Rozhledna na Proseči u Jablonce nad Nisou

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: Prosečský hřeben mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou, cca 5 km severozápadně od Jablonce nad Nisou

GPS: 50.7422083N, 15.1297731E

Nadmořská výška: 586 m

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: květen až srpen 1932

Oficiální zpřístupnění: 21. srpna 1932

Celková výška: 24 m

Výška vyhlídkové plošiny: 20 m

Počet schodů: 6+105

Otevírací doba: rozhledna je otevřená v provozu chaty Proseč, bližší informace jsou na FB stránkách skupina Chata Proseč

Přístup: Nejsnazší přístup je z místní části Jablonec n.N.-Rýnovice, ze silnice směrem na Liberec. Za Rýnovicemi je nutné sjet z kruhového objezdu na Lukášov a za autobazerem odbočit vlevo a pokračovat do kopce až k rozhledně (silničku kopíruje červená TZT), kde lze zaparkovat.

Výhled: omezen především na Liberec a Ještěd

Historie: Současná kamenná rozhledna na Prosečském hřebenu mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou je historicky třetí stavbou tohoto druhu na tomto místě. Jako první zde od roku 1892 stávala jednoduchá trámová konstrukce. Šest metrů vysoká stavba byla vybudována z podnětu liberecké sekce Německého horského spolku. Návštěvníci se však dlouho z výhledu netěšili. V únoru 1894 šla totiž díky vandalství a vichřici k zemi. Byla sice opravena, ale definitivně zanikla v roce 1901, kdy byla zasažena bleskem.

            Výstavby nové rozhledny se poté, co liberecká sekce neměla dostatek prostředků, ujala sekce jablonecká. Jeho představitelé požádali známého architekta Roberta Hemmricha (mimo jiné autor cca 500 domů v Jablonci nad Nisou, včetně starých Městských lázní) o projekt levné vyhlídkové věže. Výsledkem byla 12 metrů vysoká dřevěná konstrukce ve tvaru kryté strážní věže. Její otevření proběhlo v květnu 1908. Náklady na realizaci projektu činily 1800 korun. Věž sloužila turistům až do 21. srpna roku 1921, kdy ji silný orkán porazil a úplně zdemoloval. Turistům pak dalších několik let sloužil alespoň kiosek s občerstvením.

Zbudování v pořadí třetí rozhledny proběhlo o několik let později. V roce 1928 zde Konrád Hübner, provozovatel místního občerstvení, nechal vystavět turistickou chatu. Rozhlednu přistavěl následně jablonecký spolek opět podle projektu Roberta Hemmricha. Stavba 24 m vysoké věže z masivních žulových kvádrů byla zahájena v květnu 1932 a dokončena za 4 měsíce, přesně 21. srpna 1932. Celkové náklady na pořízení rozhledny činily zhruba 200 tisíc korun.

V 90. letech minulého století prošla chata i rozhledna zásluhou nového majitele mnohými úpravami. Když byla v polovině roku 2003 chata uzavřena z důvodu chystané rekonstrukce, byla v noci na 3. července 2003 úmyslně zapálena a z velké části vyhořela. Rozhledna sice zůstala téměř nepoškozená, ale byla uzavřena a brzy se stala snadným terčem vandalů, v její blízkosti opakovaně vznikala černá skládka. V říjnu 2007 byl areál na Proseči odkoupen od jablonecké radnice zdejším výrobním družstvem Brilant, které se zavázalo provést opravy věže, zpřístupnit ji veřejnosti a počínaje rokem 2009 zahájit obnovu turistické chaty.

V květnu 2008 byly odstraněny zbytky původní vyhořelé chaty (viz. foto dole) a během podzimu téhož roku proběhly opravy věže (zasklívání oken, spárování zdiva, nátěrové práce, úklid). Rekonstruovaná rozhledna byla opětovně pro veřejnost otevřena 1. května 2009.

Na místě vyhořelé chaty nechal majitel v roce 2016 postavit chatu novou. Jedná se o moderní dvoupatrovou budovu s terasami, garážemi a suterénem. Fasáda je celokamenná, patrová nástavba dřevěná, tmavě zelená. Uvnitř se nachází stylová restaurace s pódiem a tři apartmány. Ačkoli byl objekt stavebně dokončen na podzim 2016, bylo její následné otevření pro veřejnost odloženo z důvodu výstavby nedaleké silnice mezi Kunraticemi a Rýnovicemi (dokončena v červnu 2018), která přerušila přístupovou komunikaci na vrchol. Chata Proseč byla nakonec otevřena 20.srpna 2018, jejím provozovatelem je jablonecká firma Master´s Plus, v.o.s.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

  

Foto: P.Urbanec (srpen 2021)

 

        

Foto: vlastní archiv (únor 2020)

 

        

Foto: V.Vozka (květen 2019)

 

            

Foto: A.Průšová (28.10.2016)

 

          

Foto: J.Velc (2010)

 

          

Foto: D.Sedlák (2009)

 

Foto: M.Špád (červenec 2008)

 

Foto: J.Haufer (květen 2008)

 

Foto: A.Průšová (květen 2002)

 

Foto: qls.net (2000)

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: