Rozhledna Radošov u Veselí nad Moravou

 

Typ/materiál: rozhledna v kombinaci dřevo + kov

Lokalita: návrší Radošov, cca 4km jihovýchodně od Veselí nad Moravou, cca 30km severovýchodně od Hodonína

GPS: 48°55'30.294"N, 17°25'47.987"E

Nadmořská výška: 242m

Okres: Hodonín

Období výstavby: únor-květen 2014

Oficiální zpřístupnění: 31. května 2014

Celková výška: 16,4m

Výška vyhlídkové plošiny: 15,2m

Počet schodů: 72

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: v centra Veselí nad Moravou po modré TZT (cca 5km), resp. od konce panelové cesty ze stejného směru, kam se dá zřejmě dojet autem (48°56'10.6"N, 17°24'28.7"E) pak cca 2 km, nebo z opačné strany (rovněž po modré TZT) od Hroznové Lhoty (cca 2,5km)  - z její severovýchodní části (pěšky nejprve vozovou cestou mezi poli, která brzy přechází do třešňové aleje. Asi po 900 metrech chůze po vrstevnici se odbočí vlevo a ořešákovou alejí se dojde až k altánku stojícího nedaleko rozhledny)

Výhled: Velká Javořina, Buchlovské vrchy, Pálava, Chřiby, Bílé Karpaty, Vizovické vrchy

Historie: Svým provedením originální rozhledna v podobě číše na víno se od května 2014 tyčí mezi vinicemi na vršku Radošov zhruba 3km jihovýchodně od Veselí nad Moravou.

                Při pohledu do historie lze zjistit, že návrší Radošov bylo v minulosti osídleno. Zhruba do 1. poloviny 13. století se zde stávala vesnice s tvrzí. Později zde vyrostl ovčín a v roce 1757 jej nahradil klasicistní statek - Radošovský dvůr. Hospodářským účelům sloužil až do konce druhé světové války, kdy z něho po dva týdny trvajících bojů zůstaly jen ruiny. Pozdější snaha kněze Antonína Šuránka postavit zde pomník padlým rumunským vojákům, kteří zde bojovali s německou armádou, však narazila na nezájem představitelů nastupujícího komunistického režimu.

                Zhruba od roku 2008 se na revitalizaci Radošova zaměřili členové Občanského sdružení pro obnovu Radošovského dvora. V krátké době odstranili náletové dřeviny, obnovili cca 300 let starou studnu a odkryli základy budov původního statku. Zároveň prezentovali svůj záměr vybudovat na Radošově ekofarmu a vztyčit rozhlednu. Následně se myšlenky na stavbu rozhledny chopila radnice ve Veselí nad Moravou a zahrnula ji do širšího projektu "Naučná stezka - turisticky zajímavé cíle v okolí města Veselí nad Moravou", který inicioval ředitel Služeb města Pavel Bouda a kolegové Jiří Peša a Vladimír Groš. Projekt kromě rozhledny zahrnul vybudování dvou turistických tras kolem města - pro pěší (cca 10km) a pro cyklisty (cca 25km) - na kterých jsou připraveny 3 odpočinkové altány a 19 zastavení přibližující návštěvníkům přírodu a historii zdejšího kraje. Náklady na celý projekt dosáhly výše cca 3,5 mil. Kč, z toho dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod pokryla zhruba 85% prostředků projektu.

                Novodobá radošovská rozhledna byla postavena podle projektu hodonínského statika Jiřího Ilčíka (společnost J2L Consult s.r.o.), který na návrhu spolupracoval s architektkou Reginou Kubrickou. Stavbu realizovala společnost STAK-D, spol. s r.o. z Domanína, ocelovou konstrukci dodala hodonínská firma Renova stavební a obchodní spol. s r.o. Ke slavnostnímu otevření rozhledny na Radošově došlo v sobotu 31. května 2014.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: H.Vágnerová (jaro 2015)

 

            

Foto: P.Kapoun (červen 2014)

 

            

Foto: J.Šlapák (červen 2014)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření - MěÚ Veselí nad Moravou

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: