Rozhledna „Na Podluží“ u Nového Poddvorova

 

Typ/materiál: železná

Lokalita: vyvýšenina mezi Novým Poddvorovem a Prušánky, cca 7km západně od Hodonína

GPS: 48°51'45.255"N, 16°58'5.054"E

Nadmořská výška: cca 260m

Okres: Hodonín

Období výstavby: podzim 2009

Oficiální zpřístupnění: 16. dubna 2010

Celková výška: 30m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 160

Otevírací doba:

Přístup: rozhledna se nachází cca 500m jižně od Nového Poddvorova při místní komunikaci ve směru na Prušánky (sem vede odbočka z nedaleké silnice č. 55 Břeclav-Hodonín), místem rovněž prochází značená cyklotrasa č. 5115, k místu lze dojet rovněž automobilem

Výhled: rakouské příhraničí, Malé Karpaty, slovenskou i českou část Bílých Karpat, Chřiby, Pálava, Lednicko-Valtický areál, Dolnomoravský úval

Historie: Železná rozhledna u Nového Poddvorova v okrese Hodonín vznikla v rámci projektu „Turistické rozhledny Podluží-Cerová“ Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika-Česká republika 2007-2013. Původní návrh vycházel z podnětu svazku obcí Podluží (sdružuje celkem 14 obcí), který v průběhu roku 2007 na svých webových stránkách provedl průzkum veřejného mínění na téma výstavby rozhledny. Převažující kladný názor veřejnosti představoval jeden z hlavních podnětů pro samotnou realizaci výstavby rozhledny.

                Na jaře 2008 nechal Region Podluží vypracovat projektovou dokumentaci rozhledny a následně zažádal o spolufinancování z evropských fondů. Pro výstavbu věže bylo vybráno místo mezi Novým Poddvorovem a Prušánkami (ve směru cyklotrasy na sklepní areál Nechory), v místech zvaných „pod kaštanem“ nebo „u křížku“. Po přiznání dotace z EU byl v srpnu 2009 na základě provedeného výběrového řízení vybrán jako dodavatel stavební a konstrukční části rozhledny společnost Kovostavby Trade, s.r.o. Hodonín.

                Zhruba 30m vysoká rozhledny byla dokončena v listopadu 2009. Její pozinkovaná konstrukce má podobu naftové těžní věže připomínající význam těžby nafty v tomto regionu v nedávné minulosti. Stavební projekt rozhledny „Na Podluží“ zpracoval Ing. Miroslav Kopecký a Stanislav Fatěna, který také provedl stavební dozor při její výstavbě. Konzultační a poradenské služby zajišťoval manažer svazku obcí Ing. Josef Smetana. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke hranici 6 milionů korun, přičemž spolufinancování z prostředků EU představuje 90% celkových nákladů. Projekt výstavby „regionální rozhledny“ podpořila také největší společnost zabývající se v České republice aktivitami spojenými s ropou a zemním plynem Moravské naftové doly, a.s. z Hodonína.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

       

 

  

Foto: M.Čada (2011)

 

            

Foto: Milan Hnízdo

 

               

Foto: Karel Skalický (4. dubna 2010)

 

         

 

             

Foto: Region Podluží (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: