Rozhledna na Poledníku

 

Typ/materiál: betonová věž

Lokalita: šumavská hora Poledník, cca 7km jižně od Prášil, cca 45km jižně od Klatov

GPS: 49.0639981N, 13.3952400E

Nadmořská výška: 1315m

Okres: Klatovy

Období výstavby: objekt dostavěn v září 1968 (na rozhlednu přestavěn v období říjen 1997-červenec 1998)

Oficiální zpřístupnění: 17. července 1998

Celková výška: 37m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 227

Otevírací doba: Rozhledna je otevřena od května do října takto: v květnu, červnu a září denně od 10:00 do 16:00; v červenci a srpnu denně od 10:00 do 18:00; v říjnu (do poloviny října) otevřeno denně od 10:00 do 16:00 hod.

Přístup: Rozhledna je dostupná z obce Prášily, nikoli však automobilem. Lze použít kolo nebo se na Poledník vydat pěšky po značených TZ (cca 2 hodiny chůze).

Výhled: kruhový rozhled - dvojvrchol Velkého a Malého Roklanu v Bavorském lese, výrazné vrcholy Šumavy: Svatobor, Luzný, Kašperk, Oblík, Hadí vrch, Javorník, Huťská hora, Sokol... je-li mimořádně příznivá viditelnost lze spatřit i více než 180 km vzdálené Alpy

Historie: Vrchol Poledníku (rovněž Polední hora, 1315 m. n. m.) se nachází v klidovém zalesněném území cca 7 km jižně od šumavských Prášil. Název Polední hora získal díky prášilským dřevařům. Právě, když stálo slunce nad jejím temenem, nadešel čas oběda, jak tvrdí legenda.

Vyhlídková věž stávala na Poledníku již v minulém století, ale počátkem 20. letech byl pro její špatný stav demontován první žebřík a pak se bez úspěchu plánovala stavba rozhledny nové.

                Samotná hora i její okolí byly téměř 20 let pro veškerou veřejnost zapovězeny. Důvodem bylo z rozhodnutí KSČ umístění strategicky důležitého vojenského objektu protivzdušné obrany a moderního odposlouchávacího zařízení, které bylo koncem 60. let minulého století na vrcholu vybudováno. Poledník byl následně dokonale střežen a utajován. Byla znepřístupněna i místa, odkud bylo možno vrchol zahlédnout a pro jistotu nebyl uváděn ani v některých mapách. Byl hlídán, obehnán ostnatým drátem a minovým polem. Vstup byl povolen pouze s propustkami do hraničního pásma. Objekt byl navíc chráněn letkou vrtulníků ze základny na nedalekém Zhůří pod Huťskou horou.

                Signálové příjmové podmínky byly na Poledníku vynikající, ale dopravní obslužnost, zejména v zimě, byla velmi problematická. Sněhová vrstva dosahovala mnohdy výšky až 2 metry. Obsluha musela zůstat pro nedostupnost často i několik týdnů zůstat bez zásobování a střídání. Z Poledníku vojáci zachytili nejen např. policejní vysílačky z Mnichova, ale i vysílání na moři. Byly monitorovány letadla nad Německem a částí Švýcarska a Francie.

                V říjnu 1992 vojáci Poledník opustili. Objekty byly "vybydleny" a následně zbořeny (s celkovými náklady 5,5 mil. Kč) a věž byla z rozhodnutí správy šumavského národního parku, která objekty na Poledníku získala v červnu 1994, upravena nákladem 10,5 mil. Kč na rozhlednu dle projektu architekta Miloslava Hrubce. Věž byla zpřístupněna 18. července 1998. Přímo pod ní vyrostl dřevěný přístřešek chránící turisty před sluncem i nepohodou počasí. Přes léto zde funguje i kiosek s občerstvením, pohlednicemi, panoramatickou kruhovou mapkou, informačním místem NP Šumava a vrcholovým razítkem. Hned v prvním roce svého otevření zavítalo na Poledník 30 tis. turistů, v roce 1999 dokonce 35 tis. turistů. 

                V roce 2009 byla na rozhledně zprovozněna malá fotovoltaická elektrárna, která pokrývá spotřebu elektřiny rozhledny. 

                Současný stav lesů na Poledníku je ovlivněn následky orkánu Kyrill z roku 2007 a poškozením přemnoženým lýkožroutem smrkovým. 

                Na vyhlídkový ochoz rozhledny ve výšce 37 metrů vede 227 schodů. Ve třech obloukových podlažích je umístěna galerie. Poslední fáze výstupu je po žebříku. Za namáhavý výstup je návštěvník odměněn kruhovým rozhledem.

                Provoz rozhledny zajišťuje Správa národního parku a CHKO Šumava.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

 

    

Foto: M.Čada (2010)

 

         

 

     

Foto: „nemo“, Mělník (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: