží vysokou téměř 30 metrů, která měla nést honosný název Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa. Ten totiž v roce, kdy Městský okrašlovací spolek rozhlednu plánoval, slavil šedesáté výročí své vlády. Stavbu nejvíce prosazoval předseda spolku stavitel Thomas Turner (měla to být právě jeho firma, která by rozhlednu stavěla). Základní kámen k rozhledně byl položen v den císařského výročí 2. 12. 1908. Jenže v průběhu stavby se nedostávalo peněz a tak nakonec vznikla jen šestnáctimetrová cihlová věž za cca 10 tis. korun, k níž byl přistavěn domek pro strážného a prodej občerstvení. Slavnostního otevření se dočkala v létě 1909.

                V 60. letech minulého století začala věž sloužit jako nosič antén pro televizní vysílání. Přístup pro turisty byl omezen a posléze zcela zakázán. Tento stav trval až do konce 90. let. V tomto období rovněž zmizely antény a byl zbourán sousední domek. Věž se nacházela ve velmi špatném stavu. Až po celkové opravě, která si z rozpočtu města vyžádala 350 tis. Kč, byla 28. října 1999 opět pro veřejnost otevřena.

                Další rekonstrukci za cca 700 tis. Kč prodělala rozhledna na začátku roku 2014, kdy město nechalo opravit schodiště, vyspraven a zajištěn byl také vyhlídkový ochoz, uvnitř byly provedeny malířské a zednické práce a opraveno bylo vypadlé zdivo na západní straně rozhledny. Nově byla v ochozu instalována okna, aby nezůstávala horní část rozhledny otevřena a do objektu nezatékalo. Došlo k osazení panoramatických map umístěných mezi okenními prostory. Rekonstrukce byla spolufinancována (cca 600 tis. Kč) z Programu příhraniční spolupráce, Cíl 3 ČR - Svobodný stát Bavorsko 2007-2013, Dispoziční fond euroregionů.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: D.Sedlák (duben 2015)

 

          

Foto: nemo, Mělník (květen 2009)

 

      

 

 

Foto: J.Velc (2007)

 

      

Foto: M.Klofec (2006)

 

Foto: M.Holý (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: