Rozhledna Radošov u Veselí nad Moravou

 

Typ/materiál: rozhledna v kombinaci dřevo + kov

Lokalita: návrší Radošov (246m), cca 4km jihovýchodně od Veselí nad Moravou, cca 30km severovýchodně od Hodonína

GPS: 48.9249875N, 17.4281961E

Nadmořská výška: 245m

Okres: Hodonín

Období výstavby: únor-květen 2014

Oficiální zpřístupnění: 31. května 2014

Celková výška: 16,4m

Výška vyhlídkové plošiny: 15,2m

Počet schodů: 72

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: K rozhledně vede modrá TZT, a to od vlakového nádraží ve Veselí nad Moravou (5,2km, převýšení 70m) nebo z opačné strany z Hroznové Lhoty (2,7km, převýšení 40m). Autem lze dojet na konec panelové cesty na jihovýchod od Veselí nad Moravou (48.9360553N, 17.4088089E), a odtud pěšky pokračovat po polní cestě ještě cca 2km až k rozhledně. Parkovat lze i na konci Hroznové Lhoty u novostaveb pod věžovým vodojemem. Odtud je to po polní cestě k rozhledně asi 2,5km.

Výhled: Velká Javořina, Buchlovské vrchy, Pálava, Chřiby, Bílé Karpaty, Vizovické vrchy

Historie: Svým provedením originální rozhledna v podobě číše na víno se od května 2014 tyčí mezi vinicemi na vršku Radošov zhruba 3km jihovýchodně od Veselí nad Moravou.

                Při pohledu do historie lze zjistit, že návrší Radošov bylo v minulosti osídleno. Zhruba do 1. poloviny 13. století se zde stávala vesnice s tvrzí. Později zde vyrostl ovčín a v roce 1757 jej nahradil klasicistní statek - Radošovský dvůr. Hospodářským účelům sloužil až do konce druhé světové války, kdy z něho po dva týdny trvajících bojů zůstaly jen ruiny. Pozdější snaha kněze Antonína Šuránka postavit zde pomník padlým rumunským vojákům, kteří zde bojovali s německou armádou, však narazila na nezájem představitelů nastupujícího komunistického režimu.

                Zhruba od roku 2008 se na revitalizaci Radošova zaměřili členové Občanského sdružení pro obnovu Radošovského dvora. V krátké době odstranili náletové dřeviny, obnovili cca 300 let starou studnu a odkryli základy budov původního statku. Zároveň prezentovali svůj záměr vybudovat na Radošově ekofarmu a vztyčit rozhlednu. Následně se myšlenky na stavbu rozhledny chopila radnice ve Veselí nad Moravou a zahrnula ji do širšího projektu "Naučná stezka - turisticky zajímavé cíle v okolí města Veselí nad Moravou", který inicioval ředitel Služeb města Pavel Bouda a kolegové Jiří Peša a Vladimír Groš. Projekt kromě rozhledny zahrnul vybudování dvou turistických tras kolem města - pro pěší (cca 10km) a pro cyklisty (cca 25km) - se třemi odpočinkovými altány a 19-ti zastaveními přibližující návštěvníkům přírodu a historii zdejšího kraje. Náklady na celý projekt dosáhly výše cca 3,5 mil. Kč, z toho dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod pokryla zhruba 85% prostředků projektu. Jeho realizaci provedla na základě smlouvy o dílo Stavební společnost Kněždub, spol. s r.o. ze Strážnice.

                Novodobá radošovská rozhledna byla postavena v rámci výše uvedeného projektu podle plánů hodonínského statika Jiřího Ilčíka (společnost J2L Consult s.r.o.), který na návrhu spolupracoval s architektkou Reginou Kubrickou. Stavbu realizovala subdodavatelsky firma STAK-D, spol. s r.o. z Domanína, ocelovou konstrukci dodala hodonínská firma Renova stavební a obchodní spol. s r.o. Ke slavnostnímu otevření rozhledny na Radošově došlo v sobotu 31. května 2014.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: H.Vagnerová (jaro 2015)

 

            

Foto: P.Kapoun (červen 2014)

 

            

Foto: J.Šlapák (červen 2014)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření - MěÚ Veselí nad Moravou

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: