Rozhledna Plešivec u Abertam

 

Typ/materiál: turistická chata se zděnou rozhlednou

Lokalita: kopec Plešivec cca 3km jihovýchodně od Abertam, cca 25km severně od Karlových Varů

GPS: 50.3558169N, 12.8393242E

Nadmořská výška: 1028m

Okres: Karlovy Vary

Období výstavby: duben-srpen 1895

Oficiální zpřístupnění: 4. srpna 1895

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: 16m

Počet schodů: 69

Přístup: Na Plešivec lze pěšky nejsnáze vystoupat z Abertam po zelené TZ (cca 3km), která dále pokračuje do Merklína. Přes Plešivec rovněž prochází modrá TZ spojující Jáchymov a osadu Pstruží. Automobilem se lze dostat až k rozhledně – ze silnice Abertamy-Boží Dar vede na Plešivec značená odbočka.

Otevírací doba: celoroční přístup v době od 10.00 do 20.00 hod. z jídelny hotelu (vstup do věže naproti hotelovému baru)

Výhled: Krušné hory, Slavkovský les, Doupovské hory

Historie: Horský hotel na Plešivci (1028 metrů) nedaleko Abertam v Krušných horách stojí již od roku 1895. U jeho zrodu stál Spolek přátel přírody z Abertam založený již v roce 1889. Již tenkrát si jeho členové dali za cíl vybudovat na Plešivci chatu s rozhlednou. Za tímto účelem uspořádali veřejnou sbírku - ve všech hostincích mohli lidé přispívat na stavbu také do zvláštních plechových pokladniček, uskutečnila se divadelní představení a vystoupení hudebního spolku. Do společné pokladny přispívaly rovněž střelnice a prodejci nápojů při různých slavnostních příležitostech. První koncert ve prospěch rozhledny vynesl 100 zlatých. Dalších pět set zlatých přinesl prodej not písně Floriana Hofmanna „Krušné hory - vy zemská stráži“.

                Pozemek na Plešivci zakoupili obyvatelé Abertam za 340 zlatých. Na podzim 1894 byl veškerý stavební materiál dovezen do Abertam, odkud se i v zimě dopravoval na vrchol saněmi taženými voly. Bylo to nejschůdnější řešení, protože cesta na Plešivec tehdy ještě neexistovala. Na stavbu bylo zapotřebí 5400 zlatých, tolik však spolek tehdy ještě neměl. Přesto začaly stavební práce. Obec Abertamy dodala bezplatně stavební kámen, rovněž písek a vápno získal Spolek přátel přírody zdarma. Základní stavební kámen rozhledny byl položen 14. dubna 1895. Stavbu provedla jáchymovská firma Kutschka&Glaser podle projektu Johanna Glasera. O čtyři měsíce později  - 4. srpna 1895 - ji předala do užívání.

                Objektu tenkrát vévodila šestnáctimetrová vyhlídková věž ze žulových kamenů, vedle níž se krčila malá zděná chata. K jejímu rozšíření do dnešní podoby došlo postupně v letech 1908, 1926 a v roce 1939. Při poslední úpravě se z bývalé chaty stal rozsáhlý horský hotel, v jehož komplexu se věž rozhledny už téměř ztrácí. V letech 1992 - 94 prošel celý areál rozsáhlou rekonstrukcí, před objektem bylo vybudováno velké parkoviště. V létě 2001 se změnil i vzhled věže. Nejvyšší dřevěná část, kterou do objektu zatékalo, byla snesena, neboť by neunesla plánované zařízení k rozšiřování signálu pro mobilní telefony. Na jejím místě byla zbudována zděná krytá vyhlídka s vnějším ochozem s ocelovým zábradlím, které dodala plzeňská firma D.S.D. Praktik, s.r.o. Nad tím vším se ještě klene nová nástavba s anténami.

                V srpnu 2010 byl vrchol Plešivce obohacen o dvě lanová centra, chystá se výstavba letní bobové dráhy. Plešivec by měl v dalších letech nabídnout i zimní zábavu. Kvalitní lyžařský areál je cílem Sdružení pro sportovní využití Plešivce, které založily Abertamy společně se sousedním Merklínem.

                Hotel včetně rozhledny je otevřený celoročně. Je v majetku OÚ Abertamy.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

       

 

       

Foto: J.Šlapák (listopad 2011)

 

        

 

          

Foto: vlastní archiv (2006)

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: